Seydikemer’de pamuk alanlarının kontrolleri yapıldı

Bu haber 21 Kasım 2018 - 0:39 'de eklendi ve 338 kez görüntülendi.

Seydikemer Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik ekipleri, ilçeye bağlı Ortaköy ve Ören Mahallelerinde pamuk üretim alanlarında yerinde tespit ve kontrolleri yaptı.

Nazife Taşdelen

Seydikemer Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik ekipleri, ilçeye bağlı Ortaköy ve Ören Mahallelerinde pamuk üretim alanlarında yerinde tespit ve kontrolleri yaptı.

Hasat makinalarının tekniğine uygun çalışıp çalışmadığını yerinde tespit etti. Pamuk üreticilerine prim desteklemeleri konusunda bilgiler verildi.

Konuyla ilgili İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

Pamuk tarımı ve sanayisi ile geniş bir iş alanı sağlarken lifi ile tekstil sanayiine, çiğidi ile yağ sanayiine, küspesi ile hayvancılık sektörüne, ihracatı ile dış ticaretimize çok önemli katkıları olan endüstriyel bir üründür. Pamuğun diğer ürünlerle kıyaslanmayacak kadar ekonomiye girdi sağlamaktadır. Ülkemizde pamuk tarımına Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında Mazot ve Gübre Desteği ve kütlü pamuk desteği verilmektedir. Dekara yaklaşık 600 kg ortalama ürün alınan pamukta desteklerimizin de ilave edilmesiyle pamuk üretiminin karlı bir üretim olarak ön plana çıktığı görülmektedir. Pamuk üretiminin bölgemizde artması ülkemiz ekonomisi açısından büyük önem arz etmektedir. Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı pamuk üreticileri tarımsal destek almak için İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüze 1 Kasım 2018 tarihinden itibaren başvuru yapmaya başlamışlardır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.