Sertifikalarını Validen aldılar « Hamle Gazetesi

Sertifikalarını Validen aldılar

Bu haber 06 Kasım 2015 - 21:35 'de eklendi ve 524 kez görüntülendi.

Sertifikalarını Validen aldılar   (3)Muğla Valisi Amir Çiçek, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yürütülen “Muğla İli Arı Konaklama Noktalarının Sayılaştırılması Projesi” kapsamında emeği geçen personele sertifikalarını düzenlenen törende verdi.

Verda Kartal

Muğla Valisi Amir Çiçek, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yürütülen “Muğla İli Arı Konaklama Noktalarının Sayılaştırılması Projesi” kapsamında emeği geçen personele sertifikalarını düzenlenen törende verdi.

Törende yaptığı konuşmada proje hakkında katılımcılara bilgi veren İl Müdür Yardımcısı ve Proje Sorumlusu Enver Aydın, arı konaklama noktaları ile ilgili sorunların ortadan kaldırılması için Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın desteği Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ve Muğla Arıcılar Birliği ortaklığı ile 2013 yılında proje çalışmalarına başladıklarını ifade etti.

Proje kapsamında Muğla ili genelinde mevcut arı konaklama noktaları ile konaklamaya uygun olan ancak bugüne kadar hiç kullanılmayan arı konaklama noktalarını tespit ettiklerini dile getiren Aydın, “Daha önce hiçbir yerde yapılmayan bir çalışma başlatarak, ilimiz genelinde bugüne kadar toplam 11 bin 500 arı konaklama noktasını arazide tek tek gezerek koordinatları, arazi mülkiyet durumu, mevcut kullanıcısı ve konaklama kapasitesi gibi bilgileri çıkarılarak arikonaklama.org ulaşım adresi ile oluşturduğumuz web tabanlı sistemde haritalandırdık” diye konuştu.

Aydın, daha önce 1 milyon 800 bin civarında olan Muğla geneli konaklama kapasitesinin yaklaşık 2 milyon 550 bin kovan kapasitesine ulaştığını belirtti.

Yaptığı konuşmada Muğla İli Arı Konaklama Noktalarının Sayılaştırılması Projesi’nin hem Muğla hem de Türkiye için güzel bir örnek olduğuna değinen Vali Çiçek, Muğla’nın ekonomisinin turizm ve tarıma dayandırıldığını aktardı.

Tarımı, turizmi güçlendiren etkin bir sektör olduğuna işaret eden Vali Çiçek, bu yönde tarımsal faaliyetlerin gelişmesi konusunda gayret sarf eden personele teşekkür etti.

Türkiye’de arıcıların konaklama yeri tespit etme konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirten Vali Çiçek, “Bu proje ile sadece Muğla’ya değil tüm Türkiye’ye önemli ölçüde bir katkıda bulunduk. Konaklama sorununu çözecek önemli bir proje hayata geçirildi. Projenin sürdürülebilir olması için ilgili kurumlar ortak akıl yürüterek ve istişare yaparak çalışmalarına devam etmeli. Tespit edilen konaklama yerlerinin korunması için işbirliği yapılması olmazsa olmaz. 2023’e doğru ilerleyen güçlü Türkiye çalışacak, üretecek ve ekonomisi güçlü olacak. Maliyeti çok düşük olan bu proje ile milyonlar kazanıldı. Akılcı, ortak akıl ve kolektif hareketle bu başarı sağlandı” ifadelerini kullandı.

Vali Çiçek’in konuşmasının ardından il protokolü tarafından sertifikalar projede emeği geçen personele takdim edildi.

Programa Vali Çiçek’in yanı sıra Vali yardımcısı Kamil Köten, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nazif Ekici, il ve ilçe müdürlük personelleri ile proje paydaşları katıldı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.