Sıtkı Koçman’a İki Ödül

Bu haber 28 Mayıs 2018 - 3:29 'de eklendi ve 2.122 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

BİLİRKİŞİ “SUÇ” DEDİ

Bu gün iki haber paylaşacağız. Biri yerel yönetimle, öteki üniversite ile ilgili… Üniversitemiz “edebiyat” dalında iki ödül aldı… Ödülün yanında tabi cezada oluyor. Hayat işte böyle bir şey…

Önce mülga Muğla Belediyesi’nin tartışmalı ihalelerinden biri ile ilgili gelişmeleri paylaşalım.

Mülga Muğla Belediyesi’nin usulsüzlükleri, yanlış uygulamaları karşısında, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, basın dururken karşı duran, “gücü denetleyen” hep Ahmet Tan Karaosmanoğlu (Vatandaş Ahmet) olmuştur…

O günlerde Karaosmanoğlu’nun suç duyurularının, şikayetlerinin çoğu nedense takipsizlikle sonuçlanmış, sonuçsuz kalmıştır.

İşte o konular şimdi birer birer gündeme gelmeye, tazelenmeye başladı.

Bakarsınız bir gün Katlı Otopark Dosyası da gündeme gelir, güncellenir mi bilmiyoruz, ama Kışla Park Halı Saha ihalesi yeniden gündeme geldi.

Hem de 6 sene sonra…

Söz konusu ihale için BilirkişiSUÇ” dedi…

xx        xx        xx

Mülga Muğla Belediyesi, bundan 6 yıl önce Kışla Park’ta Halı Saha yapımını ihaleye çıkarmış ve ihaleyi dönemin İmar ve Şehircilik Müdürü Fehmi Türer’in ağabeyi Fettah Türer kazanmıştı.

O zaman, İhale Komisyonu’nda dönemin Belediye Başkanı Osman Gürün ile birlikte eski encümen üyeleri Taner Taşer, Sevdiye Uysal, Ramazan Yayman, Yazıişleri eski Müdür Vekili İlhan İzzet Ünal, Mali Hizmetler Müdür Vekili Gülsev Çulha, İmar ve Şehircilik Müdürü Fehmi Türer bulunuyordu…

Karaosmanoğlu İnşaat Firması sahibi Makine Mühendisi Ahmet Tan Karaosmanoğlu da 2886 Sayılı Yasa’nın 6. Maddesi’ne aykırı ihale yapıldığı ve ihaleye katılanın ihale komisyonunda akrabasının olmaması gerektiği iddiası ile suç duyurusunda bulunmuştu.

Ancak Karaosmanoğlu’nun şikayeti sonuçsuz kalmıştı.

O zaman açılamayan dava şimdi Muğla 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Adı geçenler “görevi kötüye kullanma” iddiasıyla yargılanıyor.

xx        xx        xx

Mahkeme Karaosmanoğlu’nun Muğla dışında bir bilirkişiye incelettirilmesini istemesi üzerine konu il dışında incelendi ve Sevil Sonat (Bağımsız denetçi) ve Şükrü Şaban (Bağımsız denetçi) ile Hacı Hamza Akdağ (Gayrimenkul Değerleme Uzmanı) dan oluşan Bilirkişi 14.05.2018 tarihli kararında ihalede “SUÇ” olduğu kanaatini ortaya koydu.

İzmir 25. Asliye Ceza Hakimliği tarafından Muğla 1. Asliye Ceza Hakimliği’ne gönderilen Kararda, konunun Devlet İhale Yasası ve Belediye Yasası kapsamında incelendiği; ağabeyinin teklifi görüşülürken Fehmi Türer’in salonu terk ettiğinin söylenmesine rağmen, ‘2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu’nun ‘İhaleye Katılmayacak Olanlar’ başlıklı 6. Maddesinin ihlal edildiğinin tespit edildiği ve “görevi kötüye kullanma suçunun” oluştuğu kaydedildi…

Bilirkişi kararını kabul edip etmemek ise mahkemenin yetkisinde…

Tabi şüphelilerde bilirkişi kararına itiraz edebilirler. Mahkeme olası itirazı kabul edip etmeme yetkisine de sahip…

Muğla 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 30 Mayıs’ta duruşma var.

Bakalım ne olacak? Bekleyip göreceğiz…

xx        xx        xx

ÜNİVERSİTE’YE ALTIN KALEM ÖDÜLLERİ

Daha önce keyifle kaleme aldığım bir yazımda, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin Turizm Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Özer Şahin’in “Gastronomi ve Turizm” dalında “Peçete Katlama Sanatı” adını taşıyan ve alanında bir ilk olan kitabı ile “Altın Kalem Ödülü” aldığını duyurmuştuk.

Hatta o yazımda, üniversitemizde üretilen kitapların, özellikle Muğla’ya dair olanların Muğlalılar ile buluşturulmaları gereğine dikkat çekmiştim.

Yerel yönetimin elindeki “Kültür Evi” diye anılan tarihi evlerden birinin bu amaçla kullanılabileceğini ifade etmiştim.

Üniversitenin Basın Halkla İlişkileri nedense hala bir düzene giremedi.

Meğer aynı ödüllendirmede üniversitemizin adı bir değil iki kere geçmiş. Bir Altın Kalem Ödülü’nü de yine alanında bir ilk olarak gösterilen “Bir Nefes Sıhhat; Divan Şiirinde Hasta-Tabip İlişkisi” adını taşıyan kitabıyla Eğitim Fakültesi’nden öğretim üyesi Doç. Dr. Nilgün Açık Önkaş almış.

xx        xx        xx

Kitap, kültür, sanat gazetesi “Book Culture Art Time’s” tarafından bu yıl ilki düzenlenen Altın Kalem Ödülleri, geçtiğimiz günlerde İstanbul‘da sahiplerini buldu…

Popülist kültürün dışında gözden kaçan değerli kalemleri Altın Kalem Ödülleri ile taçlandırıp onları edebiyatseverlerle buluşturmayı hedefleyen Book Culture Art Time’s, Üsküdar‘daki Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi‘nde düzenlenen törende Altın Kalem Ödülleri’ni sahipleri ile buluşturdu.

O buluşmada Muğla ve üniversitemiz Özer Şahin ve Nigün Açık Önkaş tarafından temsil edildi…

Törende hem farklı coğrafyalarda yaşayan Türk yazarlara hem de yabancı yazarlara ayrı kategorilerde ödül verilmiş.

Birçok ünlü iş adamı ve eğitimcinin katıldığı gecede Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ onur konuğu oldu. Törende Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ise Mantık Araştırma dalında, İş adamı Yazar İsmet Cerit de Tarih romanı dalında ödül alırken, Gazeteci Yazar Süleyman Özışık Siyasi Araştırma dalında, Kahraman Tazeoğlu Roman dalında, Bahadır Yenişehirlioğlu 15 Temmuz Romanı dalında, Cemalnur Sargut ise Tasavvuf dalında ödül almış.

xx        xx        xx

Altın Kalem Ödüllerinin açılış konuşmasını yapan BCA Times GYY Yazar S.Serra ErdoğanEdebiyat hayatın kendisidir, Çünkü dünya üzerinde yaşayan milyar insanın ortak duylarına hitap eder. Merhameti hatırlatır, zalimin zulmü karşısında. Sevgiyi yüceltir, nefretin uçurumunda. Savaşı anlatır tüm kıyımıyla, insanlığın yüz karası olarak. Barışı anlatır, cennet gibi bir dünyaya kavuşmanın yolu olarak. Evet edebiyat Gözlemler, hisseder, kurgular, mukayese eder. Geçmişle gelecek arasında köprü kurup,  insan yaşamındaki olumlu olumsuz tüm örnekleri vurgulayarak ışık tutmaya çalışır. Edebiyat yargılamaz, sadece gerçekleri anlatır ve ardından tüm kelimelerini başka gözlere sunar ki ; insanlık için gereken doğru yorumlara hakkıyla ulaşılabilsin.” şeklinde bir tanımlamadan sonra şu ifadelerde bulunmuş:

Yazar hem okur hem yazar! Ama okur; kitaptan aldıklarını yargılar, yorumlar, üzerinde kafa çalıştırıp, yazılan bir hikayeden bin veri çıkarır. Sevinilecek taraf ise; yazar tarafsız ve profesyonel olduğundan, okur ona güvenir ve çıkarımlarını yaşam içinde en doğru şekilde uygular. Yani Yazar hayat öğretmenidir. Balığı tutup vermez, okuruna balık tutmayı öğretir. İnsan yaşamı, sadece sosyal yaşamın fiziksel ölçümünden ibaret değildir. İşte bu noktada edebiyat belki de en gerekendir. Madem ki insan toplumda yaşar! Madem ki demokrasi çoğul katılımdır! Öyleyse; insanımıza bu olanağı sağlayacak eser, okur ve yazar sayımızda çok olmalıdır.

xx        xx        xx

ŞİİR VE SAĞLIK

Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Nilgün Açık Önkaş da duygularını dile getirirken “Bir Nefes Sıhhat-Divan Şiirinde Hasta-Tabip İlişkisi kitabıyla 3 bin 500 eser arasından ‘sağlık’ dalında ödüle layık görülmek çok güzel. Türkiye’de kültürümüzde iz bırakan şiirler yolu ile sağlığın öneminin vurgulandığı ilk kitap olma özelliği ile ödüle layık görüldüğümden dolayı çok mutluyum.” dedi.

Her iki hocamızı kutluyoruz. Başarılarının devamını diliyoruz…

—————————————-                                                                           —————————————-

GÜNÜN SÖZÜ: İlimle din, birbirinden ayrıldığı takdirde, din insanları geri kafalılığa, ilim ise ateizme sürükler. (Aliya İzzetbegoviç)

ÇİVİ

Mutafa İnci’nin 19 Mayıs’ta Sınırsızlık Meydanı’nda çalınan ‘Göbek Havası”na tepki göstermesine, Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serkan Öçalmaz tepki göstermiş.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

————————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 28 Mayıs 2018 / 17:01

Gocuman; Mızrak Çuvala girmez mi sığmaz mı denir. Baksana yazınızdan çıkardığımız sonuç da bu şekilde. Suçlu olan yargılanmalı. sevgi ve saygı.

Nilgün Açık Önkaş 29 Mayıs 2018 / 14:33

Özcan Bey, sayfanızda bana yer verdiğiniz icin müteşekkirim. Güzel işler yapan ödüllendirimeli ki ödüllendirildim. Türkiyemiz ve dünya kıymet biliyor vesselam…