Seydikemer’i çekirgeler istila etti

Bu haber 29 Nisan 2014 - 20:16 'de eklendi ve 652 kez görüntülendi.

seydikemeri165165165615Dolu yağışının tarım arazilerine zarar verdiği Seydikemer’i bu kez çekirgeler istila etti

Haber Merkezi

Muğla’nın Seydikemer İlçesi’nde, tarım arazilerine zarar veren dolunun ardından bu kez çekirgeler Dodurga Mahallesi ve çevresini istila etti.

Seydikemer’de önceki gece etkili olan dolu yağışının yaraları sarılmaya çalışılırken, havanın düzelmesiyle birlikte çekirge istilası yaşandı. Dodurga Mahallesinden başlayarak bölgede görülen çekirgeler, başta buğday tarlaları olmak üzere diğer tarım ürünlerini de tehdit etmeye başladı. Çekirge popülasyonda görülen hızlı artışla mücadele edilebilmesi için Fethiye İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından muhtarlıklara ilaç teslim etti. Fakat yakın çevresinde bulunan arılar nedeniyle ilaçlama da henüz yapılamadı.

Seydikemer ve çevresinde son yıllarda sürekli yaşanan çekirge istilası nedeniyle bölgede yaşayan köylüler tarım alanlarına buğday ve arpa ekmekten korkar hale geldi. Önüne çıkan yonca, ot, ekin gibi bitkileri tümüyle yok eden çekirgelerin sayısı binlerle ifade edilirken, henüz küçük olan çekirgelerin büyümeden önlenebilmesi için biran önce ilaçlanması gerektiği ifade edildi.

Dodurga Mahallesi Muhtarı Rasih Mete, tarlaları tarıma elverişli hale getirmek için mecburen ilaçlama yapacaklarını söyledi. Çevredeki arıcıları uyaran ve kovanlarını kısa süreli de olsa kaldırılmalarını isteyen Mete, şöyle konuştu:

“Arazilerimizi çekirgeler istila etti. Her yıl ilaçlama yapılmasına rağmen bu yıl daha fazla şekilde aynı bölgede çekirge istilasına uğradık. Yeşil olan ne varsa mahvediyorlar. Biz geçen yılda ilaçlama olduğu için pek önemsememiştik. Fakat yine her yeri çekirge bastı. Tarım İlçe yetkilileri ilaç verdi ama burada çok sayıda arı olduğu için bu kez ilaçlama da sıkıntı çekiyoruz. O yüzden arı kovanları olan arkadaşlar bir süre kaldırsınlar veya önlem alsınlar.”

Çobanlar istiladan kaçtı

Çekirge istilası nedeniyle birçok çobanın Dodurga Mahallesi’nden başka yerlere göç ettiğini ifade eden Bekir Kaçar ise, “Tarlalarımızı ekip dikemez hale geldik. Bu gördüğünüz arazilerde önce tütün, pamuk, ekin ve yonca oluyordu. Şimdi herkes vazgeçti. Çünkü her yıl çekirgeler sarıyor. İlaçlıyoruz ama faydası yok, yetkililer buna farklı çözüm üretsin. Artık korkumuzdan köyü terk edecek duruma geldik” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.