Sertifikalarını aldılar

Bu haber 23 Ocak 2015 - 1:06 'de eklendi ve 478 kez görüntülendi.

setifika6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu doğrultusunda, İş Sağlığı ve İş Güvenliği eğitimi alan MUSKİ personeli, uygulamalı sınavla birlikte ‘İlk Yardımcı’ sertifikasına sahip oldu.

Haber Merkezi

MUSKİ’ye bağlı 6 şube Müdürlüğünde görev yapan personellere ilk yardım eğitimi verildi. İlk yardım eğitimleri sonucu Muğla genelinde 77 MUSKİ personeli 2 gün boyunca toplam 16 saat ilk yardım eğitimi aldı. MUSKİ personelinin aldığı eğitim 112 acil servis ekipleri tarafından gerçekleştirilirken zorlu bir sınav süreci yaşandı.

Uygulamalı sınav kapsamında işçiler eğitim süreci boyunca öğrendikleri temel yaşam desteği, çocuk ve bebek yaşam desteği gibi konularda uzmanların karşısında ter döktü. İnsan maketi üzerinde acil durumlarda yapılacak olan ilk yardım müdahalelerini gösteren personeller başarılı bir sınav geçirdi. Uzmanların sorularını eksiksiz cevaplayan işçiler yüzde yüz bir başarı sağladı ve sınava giren 77 kişi ‘İlk yardımcı’ sertifikasını almaya hak kazandı. Aldıkları eğitim sonucu 3 yıl boyunca geçerli olan sertifika alan MUSKİ personeli olası bir iş kazasında da mesai arkadaşlarına ilk müdahaleyi yapacak bilgi ve donanıma sahip oldu.

Sınav hakkında bilgi veren eğitmen Gönül Soydan, “MUSKİ personeline verdiğimiz eğitim oldukça verimli geçti. Öğrencilerimiz başarılı bir sınav sürecinin ardından uygulamalı sınava tabii tutuldular. 112 Acil Servis uzmanları eşliğinde gerçekleştirilen sınavda öğrencilerimiz yüzde yüz başarı sağladı. 77 personel girdikleri sınavda başarılı olarak 3 yıl geçerliliği olan “İlk yardımcı” sertifikasına sahip oldular. Artık olası bir tehlikede insanlara nasıl müdahale edileceğini öğrendiler” şeklinde konuştu.

Konu hakkında konuşan MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen ise şunları kaydetti:

“İlk yardım insan yaşamı için çok önemli bir olgudur. Kurum olarak çalışanlarımız, oldukça riskli koşullarda çalışma yürütebiliyor. İş güvenliği konusunda oldukça duyarlıyız ve gerekli önlemleri alıyoruz. Ancak olası bir kaza durumunda da işçilerimizin duruma nasıl müdahale etmeleri gerektiğini bilmeleri çok önemli. Bu sebepten dolayı eğitimini tamamlayan arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Umarım bu eğitimde öğrendikleri bilgileri uygulayacak şartlar oluşmaz. Hiçbir işçimizin ilk yardıma ihtiyacı olacak kazalar meydana gelmez.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.