Sığla ormanları rehabilite edecek

Bu haber 07 Ocak 2014 - 9:26 'de eklendi ve 1.498 kez görüntülendi.

sıgla65165Sığla ormanları rehabilite edecek
Türkiye’de sadece Muğla’da yetişen ve dünyada ilaç ve kozmetik yapımı yanı sıra bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan Sığla Ağaçları için Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından ‘Aroma Terapi Ormanı’ projesi başlatıldı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Doç Dr. Mehmet Emin Duru, tarafından gündeme getirilen ‘Aroma Terapi Ormanı’ Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nce Kent Ormanı Projesi kapsamında hayata geçiriliyor. Proje kapsamında Fethiye ilçesi Yanıklar Köyü’nde Sığla ağaçlarının bulunduğu bölgeye yapılması planlanan ‘Aroma Terapi Ormanı’nda kanserden, solunum yetmezliğine kadar bir çok hastalıkla mücadele veren hastalar için 200 hektarlık Sığla Ormanı alanına rehabilitasyon merkezi kurulacak.
Berna Uçar
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim görevlisi Doç Dr. Mehmet Emin Duru, tarafından gündeme getirilen ‘Aroma Terapi Ormanı’ Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nce Kent Ormanı Projesi kapsamında hayata geçiriliyor. Fethiye İlçesi Yanıklar Köyü mevkiinde kuruluş çalışmaları devam eden ‘Aroma Terapi Ormanı’ projesinin hayata geçmesi ile birlikte başta akciğer, solunum yetmezliği, alzheimer ve diğer hastalıkların tedavisi için Sığla Ormanları rehabilitasyon merkezi olacak.
Muğla Orman Bölge Müdürlüğü Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Şube Müdürü Yüksel Yanmadık, projenin Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Doç Dr. Mehmet Emin Duru, tarafından gündeme getirildiğini belirterek, “Sığla ağaçlarının yapraklarının çevresine salgıladığı iyonların insan sağlığı üzerinde olumlu etki yaratacağı düşüncesiyle böyle bir projeye başladık. Sığla ağacından elde edilen Sığla Yağı ilaç yapımı ve kozmetik sanayinde kullanılıyor. Araştırmalara göre birçok hastalığa iyi geldiği bilinmekte. Bu anlamda Sığla ağacının insan üzerinde olumlu etkisi olduğunu düşünüyoruz. Şu anda sığla ağacı yaprağından çıkan ve çevreye yayılan iyonların hangi hastalığa iyi geldiğini tespit etmeye çalışıyoruz. Laboratuar ortamında halen bu incelenmeler devam ediyor. Eğer Laboratuar ortamında bunu bilimsel olarak ispatlayabilirsek kurmayı planladığımız ‘Aroma Terapi Ormanı’ dünya çapında bir ilk olacak. Bu bölge başta akciğer, solunum yetmezliği, alzheimer ve diğer hastalıklar ile mücadele veren hastalar için bir rehabilitasyon merkezi olarak kullanılacak” dedi.
Ocak ayı sonunda başlıyor
Yüksel Yanmadık, ‘Aroma Terapi Ormanı’ projesinin hayata geçirilmesi için çalışmalara Ocak Ayı sonundan itibaren hız vereceklerini kaydederek şunları söyledi:
“Aroma Terapi Ormanı’nı Fethiye İlçesi Yanıklar Köyü mevkiinde kurmayı hedefliyoruz. Bu bölge 1. derece SİT bölgesi. O nedenle, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne Ocak Ayı sonuna doğru müracaatımız olacak. Aroma Terapi Ormanı yaklaşık 200 hektar sığla ormanı içine kurulacak. Aroma Terapi Ormanı’nda yürüyüş yolları, bisiklet yolları, çamur havuzları, oturma alanları, buhar banyosu odaları gibi birimler olacak. Ayrıca sığla yağından yapılan ürünlerin sergilendiği bir sergi alanı da yapılacak. Aroma Terapi Ormanı bölgesine kesinlikle zararlı gazlar, motorlu araçlar giremeyecek ve mangal ateşi yakılmayacak.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.