Solaklarda kanser riski az

Bu haber 03 Mayıs 2017 - 0:07 'de eklendi ve 540 kez görüntülendi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nce düzenlenen ‘El tercihi sportif performansta bir avantaj olabilir mi” konferansında konuşan Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Gürsoy, yapılan araştırmalarda solaklarda kanser riski daha az olduğunu söyledi.

Kadir Tamer

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nce düzenlenen ‘El tercihi sportif performansta bir avantaj olabilir mi” konferansı Atatürk Kültür Merkezi B salonunda gerçekleşti. Konferansta konuşan Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Gürsoy, önemli bilgiler verdi.

Konuşmasında sağ el ve sol elini kullananlar ile ilgili olarak çeşitli bilgiler veren Recep Gürsoy, “El  tercihinin immün (bağışıklık) sistem üzerinde yapılan bazı çalışmalarda, solakların bazı hastalıklara yakalanma riskinin daha olduğu  ileri sürülüyor. Vücudun sol tarafında hücresel immün sistemin daha güçlü olduğunu ve bu nedenle çift taraflı organ kanserlerinin ve lenf metastazlarının genelde sağ tarafta daha fazla görüldüğü belirtilmiştir. Diğer taraftan solaklarda kanser riskinin daha az olduğu da rapor edilmiştir” dedi.

Beyin yapısı bilinmiyor

El tercihinin yazı yazmak, resim yapmak, çatal ve bıçak kullanmak gibi çeşitli el işlerini yapmak için sağ ya da sol elin tercih edilmesi olarak tarif edildiğini belirten Dekan Gürsoy, “Sağ elimizi sol beyin, sol elimizi ise sağ beyin hemisferi yönetmektedir. Bu yüzden solaklarda sağ beyin, sağlaklar da ise sol beyin daha baskındır. Beyinin sağ hemisferi resim yapma, mimari, geometri, tanıma, yüzleri hatırlama ve uzaydaki ilişkileri anlamak için, sol hemisfer ise konuşma, edebiyat ve hitabet gibi yetenekler için özelleşmiştir. Diğer taraftan solakların beyin yapısı tam olarak bilinmemektedir. 1970 ve 1980’ li yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarda solak ve sağlak olanların beyin yapısının farklı olduğu ve bunun da kişilerin beceri, yetenek ve hatta kişilik oluşumunda önemli olduğu belirtilmektedir” diye konuştu.

Solak oranı yüzde 5

Türk genç toplumu üzerinde yapılan bir çalışmaya göre dominant solakların oranı  % 5, yine bazı çalışmalara göre solaklığın kadınlardan ziyade erkeklerde daha yaygın olduğunu açıklayan Gürsoy, “Solak olanlar toplumda genelde sağlaklar için dizayn edilmiş olan ekipmanlardan dolayı dezavantajlı pozisyonda olurlar. Çünkü pek çok ekipman sağlaklara göre yapılmıştır.  Örneğin, makas, bir çok araç vitesi, lambaların ve vidaların sağa doğru sıkıştırılması vs. Diş Hekimliğinde ve Tıp alanında kullanılan ekipmanların çoğu sağlak olanlara göre yapılmıştır. Bunlar solak olanlara göre uygun yapıda değildirler” dedi.

Solakların günlük aktivitelerde daha az yetenekli olduklarına inanıldığını belirten Gürsoy, “Sporcu olan bayan ve erkekler arasında solakların yüksek bir orana sahip oldukları rapor edilmiştir. Yapılan bazı bilimsel çalışmalara göre dominant solakların Baseball, Kriket, Eskrim, Futbol, Boks, Güreş, Okçuluk, Kadın Taekwondo sporcuları ve Tenis gibi bir çok spor branşlarında  daha başarılı oldukları görülmüştür” dedi.

Kimse zorlanmamalı

Farklı açılardan bakıldığında, solak olan kişiler ve sporcuların sağlak olanlara göre bazı nörolojik, teknik ve taktiksel avantajlara sahip olduklar ifade eden Gürsoy, “Fakat onlar gerek verbal gerekse farklı uygulamalar ile asla sağlak olmaya zorlanmamalıdırlar. Onun yerine hem sözlü olarak ve hem de ekipman olarak desteklenmelidirler. Bu durumda olanlar için ayrıca yine motivasyolarını sağlayacak bazı davranışlar ve uygulamamaların içinde olunmalıdır” diye konuştu.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.