Şimdi Okuma Zamanı « Hamle Gazetesi

Şimdi Okuma Zamanı

Bu haber 19 Kasım 2013 - 8:42 'de eklendi ve 1.092 kez görüntülendi.

simdiokumazamani123135461321Okuma kültürü ve etkili dil kullanımını arttırmak için ilkokullarda uygulanan okuma projeleri dikkat çekiyor. Dumlupınar İlkokulu 3-C sınıfı öğretmeni Senem Yapmış tarafından hazırlanan proje Türkiye’nin birçok özel okulunda örnek proje olarak alındı.
Hasan Telli
Okuma kültürü ve etkili dil kullanımını arttırmak için ilkokullarda uygulanan okuma projeleri dikkat çekiyor. Dumlupınar İlkokulu 3-C sınıfı öğretmeni Senem Yapmış tarafından hazırlanan proje Türkiye’nin birçok özel okulunda örnek proje olarak alındı.
Öğrencilerin okuma alışkanlıklarını artırmak ve eğlenerek okumaları sağlamak için geliştirilen projenin ana temasının ‘okumak evrenin kapılarını açan en iyi anahtar’ olduğuna dikkati çeken Senem Yapmış, projede tüm öğrencilerin başlangıç noktasının güneş olduğunu söyledi.
Öğrencilerin okuduğu kitap sayısına göre güneşten başlayarak sistem içerisindeki gezegenleri dolaşacaklarını anlatan Senem Yapmış, “Öğrencilerim okudukları her 250 sayfa için bir sonraki gezegene geçerek hem güneş sistemini öğreniyor hem de okuma alışkanlıklarını geliştiriyor. Öz güven sahibi, kendine ve ülkesine yararlı bireyler olarak yetiştirilmesinde etkili olan, okuyan, araştıran, Türkçeyi doğru, güzel ve etkili kullanan ve kendini sürekli geliştiren öğrenciler yetiştirmekte etkili olan proje özel okullarında ilgi odağı oldu. Şimdiye kadar birçok farklı okul tarafından projelerinin alınarak kullanılmaya başlanıldı” dedi.
Senem Yapmış şunları söyledi:
“Bildiğiniz üzere ülkemiz, gerek basılan eser sayısı ve türü, gerek satın alınan kitap sayısı, gerekse okuma alışkanlığı yönünden gelişmiş ülkelerin oldukça gerisinde kalmaktadır. Okumak, her şeyden önce bir kültür meselesidir. Bir kültürün benimsenmesi ve yaygınlaşması ise uzun bir süreci gerektirmektedir. Bu nedenle, öğrencilerimizin okuma kültürü oluşturmak ve geliştirmek her şeyden önce, bu meseleyi kişiler ve kurumlar üstü bir düzeyde ele alarak farkındalığı canlı tutmakla mümkündür. Projemizle öğrencilerimizin ortalama sayfa okuma sayıları şimdiden ikiye katladı.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.