Sıralama Değişikliği Sonucu Etkiler Mi?

Bu haber 30 Eylül 2015 - 9:59 'de eklendi ve 1.119 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

 

Sıralama Değişikliği Sonucu Etkiler Mi?

 

Biliyorum, herkesin yanıtını merak ettiği soru bu;

“Sıralama değişikliği sonucu etkiler mi?”

Tabi bu soru, “AK Partinin aday listesinde ikinci sırayı değiştirmiş olması seçim sonucunu nasıl etkiler?” diye de sorulabilir.

Bugünlerde CHP’liler de, MHP’liler de adeta 1 Kasım Tekrar Genel Seçiminde sandıktan 1 milletvekili daha arttırarak çıkma umudu içindeler.

Ak Partililere soracak olursanız CHP’liler ve MHP’liler ham hayal içindeler…

Gerçekten öyle mi?

 

xx           xx           xx

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 7 Haziran Genel Seçiminde 3 değil, 4 Milletvekili çıkarma şansı oldukça yüksekti.

Çünkü o günlerde Ak Parti Muğla’da gerek bl başkanlığı, gerekse milletvekili adaylarını belirleme süreçlerinden oldukça ağır bir şekilde yaralı bereli çıkmıştı.

Bu nedenle AK Partililerin kendileri dahi 2 milletvekili çıkartamayıp, 1 milletvekilinde kalacaklarını söylüyorlardı.

7 Haziran Genel Seçimi milletvekili aday listesinin kesinleşmesine 1 gün kala Hasan Özyer ismi dengeleri değiştirdi. Hasan Özyer’in liste başı aday gösterilmesi, ikinci sırada yer verilen Hasan Kökten’e rağmen parti tabanında ve teşkilatlarda sinerji yarattı.

AK Parti’nin oyları 7 Haziranda düşmüş olmakla birlikte Hasan Özyer’in ismi ile AK Parti 2 milletvekili çıkarabildi.

 

xx           xx           xx

CHP 7 Haziran seçiminde, AK Partide Hasan Özyer’in liste başı olmasına rağmen, yine de 4 milletvekili çıkarabilirdi.

CHP Muğla’da ön seçim (temayül) yaparak 4 milletvekili çıkarma yolunda önemli bir adım attı. Ancak CHP Genel Merkezinde kim ya da kimler tarafından sahipleniliyorsa, Ömer Süha Aldan hastalığı CHP’lilerin omuzlarını yine düşürdü.

Ömer Süha Aldan’ın ikinci sıraya atama aday olarak yerleştirilmesinin yanında Büyük Şehir Belediyesinin olumsuzlukları da seçim sandığına yansıdı. CHP, her bakımdan 4 milletvekiline çok yaklaşmışken yine 3 te kaldı.

 

xx           xx           xx

CHP 7 Haziran seçimindeki avantajlara yine sahip. Hatta daha da fazlası var.  Birde Ömer Süha Aldan’ı… (!)

AK Parti’nin ikinci sıra milletvekili Hasan Kökten’in sanki farkına sonradan varıldı ve liste dışı bırakıldı. Başta AK Partililer olmak üzere herkesin beklentisi ise Kökten’nin yerine Sakar’ın üstü’nü temsil eden, Liberal ve tanınırlığı yüksek, kökü bu topraklarda bir ismin getirilmesi idi.

AK Parti bu beklentiyi karşılamadı. İşte bu CHP’nin yeni avantajı…

Bu “yeni avantajCHP kadar MHP’nin de avantajı…

AK Parti Hasan Kökten’in farkına seçimden sonra varırken, muhtemelen MHP de ikinci sıra adayı Peyami Cinaz’ın farkına yeni vardı. Hatta galiba MHP Asım Başaran’ın da farkına yeni vardı. İkinci sıraya getirerek akıllılık ettiler.

 

xx           xx           xx

Asım Başaran, MHP’nin Bodrum İlçe Başkanlığını yaparken, yerini Konacık eski Belediye Başkanı Mehmet Tosun’a bırakarak milletvekili adayı olmuş, kendisine listenin 3.sırasında yer verilmesi de sadece Bodrumda değil öteki ilçelerde de tepkilere neden olmuştu.

Asım Başaran, Bodrum’da 3 bin 500 olan MHP oylarını ilçe başkanlığında 35bine çıkarma başarısını göstererek tanınıyor. İhracatçılık yapan Başaran’da tıpkı AK Parti’nin 2. Sıra yeni adayı Nihat Öztürk gibi Karadenizli

Diyebiliriz ki, 1 Kasım Tekrar Genel Seçimi Muğla’da bir bakıma Asım Başaran ile Nihat Öztürk arasında geçecek!

Dersini çalışan siyasilerinde bildiği gibi Muğla’da ciddi bir Karadenizli nüfusu bulunmakta…

İşte o Karadeniz kökenli Muğlalılar önümüzdeki seçimde oylarını partilerine mi yoksa bu iki isimden birine mi verecekler, işte bu çok önemli.

Öyle ki önümüzdeki seçimin kaderini Muğla da birazda Karadeniz kökenli hemşerilerimiz belirleyecek.

 

xx           xx           xx

Başta da vurguladığım gibi AK Parti’nin gerek yeni il başkanının gerekse 7 Haziran Seçimi milletvekili adaylarının belirleme süreci çok sıkıntılı geçti.

Nihat Öztürk’ün milletvekili adayı olması nedeniyle istifası sonucu yerine 10un üzerindeki il başkanı adayından İhsan Küreci uygun görüldü. Ancak “yerli ve milli” hareketin öncüleri denilebilecek Dr. Seyfi Terzibaşıoğlu ve Şadi Pirci Ankara’nın tasarrufuna başkaldırdılar.

Kongre salonunda Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, İhsan Küreci’nin elinden tutup havaya kaldırarak “adayımdır” demesine rağmen “Parti içi demokrasinin işletilmesini isteyen, artık AK Partinin iki liste yarışlarına izin vermesini savunan” ekip Şadi Pirciyi aday gösterdi.

Başbakana rağmen Şadi Pirci’nin oyların yüzde kırkını alması dikkat çekici ve düşündürücüydü

Tabi AK Parti’nin böyle bir sıkıntı yaşamasının, Muğla’da bu duruma gelmesinin arkasındaki isim ise dönemin Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu idi. Elbette Soylu tek başına değildi. Muğla’daki uzantılarını herkes biliyor…

Şunu söylemeye çalışıyorum, AK Parti’nin ikinci sıra adayı Nihat Öztürk’ün bu seçimdeki rakibi CHP ve MHP adayları değildir. Her ne kadar bu seçim bir bakıma Asım Başaran ve Nihat Öztürk arasında geçecek desem de Nihat Öztürk’ün en büyük rakibi Şadi Pirci dir.

 

xx     xx         xx

Nihat Öztürk ile Öğretmen Evinde bayramlaştık. Ondan önce Reyhan Pastanesinde sohbetimiz oldu.

Öztürk avantajlarını bildiği kadar, dezavantajlarını da biliyor. Kırıp döktüklerinin farkında…

Ben daha bir şey demeden söze girdi, seçim çalışmasına gönülleri alma çabası içinde girdiğini söyledi ve şöyle dedi:

“Köyceğiz’de Şadi Pirci ağabeyimizi ziyaret ettim, gönlünü almaya çalıştım. Çalışmam sırasında benimle birlikte ilçeleri dolaşacağını söyledi. Mesela Kavaklıdere’ye gittim, İsa Gün ağabeyimizle görüştüm. Aramızdaki problemleri çözdük. Benim kimseyle çözümü zor bir problemim yok. Tabi ki il başkanlığı yaparken gerek partimizin, gerek Muğla’nın çıkarları için tercihlerimiz oldu. Bu tercihlerimiz zaman zaman bazı arkadaşlarımız tarafından beğenilmedi. Biz bunları aşarız.” dedi.

Bu anlamda Nihat Öztürk’ü rahat gördüm. Ancak, politikada kimse kimsenin yüzüne duygularını çarpmaz. Yüzünüze “hayırlı olsun” derler de içlerinden “hah şimdi kucağıma düştün” demekten de geri kalmazlar. Güvenemezsiniz.

Tabii Nihat Öztürk senelerce il başkanlığı yapmış biri olarak partililerini bizden daha iyi tanıyordur.

Ayrıca AK Parti’de “Şu an da ülkemiz ciddi bir süreçten geçiyor. Bizim için önemli olan ülkemiz, adaylar teferruat” diyenler de az değil!

xx  xx  xx

 

Partilerin aday listelerinin kesinleşmesinden sonra Muğla’da tablo üç aşağı beş yukarı böyle…

AK Parti içinde Nihat Öztürk’ün il başkanlığı sürecinde kırıp döktüklerini tamir edip edemeyeceği ne kadar önemli ise Ak Parti’nin aday sıralamasının ilk üçünde, Sakar’ın üstünde; yani Bodrum, Milas, Yatağan, Kavaklıdere, Menteşe ve Ula’yı temsil eden bir ismin bulunmaması da önemli.

Buna karşılık, CHP Sakar’ın üstünde milletvekili Akın Üstündağ’ın yanı sıra Süleyman Girgin tarafından temsil edilirken, MHP ise Bodrum’dan Asım Başaran gibi çok önemli bir isimle temsil ediliyor.

Mevcut koşullar ve dengeler böyle devam ederse MHP veya CHP bir milletvekili daha çıkarabilir. En azından oylarını arttırabilirler.

Tabii seçime bir ay var. Benim tanıdığım Nihat Öztürk mücadeleci ve inatçıdır. Kırık döküğü toparlayabilir. Hep birlikte göreceğiz…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
malik aydın 30 Eylül 2015 / 10:56

1 kasım seçimleri Türkiye’de olduğu gibi Muğla’dada heyecanlı geçecek. Türkiye’de Ak Parti tek başına iktidar olacak mı? Muğla’da ise ortada olan bir Milletvekilliğini hangi parti kazanacak. Muğla’da istişare ettiğim Ak Partililer; “mesele Nihat Öztürk meselesi değil, mesele Ak Partinin tek başına iktidar olma meselesidir. Milli meseledir.” Bu açıdan; “Nihat Öztürk’e hesaba katmadan Ak partiye oy vermek zorundayız.” diyen çok sayıda Ak Partili bulunmakta. Muğla’da MHP ve AKP liste değişikliğine gitti. CHP de bir değişiklik olmadı. Demek ki, herhangi bir hesap yapmadıklarına göre, dördüncü Milletvekilliğine ihtiyaçları yok. Muğla’da CHP- 3, AKP-2, MHP-1 olarak devam etmesi mümkün gözüküyor. Türkiye’de AKP dışında diğer partilerin tek başlarına iktidar olma şansı olmadığı için tek parti iktidarına AKP nin yakın olması AKP nin oylarını arttıracaktır. CHP de HDP ye giden oylarını geri çağıracaktır. Bunun sinyalini Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın, Osman Gürün Datça’da “HDP ye destek stratejik hataydı.Biz kızılay değiliz.” demekle vermişti. HDP ye giden CHP oylarının geri gelmesi CHP nin oylarını arttıracaktır. Ama artı bir Milletvekilliğini elde edecek sayıya ulaşabilir mi bilmiyoruz. Muğla’mıza 1 kasım heyecanı sarmış durumda.