Sokak hayvanları için park mı?

Bu haber 07 Eylül 2009 - 0:00 'de eklendi ve 973 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Hafta sonunda Muğla Belediyesi’nden haber merkezimize gelen “Doğal Park Alanı tanıtımı” şeklindeki duyuru beni hem şaşırttı hem sevindirdi.
Sevindim…
Çünkü sokak köpeklerine “özgür bir ortam yaratılmış” diye sevindim.
Şaşırdım…
Böyle bir uygulamadan yerel seçimlerde tek söz eden belediye başkan adayı, MHP adayı Saim Gürsoy olmuştu.
Belediye’nin Gürsoy’un ortaya koyduğu projenin benzerini uygulamış olabilir diye şaşırmakla kalmayıp, sevindim de…
 
xx           xx           xx
Bir tek doğru yok…
Herkesin kendi doğruları olabileceği gibi ‘ortak doğrular’ da var. Buna ‘ortak akıl’ diyorlar. Bu ‘ortak aklı’ kullanan yöneticilerin hep başarılı olduklarını ve sevilip, sayıldıklarını görüyoruz.
O nedenle, ortaya şehrin ve o şehirde yaşayanların hayrına bir proje üretilmiş; çözüm geliştirilmiş ise bunu yapan hasmımız, rakibimiz olsa da onu alıp uygulamak erdemini, olgunluğunu göstermeyi bilmeliyiz.
Her zaman söylerim:
Neyi kimin yaptığı önemli değil, önemli olan neyin yapıldığı…
 
xx           xx           xx
Doğrusu, Muğla Belediyesi’nin “Doğal Park Alanı”nı çok merak etmiştim.
Gidemedim. Arkadaşlar gittiler.
O akşam Hamle TV’de yerel haberleri izliyorum. Ekrana bize “Doğal Park Alanı” diye yansıyan “Köpek Barınağı” görüntüleri geldi. Belediye Başkanı Osman Gürün ile belediyenin iki veteriner hekimi hayvan barınağında yapılan düzenlemeleri anlatıyorlardı.
Ekranın altında da şöyle yazılıydı:
“Ege Bölgesi’nde ilk”
Çok şaşırdım.
Ertesi gün, haberi yaptığını düşündüğüm arkadaşa “Ege Bölgesi’nde ilk, diye sen mi yazdın?” dedim. O yazmıştı. “Ama bu söz bana ait değil. Tanıtım sırasında yetkililer söylediler” dedi.
 
xx           xx           xx
“Ege Bölgesi’nde ilk” diye sunulan olay şu:
Muğla Belediyesi sokak hayvanları için “Geçici Köpek Barınağı” düzenlemiş. Aslında bu barınak hep vardı… Yeni olan, barınağın bitişiğinde köpeklerin dolaşabilecekleri bir alan yaratılmış olmasıydı. Bu barınağa “doğal park alanı” sıfatı eklenmesine neden olmuş. Ama ortada bir ‘doğallık’ da yok hani…
Neymiş efendim, sokak hayvanları doğal ortamlarında özgürce yaşayabileceklermiş! Ben bu düzenlemeyi yapanın anlından öperim, ama yok öyle bir ortam!..
 
xx           xx           xx
Son zamanlarda şehir merkezinde kulağı küpeli köpeklerin arttığından şikayet edenlerin çoğaldığını belirten, Belediye Başkanı Osman Gürün bakın kameralara nasıl seslenmiş;
“Geçici barınak 2000 yılından bu yana hizmet veriyor. Geçen yıllarda barınakta sokak hayvanları için kafes sistemi uygulanmaya başladı. Ayrıca varolan kafeslerin yanında yarı açık bir alan oluşturup, sokak hayvanları için gezinti alanları yarattık. Bu alanın etrafını çevirip zemini de doğal filtre oluşturacak şekilde iri çakıllarla kapladık”
Hepsi bu…
Bu yerin adı da “doğal park” falan değil, “Geçici Köpek Barınağı”… Adı üzerinde köpekler buraya toplanıyorlar. Bakımları, aşıları yapılıyor. Kısırlaştırılıyorlar. Sonra da alındıkları yere, yani şehir merkezine bırakılıyorlar.
Geceleri sürüler halinde geziyorlar!
Isırmasalar da insanlara saldırıyorlar. Korkup kaçan insanlar, kaçarken düşüyor, bir yerlere çarpıyor yaralanıyor…
 
xx           xx           xx
Peki kalıcı barınak nerede?
Yanıt yok…
Başkan Gürün, bu konuda yasaları eleştiriyor. İşe köylerden başlamak gerektiğini söylüyor. “Çünkü oralardan getirip şehre bırakıyorlar” diyor.
Başkan Gürün bu konu da haklı, ama Muğla Belediyesi, kalkıp Fethiye Belediyesi gibi bir barınak yapsa yaptırımla mı karşılaşır?
Hayır…
Sokaktan topladığı köpekleri sürekli barınakta tutan Fethiye Belediyesi’ne “Sen ne yapıyorsun” diyen yok. Tersine Fethiye Belediyesi Barınağı Türkiye’ye örnek gösteriliyor.
Yani bizim haberci arkadaşların ekrana yazdıkları gibi, Muğla Belediyesi’nin uygulaması Ege Bölgesi’nde bir “ilk” değil…
Umarım bir gün Muğla’nın insanlarla hayvanların birlikte kullandıkları bir “Hayvan Parkı” olur…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.