SGK Halkını Korumalıdır

Bu haber 09 Aralık 2016 - 0:02 'de eklendi ve 537 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Gülten Şimşek

 Para amaç mıdır? Yoksa araç mıdır?

Araçtır. Ne yazık ki günümüzde amaç olmuş.

Mani yoksa özel hastane hizmetlerine erişimde yok. Para peşin kırmızı meşin vaziyetleri mevcut.

Sağlıkta asimetrik bilgi var. Hasta ve yakınları yapılan işlemleri ve maliyetleri bilmiyor. Kendisi için hangi işlem yapılmış, yapılan işlemlerin fiyatları nedir? Sarı Çizmeli Mehmet Ağa.

Sadece önüne konulan obez faturaları görüyor. Var gücü ile ödemeye çalışıyor. Öde babam öde. Evini sat. Arabanı sat. Tarlanı sat. Öküzünü sat. Sabanını sat…

Özellikle özel sektörde SGK’nın  belirlediği fark ücret dışında fatura içine emisyon edilmiş ücretlerde alınmakta. Bazı özel sağlık kuruluşlarında fark ücretler de SGK’nın belirlediği fiyat aralığında değil.

Serbest piyasa ekonomisi koşulları diyemeyiz. Devlet baba sağlık hizmetleri piyasasında düzenleyici rol oynamakta. Piyasa aktörleri devletin kurallarına uymak zorundalar.

Özel Sağlık Piyasası sanki başıboş, ipini koparmış dana gibi davranıyor desem haksız olmam. Hastalar da mera.

Kanser hastalığı kronik bir süreçtir. Bir hasta yakını anlatıyor;  “1800 TL emekli maaşım var ve kanser olan eşim 4 senedir tedavi çalışıyorum. Yakın tarihte, 3 gün Antalya’da, Onkoloji ile namsalmış özel bir hastane de tedavi gördü ve hastane masrafları yani cepten katkı olarak 3500 TL olarak fatura çıkardılar diyor. Tetkik yapılmış. Ayrıntılı fatura istedim, fakat vermediler diye belirtiyor. Eşim  kanser ve her hafta hastanedeyim. Sürekli cepten ödeme yapıyorum. SGK hasta için ödeme yapıyor. Ben de yapıyorum. Benim ödeme gücü kalmadı diye haykırıyor.

Tükendik, bittik, takatımız kalmadı nidaları var.

Benim güzel ülkemde özel sağlık kuruluşlarında kanser hastalarına fark ücret alınmayacaktı. Ne oldu diye sorguluyorum..

Kanser kolay bir hastalık değil. Kronik bir süreç. Hasta olduğu kadar, yakınları da bu süreçten kötü etkilenmekte. Tedavi süreci her ne kadar SGK ödese de sistemin kurnazları tereyağından kıl çeker gibi fark  ücret almaktalar.

Sağlık Uygulama Tebliğinde ilave ücret alınmayacaklar hizmetler listesinde olmasına rağmen kanser tedavisinde ek ücret almaktalar. Hasta PET çektiriyor fark ücreti ödüyor. BT çektiriyor fark ücret ödüyor. Tahlil yaptırıyor fark ücret ödüyor. öde, öde, öde…

Kanser hastası fark ücreti ödemeden kesinlikle tedavi olamıyor.

SGK; Özel ve Vakıf hastanelerinin haksız yere vatandaştan para almalarını önlenmelidir ve bu denetimleri de il sağlık müdürlüğü elemanları ile değil de, SGK müfettişleri ile yapılmalıdır.

Ve yazımı kapatmak üzereyken bir bey ile tanıştım. Diyor ki kalp krizi geçiriyorum, özel sağlık kuruluşuna gittim. Acilden girişim oldu, fakat fark ücret aldılar diyor. Kan ter için de yatıyorum, stent takılacak şuurum  bulanık, ‘stentin Çin malımı, yoksa Avrupa malımı olsun’ diye soruyorlar dedi. Ölecektim o anda diyor. Yahu ben bir insanım demiş.

Halk olarak biz insanız yahu.

Hizmet ve mal piyasasına düşman değiliz, fakat sistemin boşluklarını çok güzel değerlendiriyorlar. Gelir tek bir yerde öbeklenmemelidir. Toplumsal huzur olmaz. Hepimiz mutlu mesut yaşayacaksak adil paylaşım şart.

Ve çok acı bir gerçek var ki.

Çok kazananlar devlet ekonomisine katkı sunmuyorlar. Perdeleme yaparak kazançlarını örtüyorlar. Adaletli olarak vergisini verenler, çalışanlar ve küçük esnaftır.

Ve halk olarak biz çok yorgunuz çok.

SGK ANADA HALKINI  KORUMALIDIR…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.