Sokak hayvanları için meydanlara çıktılar

Bu haber 12 Kasım 2018 - 1:33 'de eklendi ve 411 kez görüntülendi.

Muğla Doğa ve Hayvan Hakları Platformu, sokak hayvanları için bir basın açıklaması düzenledi.

Kadir Tamer

Muğla Doğa ve Hayvan Hakları Platformu, sokak hayvanları için bir basın açıklaması düzenledi.

Menteşe İlçesi’nde bulunan Sınırsızlık Meydanı’nda bir araya gelen platform üyeleri sokak hayvanlarına yapılan saldırıları protesto ettiler.

Grup adına basın açıklamasını Muğla Doğa ve Hayvan Hakları Platformu Başkanı Semin Biter, “Hepinizin, hepimizin bildiği gibi; ne yazık ki yıllardır, Türkiye’mizin birçok bölgesinde, sokak hayvanları, sahipli hayvanlar, yaban hayvanları vuruluyor, zehirleniyor, işkence ediliyor, bacakları kesiliyor, arabaların arkasında sürükleniyor, ölesiye sömürülüyor, gösteri amaçlı hapsediliyor. Kısacası; Allah’ın bizlere emanetleri olan dilsiz canları, cansız bir mal gibi muamele görüyor. Geçmişte hayvanlar için vakıflar kuran, birçok dünya ülkesinden önce hayvana şiddete yaptırımlar getirmiş bir toplumun torunları olarak, tüm duyarlı vatandaşlarla birlikte, çeşitli defalar, çeşitli şekillerde yetkililere ve kamuoyuna seslenmiştik. Özellikle sahipsiz hayvanların ve tüm hayvanların bir eşya gibi görülerek ceza yasası kapsamına alınmaması, 21. yüzyılda Türkiye’mize yakışmamaktadır demiştik. Yine, 5199 sayılı hayvanları koruma yasasında yer alan maddelere karşın, Türkiye’mizin birçok yerinde, hem hayvan sahipleri, hem de belediyeler ve ilgili kurumlar görevlerini yerine getirmedikleri gibi, sürgün, esaret ve toplu öldürmelerin faili olması ve de bu suçların gerektiği gibi cezalandırılmaması insanlığımıza yakışmaz diye haykırmıştık” dedi.

Semin Biter, açıklamasına şöyle devam etti:

İsteyenin istediği gibi ürettiği, sattığı, birçok belediyenin, yasanın hükmüne karşın , rehabilitasyon merkezi açmayarak, kısırlaştırma, kayıt altına alma gibi görevlerini yerine getirmediği ve bu durumların denetlenmediği, yaptırım uygulanmadığı bir ortamda, sokak hayvanları sorununun, aslında hayvanların sorunlarının da sona ermesi beklenemezdi.

Bizler, Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi, acilen, geleneklerimize, Türkiye’mize yakışır çağdaş bir yasa ve çağdaş uygulamalar istiyoruz. Vatandaşı ile kurumları ile her kesin yasalara uyması ve görevini yapmasını istiyoruz. Yasalara uymayan, görevini yapmayan, hayvanlara işkence eden, katledenlere, onların da bir can olduğunu unutmadan gereken caydırıcı cezaların verilmesini istiyoruz. Tüm halkımıza, Türkiye’mize, doğa ve hayvan hakları savunucuları olarak tekrar söz veriyoruz. Şimdiye dek olduğu gibi, bundan sonra da, sessiz canlarımızın sesi olacağımıza, doğası, hayvanı ve insanı ile daha çağdaş, daha huzurlu bir Türkiye’de yaşamak için elimizden geleni yapacağız.”

Açıklamanın ardından platform üyeleri olaysız bir şekilde dağıldılar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.