Seydikemer’de soya-mısır ekiminde bir ilk

Bu haber 04 Temmuz 2018 - 1:47 'de eklendi ve 353 kez görüntülendi.

Seydikemer Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü Çamurköy Mahallesinde yem bitkisi ekilişinde bir ilk gerçekleştirildi.

Metin Karakoç

Seydikemer Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü Çamurköy Mahallesinde yem bitkisi ekilişinde bir ilk gerçekleştirildi.

Konuyla ilgili bilgi veren İlçe Müdürü Engin Maraşlı ; “Seydikemer ilçemizde 2017 yılında 83 adet yem bitkisi demonstrasyonu yapıldı ve tamamında başarı sağlandı. Hayvan yetiştiriciliği, ancak yem bitkileri ekimi yaptırılarak cazip ve kârlı hale getirilebilir. Yapılan çiftçi toplantılarında; Soya mısır karışımının protein yönünden daha zengin olması, hayvan beslenmesinde öneminin anlatılması çiftçilerimizin de konuya ilgisini artırdı. Gelen talepler doğrultusunda iki çiftçimizde de ikinci ürün olarak soya-mısır karışımı ekilmesi planlandı. Ayrıca günümüzde artık iyice belirginleşen kaba yem açığını kapatmanın yollarından biri de tarla alanlarında yem bitkilerinin yetiştirilmesi ve üretilen yem bitkisinin silaj yapılarak saklanmasıdır. Kaliteli ve verimli olan yem bitkilerinden Silajlık Mısırın ikinci ürün olarak ekilebilmesi, toprak hazırlığının çok kolay olması ve elde edilen ürünün hayvan beslemede silaj olarak değerlendirilmesi ile ucuz, kaliteli ve besleyici bir yem elde edilmektedir. Silajlık mısır tarımında yüksek verim almanın en önemli yolu, doğru yetiştirme tekniklerini uygulamaktır. Örneğin çeşit seçiminde yapılan bir hata diğer yetiştirme teknikleri ile giderilmez. İlçe Müdürlüğümüz olarak kurulan demonstrasyonlarımızın amacı birim alandan en yüksek verimi elde etmek ve yaygınlaştırmaktır” dedi.

Bakanlıkça 2017 yılında bitkisel üretimi arttırmak, verim ve kaliteyi yükseltmek, sürdürebilirliği sağlamak, amacıyla ilçemizde 762 çiftçimizin 21.055 dekar alanına 1.651.068,27 TL “Yem Bitkileri” desteklemesi yapıldı. 2018 yılında da başvuru alımları ve arazi kontrolleri devam ediyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.