SGDP

Bu haber 29 Ekim 2015 - 9:25 'de eklendi ve 1.209 kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğluhayatinizamoglu@muglahamle.com.tr
Gündem

SGDP

Hayati NİZAMOĞLU

Rahmetli Özal, dönemin ekonomik yapısı ile dünya liginde yarışamayacağımızı biliyordu. Bu yüzden, Türkiye’nin ekonomisinde büyük bir devrim yaptı. Ülke “Özel sektör kanalı ile ihracata dayalı büyüme” modelini benimsedi.

2015 Türkiye’sine baktığımızda çok doğru bir karar verildiğini görüyoruz. Ancak Ankara bürokrasisi garantili geliri pek sever. Bu gelir kalemlerinden biri de yazımın başlığı olan SGDP’dir. Bu bir parti ismi değil. İş kuran emeklilerden kesilen, Sosyal Güvenlik Destek Primi.

Ülkenin seçtiği büyüme modeli ile SGDP taban tabana zıttı. Emekli olan bir vatandaşımız, kıdem tazminatını alıp, üç beş birikimini ekleyerek bir iş yeri açarsa veya herhangi bir limitet şirkete ortak olursa veya bir anonim şirkette kurucu ortak olursa emekli maaşının yüzde 15’i kesiliyordu. Bir yandan iş kurun, istihdam yaratın, üretim yapın, vergi verin diye teşvik edilirken, diğer yandan “Sen emeklisin. Evinde otur. Paranın faizini ye” denilmekteydi.

Başbakan Davutoğlu’nun seçim beyannamesinde, daha önce yüzde 10 a düşürülen SGDP’nin tamamen kaldırılacağı vaat ediliyor.

Bu çarpık uygulamanın yanlış olduğunu belirten birçok raporu zaman zaman TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na sunmuştum. Bütçe açık verir endişesi ile gelişme olmamıştı. Şimdi tamamen kalkacak olması 24 Ocak 1980 de çizilen yeni yola uygun olacaktır. Sayın Davutoğlu’ nu kutlarım.

***

Bugün bayramını kutladığımız ‘Cumhuriyeti’mizi sonsuza değin yaşatmak borcumuzdur. Nice Cumhuriyet Bayramlarında buluşmak dileğiyle…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.