Siyasi Nezaket Nerede? « Hamle Gazetesi

Siyasi Nezaket Nerede?

Bu haber 28 Haziran 2016 - 0:27 'de eklendi ve 1.307 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bugün niyetim AK Parti İl Başkanı Kadem Mete’nin geçen hafta Muğla Basını ile buluştuğu İftar Yemeği’nde yaptığı turizm değerlendirmesi üzerinde durmaktı. Vandallık kurbanı heykellerin Menteşe Belediyesi tarafından bakıma alınması da önemli… Ne zamandır Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin Dalyan için ürettiği projelere de değinmek istiyorum.

Muğla Büyükşehir olunca sorunlar azalacağına çoğaldı mı ne…

Çok konu var.

Geçen Cumartesi günü kaleme aldığım yazımda “AK Parti İl Başkanı Kadem Mete Muğla Basınına İftar Yemeği verdi. CHP ve MHP İl Başkanları nerede diye sorma hakkımız da yok…” demiştim. Yazımın çıktığı gün AK Parti İl Başkanlığı Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin de katıldığı bir İftar Yemeği verdi. Muğla için hayırlı olur inşallah. Bu konulara da sonra bakarız…

 

xx           xx           xx

Uzun zamandır AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk ile CHP İl Başkanı Mürsel Alban arasında, aynı konumda da değiller ama gerilimli bir polemik yaşanıyor. Kayıtsız kalmak mümkün değil…

Polemiği ateşleyen CHP Datça İlçe Başkanlığı’nın sekreterlik yaparken 9 yıl önce işten çıkarılan Esen Döner’in kıdem tazminatı, ihbar tazminatı gibi alacakları oldu. O gün bugün Döner’in alacağına ilişkin dava sürmüş ve Datça Asliye Hukuk Mahkemesi 16 bin lira alacağın CHP Genel Merkezi tarafından icra yoluyla tahsiline karar vermiş.

CHP’ye yakışmıyor…

Ama bunu söylemek, “1 Mayıs İşçi Bayramı’nda DİSK’le birlikte Taksim’e çıkmaya çalışan, işçi hakları savunuculuğu yapan Kemal Kılıçdaroğlu, önce 9 yıllık haklarını gasp ettiği CHP çalışanını görsün ve mahkeme mahkeme gezen çalışanın haklarını ödesin.” demek Milletvekili Öztürk’e yakışıyor mu?

 

xx           xx           xx

Datça’da 9 yıl önce CHP’yi yönetenlerin yaptıklarının savunulur hiçbir yanı yok. Muğla’da başta Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün olmak üzere CHP’li belediye başkanlarının taşeron işçi çalıştırmalarının savunulur yanı var mı? Bir şehrin çöpünü toplayanların en düşük ücret almalarına neden olanların “eşitlik, hak, hukuk, özgürlük, demokrasi”den dem vurma hakları olabilir mi?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hemen her seçimde iktidarlarında taşeronu kaldırmaktan söz eder… Şimdi AK Parti Muğla Milletvekili Öztürk kalkıp, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na “Sen önce CHP’li belediyelere bak” diye eleştiri de bulunabilir mi?

Bulunabilir, ama yakışmaz…

Muğla’da CHP’li Belediyelerde anlı şanlı DİSK’e bağlı Genel İş yetkili… Genel İş Sendikası bu duruma ses etmezken, Milletvekili Öztürk’ün ses etmesi biraz eğreti durur.

Hem CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Muğla’da CHP’li Belediyelerin taşeron işçi çalıştırdığından haberi var mı bakalım…

 

xx           xx           xx

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Datça’da CHP İlçe Merkezi’nde sekreter olarak çalıştırılan bir kadının işten çıkarıldığını ve 9 yıldan beri tazminatlarının ödenmediğini bilmesi beklenemez.

Hatta CHP İl Başkanı Mürsel Alban’ın bilmesi de beklenemez.

Bu anlamda bu konunun peşine düşen de bir milletvekili olmamalıydı. AK Parti’nin Datça İlçe Başkanı konuya sahip çıkmış olsa, hatta AK Parti İl Başkanı’nın CHP Muğla İl Başkanlığınıkayıtsız davranmakla” eleştirmesi yakışık alırdı. Daha şık olurdu.

Şu “siyasette” her şey yerle yeksan olurken, bari “nezaket” kaybedilmeseydi…

Son zamanlarda basında “Milletvekili Öztürk’ten sert eleştiri”, “CHP İl Başkanından sert açıklama” şeklinde ve benzeri haberlerle karşılaşıyoruz. Neden? Başlık atma kısırlığı mı çekiliyor?

Doğrusu bu konuda “basın danışmanlarına” büyük sorumluluk düşüyor…

 

xx           xx           xx

Tabi AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’e CHP’den yanıt gecikmedi. Ben Öztürk’e CHP Muğla Milletvekillerinden biri yanıt verir diye bekliyordum. Dedim ya siyasette her şey yerle yeksan… Yanıt CHP İl Başkanı Mürel Alban’dan geldi. Demek ki O muhatap almış. “Sözde çevreci milletvekili, emek ve emekçi kelimelerini aynı cümlede kullanarak bizleri mutlu etti.” demiş.

Konu, bu değil ama…

Alban açıklamasında “Öncelikle CHP Genel Başkanı’mız sayın Kemal Kılıçdaroğlu Nihat Öztürk’ün muhatabı değildir. Emek ve emekçi kelimelerini cümle içinde kullanabilen sayın vekile 14 yıldır iktidarda olan bir partinin vekili olarak işçiler ve emek mücadelesi veren vatandaşlarımız için ne yaptınız sorusuna cevap vermesini istiyoruz.” demiş.

 

xx           xx           xx

İl Başkanı Alban başka şeylerde demiş. Onları paylaşmayacağım. Datça ile ilgisi yok. Ki açıklama “Sayın vekil son soru ekmek kaç para?” sorusu ile noktalanmış. Ne alaka?..

Doğrusu ben İl Başkanı Alban’dan Datça Asliye Hukuk Mahkemesi’nin Esen Döner adındaki kadının CHP Datça İlçe Başkanlığı’ndan 9 yıllık alacağına ilişkin verdiği kararla ilgili bir şeyler söylemesini de beklemiştim.

Şimdi hala var mı bilmiyorum. Eskiden “özel ulak” diye bir haberleşme vardı. Mektubun en hızlı gidip geldiği uygulama. Sanki böyle bir şey… Milletvekili Öztürk’ün geçen Perşembe günü yaptığı yazılı açıklamasına ilişkin CHP İl Başkanı Alban’ın ertesi günü (Cuma) yaptığı yazılı açıklaması daha gazete sayfalarında yer almamıştı bile… Milletvekili Öztürk geçen Cuma günü Ankara’dan Muğla’ya adeta yetişti ve daha gazetelerde yer almamış yazılı açıklamaya AK Parti Muğla İl Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında yanıt verdi…

CHP Genel Merkezi’nin Esen Döner’in alacağını Milletvekili Öztürk’ün konuyu basınla paylaştığı gün ödediğini yine Milletvekili Öztürk’ün İl Merkezi’nde yaptığı basın açıklamasından öğrendik…

 

xx           xx           xx

Tabi CHP Milletvekillerinden Ömer Süha Aldan’dan da açıklama geldi, ama rötarlı oldu! Aldan konu ile ilgili “Açılan bir davanın sonucunu beklemeden ödeme yapılması Anayasa Mahkemesinin parti hesaplarını incelemesi sırasında zimmet sayılmasına neden olacağından, davanın sonuçlanmasının beklenmesi doğaldır. Kaldı ki, AKP’nin sermaye çevresinin isteği doğrultusunda yeni kıdem tazminatına ilişkin tasarısı CHP ve emek çevresinin direnmesi üzerine geri çekilmeseydi, bu kişi tazminatın yarısını dahi alamayacaktı.” demiş.

Şimdi gazeteci. “Milletvekili Aldan, İl Başkanı Alban’ı yetersiz mi buldu?” veya “İl Başkanı Alban milletvekillerinden rol mü çalmış?” diye sormaz mı!

AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’ün beraberinde Menteşe İşçe Başkanı Erdoğan Ünal ve İl Başkanı Kadem Mete olduğu halde gerçekleştirdiği basın toplantısındaki “Biz sekreterin mağduriyetini gündeme taşıyınca para aynı gün CHP Genel Merkezi tarafından hesaba yatırıldı. CHP Datça İlçe Merkezinin ayıbını genel merkez kapattı.” ifadesinden Esen Döner’in 9 yıllık alacağına kavuştuğunu öğrenmiş olduk.

Milletvekili Öztürk’ün dediği gibi CHP Datça İlçe Merkezi’nin ayıbını CHP Genel Merkezi kapatmış oldu! Peki, Datça’da partisinin itibarı ile oynayanların, yaptıkları yanlarına mı kaldı?

 

xx           xx           xx

Hafta sonunda muhtarlarla İftar’da bir araya gelen AK Parti Muğla Milletvekili Öztürk, önce partisinin İl Merkezi’nde CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban’a yanıt verirken “Büyükşehirle veya CHP ile bir problemim yok. Yeter ki proje üretsinler takıldıkları yerde gelsinler destek olalım. Biz kavgada etmek istemiyoruz kimseyle. Ama kimseye de Muğla CHP’nin kalesidir algısını yaymasına izin vermeyeceğiz. Muğla CHP’nin kalesi falan değil. Allah izin verirse biz hep beraber bunu hizmetlerimiz ile göstereceğiz” de demiş.

Şaşırtıcı…

Yarın bakarız.

——————————————

Günün Sözü;

Rasulallah (s.a.v) Şöyle buyurdu; “En faziletli zikir ‘La İlahe İllallah’, en faziletli dua da ‘Elhamdülillah’dır.” Tirmizi.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Keza KUNDAKÇI 28 Haziran 2016 / 10:27

Sayın Öztürk,sayenizde Muğla CHP’nin hem kalesi hem de içine bir de şatosu oldu,
CHP’nin içinde bu baronlarla biz,sizden daha fazla mücadele ediyoruz,edeceğiz,memleket için,selamlar,