SİGARA VE ZARARLARI

Bu haber 17 Temmuz 2009 - 0:00 'de eklendi ve 968 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Tütün kullanımı yaklaşık 200 yıl öncesine kadar gidiyor. İlk zamanlarda tütünün insan sağlığına  zararı olduğu düşünülmüyordu ancak 1950 yıllarından itibaren yapılan çalışmalarla sigaranın insan sağlığına gerçekten zararlı olduğunu ortaya çıkardılar.
Sigara tiryakiliğini asrımızın en öldürücü toplumsal zehirlenmesidir söylemi bilimsel çalışmalarla kanıtlandı ve yavaş yavaşta olsa insanlığı sigaranın zararlarından arındırma kampanyaları ile çalışmalar başladı.
Ülkemizde de 19 temmuzda dumansız hava sahası takdir edilecek ve toplum sağlığımız koruyacak bir önlemdir. Biz sağlık çalışanları da sigara ve zararları konusunda duyarlılık yaratmada etkin olmalıyız.
Sigara ve zararları nelerdir, dersek…
Sigaradaki nikotin güçlü bir bağımlılık yapıcı maddedir. Kokain, eroin ve alkol ile karşılaştırıldığında, tesadüfen denemiş kişilerde bile bağımlılık yapma olasılığı daha fazladır.
Nikotin, sigara içerken her soluktan sonra 7 saniyede beyine ulaşır, kendinizi iyi hissetmenizi sağlar ve daha çok nikotin istemenize sebep olur.
Sigaranın zararları uzun bir sürede ortaya çıkar. Bu nedenle sigara içen kişiler, tehlikenin bilincinde olmadan içmeye devam ederler.
Sigara, kullanıcılarının günlük yaşamının bir parçası haline geldiğinden, gün içinde pek çok şey içme dürtüsü uyandırır.
Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) nun yayınladığı son rapora göre, dünya genelinde bütün ölümlerin % 35 ‘i kanserden ileri geliyor. Kanseri tetikleyen etmenlerin başında çevresel koşullarla birlikte sigara gelmekte.
Sigara, akciğer başta olmak üzere, gırtlak, ağız, dil, mide oniki parmak, ince ve kalın bağırsak, karaciğer, cilt, göğüs (meme), rahim ve prostat kanserlerinin, göz ve beyin tümörlerinin çoğunlukla temeldeki sebebidir.
 Günde bir paket sigara içen birinin içmeyene göre akciğer kanserine yakalanma ihtimali 20 misli fazladır.
Sigara, kanı pıhtılaştırdığından damar çeperlerini kalınlaştırır. Bunun sonucu damar sertliği ve yüksek tansiyon oluşur. Bu oluşum; göz, beyin, kalp, karaciğer, böbrek başta olmak üzere bütün damarlarda çatlama, yırtılma ve tıkanmalar yapar. Kan dolaşımı yavaşlar, nabız sayısı artar, solunum yetmezliği görülür. Hafıza kaybı, görme bozuklukları, işitme bozuklukları, felçler, böbrek ve karaciğer bozuklukları hayati tehlikeye atmaktadırlar.
Sigara, hücrelerimize hayat ve enerji veren C ve B vitaminlerinin düşmanıdır.
Sigara,tükürük akımını azaltır, bu da akciğer hastalığına götürür.
Sigara, alınan ilaçları etkisizleştirir..
Sigara içenlerde hastalık, yara ve ameliyatların tedavi süresi uzun sürüyor.
Günde bir paket sigara içen 20 yılda 5 – 7 kg katran vücuduna depo etmiş olur.
Sigara, dişleri sarartır, cilt güzelliğini bozar ve yaşlanma hızımızı artırır.
Sigara aile bütçesini olumsuz şekilde etkiler.
Sigara ve insan sağlığına verdiği zararları saymakla bitmez. Aklıma, geçmişte toplu taşıma araçlarında sigara dumanı içinde yapılan o çileli yolculuklar aklıma geldi.. Ben, hiç sigara içmedim, bırakmanın zorluklarını bilmiyorum. Ama bir gerçek var ki hepimiz yetişkin olma yolunda ilerleyen gençlerimize iyi bir rol model olmalıyız. Bu toplumun sağlıklı bireylere ihtiyacı var.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.