Sınav İptal Edilebilir

Bu haber 26 Ocak 2013 - 20:20 'de eklendi ve 953 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

Devlet uzunca bir zamandan bu yana Türkiye genelinde özelleştirmeleri hızlandırdı. Birçok özelleştirmeler gerçekleştikten sonra geçtiğimiz günlerde Seyitömer Termik santrali özelleşmişti. Hükümet yetkilileri şimdi de Yatağan ve Milas’ta bulunan Termik Santral ve TKİ kömür ocaklarının bir an önce özelleşmesi için yıldırım hızıyla çalışmalara başladığını belirtti.

YEAŞ ve TKİ kurumlarında çalışan binlerce işçinin huzursuzluğu izlenirken, Yatağan ve Milas esnafı da işçilerin yanında yer alıyor. Mücadele eden insan kim olursa olsun konusunda haklıysa o kişileri çok severim. Hele bu kişiler işçi sınıfındansa daha fazla takdir eder ve severim. Tıpkı geçtiğimiz hafta içinde Yatağan Termik Santralde ve Milas Yeniköy Termik Santralinde iki sendikaya bağlı işçilerin bir hafta boyunca vermiş oldukları mücadeleler gibi. Bu, özelleştirmeye karşı verilen mücadeleydi.

Tes-İş Sendikası Şube Başkanı Fatih Erçelik ile Maden-İş Sendikası Şube Başkanı Süleyman Girgin’in işçi arkadaşları ile örgütsel olarak birlikte hareket edip soğuk ve yağmurlu gece-gündüz demeden bir hafta boyunca beklemeleriydi. Özelleşmeye karşı olduklarını belirtip mücadelelerinde onurlu bir şekilde galip geldiler ve her iki sendika işçilerini son derece sevindirdi. Bir hafta boyunca Yatağan Termik Santral kapısı önünde direniş çadırı kuran TES-İŞ sendikası üyeleri haklı mücadelesinde haklı çıkacaklarını düşünerek yağmur soğuk dinlemeden çadır içi ve dışında mücadele etmişlerdi.  Özelleştirmeye karşı olan çok sayıda siyasetçi, sendika ve STK temsilcileri işçilere destek verdi.

YAPILACAK OLAN İMTİHAN İPTAL EDİLEBİLİR

Yatağan Ak Parti İlçe Başkanı Makine Mühendisi Mustafa Toksöz’den son almış olduğum bilgiye göre Yatağan Termik Santrali ve Milas Yeniköy Termik Santraline Şubat ayı içerisinde alınacak olan 146 işçi için Muğla İş-Kur’dan 470 Muğla nüfusuna kayıtlı işçinin sınava gireceği açıklanması üzerine yapılan araştırmada Muğla nüfusuna kayıtlı 130 işçinin olduğu tespit edildiğini dile getirdi. Geriye kalan 340 işçinin ise Muğla bölgesinde ikamet ettiklerini gösterir belgeler vermeleri sonucu Yatağan ve Milas halkı kendi bölgemizde yapılacak olan imtihan için haksızlığa uğruyoruz dediğini söyledi. Dıştan gelen bazı vatandaşlar Muğla ve yöresinde kısa bir sürede oturduklarına dair ikametgah belgesi almışlar.

Bu haksızlığın bir an önce giderilmesini bekliyoruz. Yatağan ve Milas’ta yapılacak olan imtihanlara Muğla yöresinin yani Muğla’da ikametgah eden işçilerin girmesi gerekir diyerek serzenişte bulundu. AK Parti İlçe Başkanı Toksöz, Muğla Milletvekilimiz Prof. Dr. Yüksel Özden’e bu çok önemli konuyu intikal ettirdiğini, Termik Santrallere girecek olan işçilerin mağdur olmaması için büyük gayret gösterdiklerini söyledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.