Sizler Sayesinde

Bu haber 02 Mayıs 2017 - 0:40 'de eklendi ve 982 kez görüntülendi.
İsmail Zorbaismailzorba@hamlegazetesi.com.tr

 ” İşte gidiyorum 

Bir şey demeden
Arkamı dönmeden
Şikayet etmeden
Hiçbir şey almadan
Bir şey vermeden
Yol ayrılmış, görmeden gidiyorum.”
Kazım KOYUNCU Yine eğitim döneminin sonlarına doğru gelmekteyiz. Biraz hüzün, biraz mutluluk ardı sıra yine göz bebeğimiz öğrencilerimizle bir çok güzelliği paylaşma adına bir şiir-müzik programında birlikteyiz. İnsana dair tüm yaşanmışlıkları mısralarıyla, nağmeleriyle ölümsüzleştiren sanatçılarımızın bizlere bahşettiği güzellikleri hem kendi içimizde yaşamak, hem de seyircilerimize yaşatmak adına yola çıkıyoruz her daim. Bunca kuşatılmışlık arasında güzelliklere ihtiyacımız çok.Okulumuzun çok değerli müzik öğretmeni Seda Özer hocam yine öyle güzel bir repertuar oluşturmuş ki geçmişten bugüne nağmelerde hayata dair en güzel şarkılar, türküler içimize işliyor. Biz de mısraların duygu çemberinde yine sanatçılarımızın dokudukları güzellikleri paylaşmak istiyoruz. Programa dair ilk cümleler geliyor aheste aheste..Şarkılar, türküler, şiirler; insan yüreğinden damla damla akıp gelen, hayatımıza bir nehir akışında süzülen duygular, yaşanmışlıklar. .. Gah ağlaya, gah güle.. Hepsi içimizde, sizden, bizden, tüm insanlardan.. Geçmişten günümüzden, geleceğimize, içimizde bir ipek kozası gibi sardığımız, sarmaladığımız tüm güzellikleri bir kelebek kanadına yükledik… Salıverdik şarkılarla, türkülerle, şiirlerle.Hayatın içinde sevgiye dair, umuda dair,  aşka dair ne varsa bir rüzgarın fısıltısında, bir yaprağın yeşilinde, bir yağmur sesinde dağlardan, ovalardan çiçekler derdik sizlere.. Şarkılarla, türkülerle, şiirlerle gönül kapınıza misafir olmaya geldik.. Gah hüzündür misafiriniz, gah şevinçtir...Bazen de nezaketle, zarafetle örülmüş saygı dolu bir  aşk..Aşk,… hayatın bütün anlamı burada saklı. Bakınız  şu dünyayaNe kadar da muhteşem… Biz insanlar için yaratılmış her şey sanki…Sıra,  “İşte Gidiyorum” şarkısına geldiğinde sanatçının hazin hikayesi sarıyor içimizi. Hüzün gemileri yola çıkıyor. Bu şarkıya bağlanan bir şiir ararken Cem Büyükkaya’ya ait mısralar ilham veriyor bize:

“Beni benden uzak diyarlara alıp gidiyorum… Seni umut etmeyi değil yalnızca bu şehri terk ediyorum… Sonsuza dek uzak durmak istiyorum artık mavi semaların köreldiği bu şehirden.  Mesafeleri alıyorum aramıza belki ama… Seni içimde bulduğum bütün boşluklara yayıyorum… Ve seni son öptüğüm yağmurlu geceyi yok sayıp gidiyorum… Denizi koklayışımı, yakamozla dans edişimi de sana bırakıyorum sonra… Sayfalarımla mürekkebimin sana tükenişini bir de…”

Bu mısralar beni 1993 yılına ilk görev yaptığım yıllara, Sivas’a götürüyor. Hey gidi yıllar hey; dedirtircesine bir yanda Cem Büyükkaya’nın mısraları, bir yanda Kazım Koyuncu’nun şarkısı “İşte Gidiyorum” bizi o hüzün durağına mıhlıyor adeta.. Saniye saniye yaşananlar sel olup mısralara dökülüyor.

“İşte gidiyorum her şeyi arkamda, ardımda bırakarak. Daha diyeceklerim vardı derken ansızın kesiliveren bir mektubun ortasında. İçimdeki tüm yolculukları bu durakta bırakıyorum. Seninle yarım kalmış bir mektubun en temiz sayfalarında mürekkebi daha kurumamış yaşanmışlıkların izleri. Bir de sitem sadece kendime. İçimdeki yabani gülüşlere sitemim. Sende başlayan sende biten gülüşlere. Damarlarımda akıp giden hayat gibiydin oysa. Şimdi Ben yatakları değiştirilmiş nehirler gibi kaybolmadayım, terk edilmedeyim, kanmadayım.

İşte gidiyorum, yüreğimdeki tüm yalnızlıkları ve kırılmışlıkları bırakıp.. Bu evrende, bana ait olmayan bu evrende kendi sessizliğime sığınıp gidiyorum. Her şeyin masumiyetin huzuruna teslim edildiği o sevgiliye gidiyorum. İşte gidiyorum..”

İlk ve tek aşka tanıklık eden gidişin mısraları sayfaları dolduruyor. Bu mısralara, bu nağmelere öğrencilerimiz taptaze hayatlar katıyor. Onların yaşattığı güzelliklere yeni canlar katıyor. Bütün güzelliklerin onların dilinde, onların gönlünde çağlayanlar gibi ummanlara karıştığını görüyoruz. Bu taptaze heyecanlar, bu taptaze güzellikler bizlere hayat aşısı oluyor. Bizler de tazeleniyoruz, umutlanıyoruz. Bir yandan seyircilerimizin gözlerinden yansıyan sevinç ve hüzünle karışık yaşanmışlıkların parıltılarında tamamlanıyoruz adeta. Bütün yorgunluklarımıza değiyor. Sevgili öğrencilerime ve onları yetiştiren ailelere müteşekkiriz.

“Bizlerden Sizlere Şarkılarla, Şiirlerle” adını verdiğimiz programdan bir kesitle son sözü sanatçılarımıza saygıya ayıralım. Ve de hayata geldikleri andan itibaren ürettikleri eserlerle bizlere insana, hayata dair tüm güzellikleri yaşatan sanatçılarımıza, şairlerimize, bestekarlarımıza duyduğumuz gönül borcunu bir nebze dile getirmiş olalım.:

“Geçmişte ne kadar çok şey söylenmiş olursa olsun, gelecekte her zaman söylenecek yeni bir şey olacak! Sizler sayesinde..

Eğer hala insana umut besliyorsak onca karanlığın içinde bir ışık görebiliyorsak!.. Sizler sayesinde..

Eğer bütün güzellikleri başımıza taç edip sevgiyle aşkla donattıysak dünyamızı!.. Sizler sayesinde..

Söylenmemiş tüm masalları, tüm şarkıları; yazılmamış tüm şiirleri, tüm sözleri duyduysa bu kulaklar, hissedebildiyse bu yürekler!… Sizler sayesinde..

Artık tüm sözleriniz bizim, tüm nağmeleriniz bizim, tüm eserleriniz ruhumuzda sonsuzlanan güzellikler bizim!

Hoş geldiniz hayatımıza, hoşnutluk getirdiniz. O sonsuzluk uykunuzda hoşluk bulasınız.

Bu güneş, bu ay, bu yıldızlar şahidimizdir ki her aydınlıkta gönüllerimizde yaşayacaksınız..”

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Erdal ÇiL 02 Mayıs 2017 / 06:36

Kompozisyonu ile seçilen şiirler ve seslendirilen eserler ile son zamanlarda izlediğim en keyifli programdı. Bizlere bu temaşa zevkini tattıran başta bocaları olmak üzere emeği olan herkese teşekkürler.

Cem Büyükkaya 28 Ağustos 2017 / 04:01

Merhabalar,öncelikle bu programda emeği geçen herkese teşekkür ederken,onur veren o güzel teveccühleriniz için minnettarlık duyuyorum…