Şiddetin bilançosu

Bu haber 17 Mart 2014 - 21:31 'de eklendi ve 577 kez görüntülendi.

siddetbilancosi615165165165Muğla Sağlık İl Müdürü Cihan Tekin, 2013 yılının Haziran ayından bugüne kadar Muğla il genelinde hastanelerde çalışan sağlık personeline hasta yakınları tarafından 228 fiili saldırının gerçekleştiğini söyledi. Sağlık personeline yapılan saldırılardan 135’nin doktor, 12’sinin diş hekimi, 127’sinin sağlık personeli, 22’sinin sözleşmeli şirket personeli, 5’nin ise idari hizmet personeline yönelik gerçekleştiğini belirterek, “Bu nedenle 14 Mart Tıp Bayramını buruk kutladık” diyerek tepkisini dile getirdi.

İlkay Yıldız

Muğla Sağlık İl Müdürlüğü tarafından ‘Çalışan Hakları ve Güvenliği’ konulu bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Muğla Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Nuri Ceyhan, Muğla Sağlık İl Müdürü Cihan Tekin ve sağlık personeli ile basın mensupları katıldı. Toplantıda 2013 yılından bu yana sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının sayısını açıklayan Cihan Tekin, sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti kınadığını söyledi.

Konuşmasına son dönemde sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin artması ile ilgili olarak başlayan Sağlık İl Müdürü Cihan Tekin, “Sağlık çalışanının güvenli, yüksek motivasyonla sağlık hizmeti sunması, sağlık çalışanı ve hasta güvenliğinin sağlanması, sağlıkta dönüşüm programımızın her aşamasında nihai önem taşımaktadır. Bakanlığımızın ‘Emeğe Saygı Şiddete Sıfır Tolerans’ kampanyası dâhilinde şiddetin her türlüsüne karşı olarak, sağlık çalışanlarımızın ve hastalarımızın yararı için sağlıklı ve güvenli bir hizmet sisteminin oluşturulması nihai hedef olarak belirlenmiştir. 2013 yılının Haziran Ayından bugüne kadar olan dönemde hastanelerde çalışan 228 sağlık şiddete maruz kalmıştır. Bunlardan 135’i doktor, 12’si diş hekimi, 127’si sağlık personeli, 22’si sözleşmeli şirket personeli, 5’ise idari hizmet personelidir. Bu saldırılar nedeni ile 14 Mart Tıp Bayramı’nı buruk olarak kutladık” dedi.

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının artması üzerine Sağlık Bakanlığı tarafından çeşitli önlemler alındığını kaydeden Tekin şunları söyledi:

“Özellikle Dr. Ersin Arslan’ın uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybetmesinin ardından sağlıkta bir milat döneminin yaşanmaya başlanıldı. Bu üzücü olayın ardından sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanması konusunda bakanlığımız tarafından bir genelge yayınlandı. Bu genelge ile sağlık çalışanlarına bazı hukuki haklar, vatandaşlara da yaptırımlar getirildi. Çalışan güvenliği içerisinde ‘beyaz kod’ uygulamasına geçildi. Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan hem internet ortamından hem de 113 nolu telefondan bildirim yapabileceğimiz, her hangi bir fiziksel veya psikolojik şiddete maruz kaldığımızda bildirim yapabileceğimiz bir sitem kuruldu. Sağlık çalışanları herhangi bir şiddete maruz kaldıklarında önce tutanak tutacaklar daha sonra 113 nolu numarayı arayacaklar veya tutmuş oldukları tutanakları Sağlık Müdürlüğüne getirerek yardım alacaklar.”

Birçok yeniliğe imza atıldı

Türkiye’de sağlık alanında birçok yeniliğe imza atıldığını kaydeden İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin, “Aile hekimliğine geçildi, hastanelerimiz birleşti, sosyal güvenlik şemsiyesine herkes alındı. Özellikle hasta hakları konusunda bakanlık tarafından vatandaşlara bildirilmek amacı ile hastanelere asıldı. Bu hizmetten yararlanma, bilgi alma, onay, seçme değiştirme, mahremiyet, vakte saygı, saygınlık görme, dini vecibelerini yerine getirme, ziyaret ve refakat,  güvenlik ve kalite standartları hakları getirildi. Bu haklar 12 altın kuraldır” diye konuştu.

Daha sonra konuşan Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, “Nasıl bir fenomen ile karşı karşıya olduğumuzun en güzel örneği öncelik ile kendisini yürekten alkışlıyorum. 14 Mart Tıp Bayramı gün ve kutlama haftası içerisinde biz bu vesile ile hat-izahatında bir ya da birden fazla tebrik ile bir araya gelip toplanıp değerli sağlık çalışanlarımızın, hekimlerimizin günlerini ve bayramlarını kutluyoruz. Hepimiz birer sağlık hizmeti muhatabıyız, sağlık hizmet alanıyız. Şahsımız ve yakınlarımız itibari ile ne zaman bir sağlık çalışanıyla, bir hekimle karşılaşsak sadece tedavi hizmeti almak için sağlık kurumlarımıza gittiğimizde değil özel ortamlarda dâhil sağlık sorunlarımız aklımıza gelir, dertlerimizi anlatırız. Muhataplarımızın birer sağlık çalışanı, birer hekim olmanın yanı sıra birer insan olduklarını sıklıkla unuturuz. Çoğunlukla biz söyleriz, onlar dinler, biz söylemekten bıkmayız çoğunlukla onlar dinlemekten bıkmazlar. Hekimler anlayışından o ki söyleyeceklerini hep içlerinde biriktirmişler. 2014 yılının 14 Mart Tıp Bayrımı gün ve haftasında bizler de bir şeyler söyleyelim istemişler. Konu tıp, insan sağlığı, sağlık hizmetiolunca söylenebilecek karşılıklı çok söz var biz zaten hastaları sürekli eleştiriyoruz. Hastalar, yöneticiler, tıp çalışanları dışında olanlar ama tıp camiasının en azından bazı sorunlara parmak basmak anlamında elbette söyleyeceği son derece kıymetli şeyler var. Ben Muğla insanını anlayışlı, sabırlı, sakin olarak bilip bizde çok ciddi vaka yoktur demeye hazırlanıyordum ama sunumda gördük ki 1,5 yıl içerisinde 301 vakada ve 228 sağlık çalışanı ile personeli sözlü ve fiziki şiddete maruz kalmış. Demek ki Muğla’da benim tahminimin ötesinde olması gereken yerde değil. Bunu konuşmamalıydık. İnsanlar özellikle sağlık sektörüne müracaat ettiklerinde, sağlık kurumlarına müracaat ettiklerinde en kırılgan, en gergin dönemindedirler. Hasta memnuniyetini, hasta yakın memnuniyetini arttırmamız için elbette yapmamız gerekenler var. Hasta yakınları ya da hastalar sağlık çalışanlarına şiddet uyguluyorlar ama şuna vurgu yapmak istiyorum. Hasta yakınları ya da hastalar sağlık personelline şiddet uyguluyorlar ama bu cümlenin aması yok bu cümle nokta ile biter sonrasında ikinci bir cümle mutlak suretle ciddi bir kınamayla belki toplum adına özür dilemeyle yeniden başlar” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.