Sinema atölyesi ilk derse başladı

Bu haber 15 Mart 2015 - 17:58 'de eklendi ve 867 kez görüntülendi.

sinemaatolyesiDondurmam Gaymak ve Entel Köy Efe Köy’ e karşı filmlerinin Ulalı ünlü yönetmeni Yüksel Aksu’nun ‘Film Atölye’si Ula Nail Çakırhan Kültür Merkezi’nde derslere başladı. İlk derste dünya ve ülke sinemasının ünlü yönetmeni Şerif Gören konuk olarak yer aldı.

Hafize Ataseven

Dondurmam Gaymak ve Entel Köy Efe Köy’ e karşı filmlerinin Ulalı ünlü yönetmeni Yüksel Aksu’nun Film Atölye ’si Ula Nail Çakırhan Kültür Merkezi’nde derslere başladı. Film Atölyesi’nin ilk konuğu ünlü yönetmen Şerif Gören oldu. ‘Yol, Tomruk, Kurbağalar, Yılanların Öcü’ gibi birçok önemli filmin efsane yönetmeni Şerif Gören izleyicilerle sohbet ederek sorularını yanıtladı. Gören, “Sinema sadece kitapla, okulla olmayacağı gibi sadece alaylı olmak da yetmeyebilir. Ben film çekmeyi asistanlıkla öğrendim. Artık kurslar var, okullar, kitaplar var. Fakat öğrenilenleri uygulayabilmek de lazım. Önce bir kamera alıp kısa kısa şeyler çekerek başlayın, kendi yeteneğinizi görün” dedi.”

‘Köyceğiz’de Tomruk filmini çekerken profesyonellere taş çıkartan oyuncularla çalışmıştım. Bu yüzden Ege’den her zaman iyi oyuncu ve sanatçı çıkıyor. Ege’nin insanı kabiliyetlidir’ diyen usta yönetmen sinema aşkının küçük yaşlarda nasıl başladığını da anlattı.

Gönen konuşmasına şöyle devam etti:

“Benim babam bakkaldı. Ben küçükken hafta sonları kasadan 10 lira para çalardım. Gidip onunla sinema bileti alıp karaborsada satardım. Sinema ile tanışmam böyle başladı. Yılmaz abi hem benim ustamdı, hem de pek çok filmimde yer aldı. Onunla ilişkimiz, dünya görüşümüz, toplumsal sıkıntılara filmlerimizde yer vermek gibi pek çok uyuşan noktalarımız var. O benim abim gibiydi.”

Söyleşide konuşan Yüksel Aksu, “Oldukça yoğun bir katılım oldu, halkımızın ilgisi çok güzel. Yaklaşık yüzden fazla atölye öğrencimizi eleme yöntemi ile belirledik İlk dersimizde ise Dünya Sineması’nın ve Türk Sineması’nın ünlü yönetmeni Şerif Gören’ i konuk ettik” dedi.

Aksu konuşmasına şöyle devam etti:

“Marmaris, Fethiye, Yatağan, Dalaman’dan hatta Aydın’dan bile katılanlar oldu. Gençler, insanlar kahvede oyun oynayacaklarına, uyuşturucuya, alkole bulaşacaklarına sanatla, kültürle ilgilensinler, toplumsallaşıp, kaynaşsınlar gibi nedenler ile yola çıkarak zaten kültürel açıdan zengin olan bölgemize bir sanatçı olarak katkı sağlamayı istiyorum. Buradaki çalışmamızla insanlarımıza sinema nasıl çekilir, nasıl izlenir, senaryo nasıl yazılır onu öğreteceğiz. Kendileri çekmek isterse de asgari teknik donanımı kazandırmaya çalışacağız. Çok iddialı olmak istemem ama 4 yıllık bir Güzel Sanatlar, TV sinema eğitimine yakın bir eğitim vereceğiz. Çok iyi profesörler, eğitmenler gelecek, ünlü oyuncular ve yönetmenler gelecek. Çok güzel çalışmalar yapacağız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.