Sığla ormanları yurtdışında sergilenecek « Hamle Gazetesi

Sığla ormanları yurtdışında sergilenecek

Bu haber 21 Haziran 2016 - 0:41 'de eklendi ve 481 kez görüntülendi.

SIĞLA ORMANLARI YURTDIŞINDA SERGİLENECEK İNGİLTERE’DEN VE TÜRKİYE’DEN SANATÇILAR, MUĞLA’DA BULUNAN SIĞLA ORMANLARINA DİKKAT ÇEKMEK İÇİN YÖRE HALKI İLE BİRLİKTE RESİM YAPTILARİngiltere’den ve Türkiye’den sanatçılar, Muğla’da bulunan sığla ormanlarına dikkat çekmek için yöre halkı ile birlikte resim yaptılar.
Muğla’da bulunan sığla ormanlarını 7 yıllık koruma çalışmaları, resmedilerek Köyceğiz ilçesi’nde sergilendi. Eserler, önümüzdeki aylarda yurtdışında sergilenecek.
Avrupa Birliği Bakanlığı’nca finanse edilen Sivil Toplum Diyaloğu Programı kapsamında, Doğa Koruma Merkezi tarafından, Anadolu Sığla Ormanları’nın korunmasına ilişkin 2009’dan bugüne Köyceğiz bölgesinde sürdürülen koruma çalışmaları, açılan resim sergisi ile Köyceğiz’de sergilendi.
Orman Ekolojisi Uzmanı Ekolog Okan Ülker, etkinliğin, Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından finanse edilen, Sivil Toplum Diyaloğu Programı kapsamında yapıldığını belirterek, “Anadolu Sığla Ormanları’nın korunmasına ilişkin 2009 yılından bugüne, Köyceğiz bölgesinde çalışma yapıyoruz. İngiliz Yaban Hayatı Sanatçıları Derneği’nden 5 ve Türkiye’den 5 profesyonel sanatçının katılımı ile ülkemizin farklı üniversitelerinden 20 öğrencimizle sığla ormanlarında gerçekleştirmiş olduğumuz bir haftalık çalışmanın ürününü bugün burada sergiliyoruz” diye konuştu.
Doğa için sanat sergisinin Türkiye’de bir ilk olduğunu dile getiren Ekolog Ülker, “Daha önce İngiltere’de yapılan bir çalışma vardı, bu ikincisi oldu. Buradaki amaç aslında yaban hayatının sorunlarını ortaya çıkartabilmek” dedi.
Yöre halkı ile birlikte çalıştılar
Yok oluşu önlemeye yönelik yöre halkının desteğini almak için böyle bir farkındalık çalışması yaptıklarını vurgulayan Ülker, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Serginin yanında baskı atölyesi yaptık. Burada da çok güzel sonuçlar aldık. Çalışma bittikten sonra önümüzdeki aylarda daha derli toplu bir sergi olarak Köyceğiz’de, Fethiye’de, Marmaris’te Bodrum’da sergilenecek. Daha sonra da İngiltere’de büyük bir sanat galerisinde sergilenecek. İngilizlerin, koleksiyonerlerin, sanatçıların ve sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Sığla ormanlarımız dünya çapında tanınmış olacak.” (İHA)

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.