Sınır tartışması bakanlığa taşındı « Hamle Gazetesi

Sınır tartışması bakanlığa taşındı

Bu haber 06 Kasım 2013 - 9:09 'de eklendi ve 751 kez görüntülendi.

sinirtartismasi1213416543212Aydın ve Muğla arasında Milas ve Karpuzlu ilçelerinin sınırında kurulan 24 mw gücündeki rüzgâr türbinleri sınır tartışmasını beraberinde getirdi. Tartışmada son noktayı çevre ve şehircilik bakanlığı koyacak.
Haber Merkezi
Muğla ve Aydın İl Genel Meclisleri arasında yaklaşık 3 yıldır devam eden sınır tartışmasında son noktayı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koyacak. Özel bir firma tarafından Muğla’nın Milas ve Aydın’ın Karpuzlu ilçeleri sınırının kesiştiği Ketendere Oynalan Turguttepe mevkiinde 12 adet 24 MW gücünde Rüzgâr Enerjisi Santrali (RES) kurum çalışmaları 2011 yılında başladı. Aydın İl Özel İdare Müdürlüğü tarafından RES kurulumu için onay verilirken, 9 RES Türbininin Muğla sınırları içinde, 3’ünün de Aydın il sınırları içinde kaldığını tespit eden Muğla İl Özel İdare Müdürlüğü yeniden sınır tespiti yapılmasını istedi.
Muğla İl Genel Meclisinde sınır ihlali nedeniyle üç ayrı karar alınırken, her iki ilin yetkilileri sınır tespitinde bir sonuca varamadı. İki ilin İl Genel Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu üyeleri sorunun çözümü için RES yatırımımın bulunduğu Turguttepe mevkiinde bir araya gelmek için karar almasına rağmen, sorun yine çözüme kavuşturulamadı.
Muğla İl Genel Meclis Başkanı Cemal Gürpınar, RES türbinlerinden 9’unun Muğla il sınırları içinde, 3’ünün de Aydın il sınırlarında yer aldığın belirterek sınır ihlalinin ortadan kaldırılmasına yönelik İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Meclis Kararlarını Takip Komisyonuna yeni bir rapor hazırlamasını istedi.
Komisyon raporunu tamamlayarak meclise sundu. Raporda, 9 RES Türbininin Muğla sınırlarında, 3’ünün de Aydın sınırında kaldığı yönündeki raporunu meclise sundu. Raporun ayrıca Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü kanalıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na onay için gönderildiği açıklandı.
Köye Yönelik Hizmetler Komisyonu Başkanı İbrahim Şişek, “3 yıldır sınır tartışması devam ediyor. Bizim önemli olan Muğla’nın çıkarlarının korunması. Kısa vadeli geçiştirilecek bir konu değil. Uzun vadeli ve Muğla’nın çıkarları için sorumluluğumuzu yerine getirmek zorundayız. Şirket 5 yıl süre ile vergiden muaf. 3 yılı tamamlandı. 2 yıl sonra ürettiği ve sattığı enerjiden belli oranda bir payı bulunduğu ile ayırmak zorunda. Muğla bu paydan neden mahrum kalsın” dedi.
Muğla İl Genel Meclis Başkanı Cemal Gürpınar konunun yargıya taşınıp taşınmayacağı konusunda ilgili birim müdürlerinden bilgi alırken, şu anda yargı safhasının henüz başlamadığı, Bakanlıktan gelecek onayın ardından yargı sürecinin başlatılabileceği açıklandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.