Sezonun ilk boğa güreşi yapıldı

Bu haber 04 Ağustos 2014 - 0:10 'de eklendi ve 1.369 kez görüntülendi.

boğaguresiiMuğla’da geleneksel olarak her yıl düzenlenen boğa güreşlerinin ilki Yenice Mahallesi’nde yapılan güreşler ile başladı. Yenice arenasında düzenlenen boğa güreşlerine Muğla’nın ilçeleri ile Aydın’dan getirilen 140 boğa tozkoparan, deste, küçük ayak, büyük ayak, küçük orta, büyük orta, başaltı ve baş kategorilerinde güreştirildi.

Cem Durna

Muğla’da geleneksel olarak her yıl düzenlenen boğa güreşlerinin ilki Yenice Mahallesi’nde yapılan güreşler ile başladı. Yenice arenasında düzenlenen boğa güreşlerine Muğla’nın ilçeleri ile Aydın’dan getirilen 140 boğa tozkoparan, deste, küçük ayak, büyük ayak, küçük orta, büyük orta, başaltı ve baş kategorilerinde güreştirildi.

Hava sıcaklığının 37 derece ölçüldüğü Muğla’da, Menteşe Belediyesine ait itfaiye aracı sahayı sulayarak sıcaktan etkilenen boğaları serinletmeye çalıştı. Bazı vatandaşların güreşleri kamyon kasaları ve traktör römorklarında izlediği görüldü. Yoğun katılımın olduğu güreşlerde zaman zaman sahiplerinin ellerinden kaçan boğalar, izleyicilerin bulunduğu yöne gidince heyecanlı anlar yaşandı.

Boğa Güreşleri Düzenleme Komite Üyesi Can Tekin Uygur, Muğla’da bu yılki ilk boğa güreşlerini düzenlediklerini söyledi. Güreşlerden elde edilen gelirin mahallelerindeki yardıma muhtaç çocuklar için kullanacaklarını belirten Uygur,  “Boğa güreşleri, bölgede bir gelenek haline geldi. Bu geleneği yaşatmak ve gelecek nesillere ulaştırmak için çalışıyoruz. Bize bu konuda destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Güreşler sonucunda boğası galip gelen boğa sahipleri de davul zurna eşliğinde sahada tur atarak sevinçlerini seyircilerle paylaştı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.