Sertifikalar ilgi çekiyor « Hamle Gazetesi

Sertifikalar ilgi çekiyor

Bu haber 18 Kasım 2013 - 8:59 'de eklendi ve 580 kez görüntülendi.

sertifikalar1231346413213Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD), tarafından yürütülen “Sorumlu Balıkçılık Uygulamalarına Geçiş Projesi”nde sona geliniyor.
Haber Merkezi
Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD), tarafından yürütülen “Sorumlu Balıkçılık Uygulamalarına Geçiş Projesi”nde sona geliniyor. Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi ve GEF Küçük Destek Programı (SGP)-COMDEKS desteğindeki proje kapsamında verilecek “Sorumlu Balıkçılık Sertifikaları”, proje bölgesinde yaşayan halkın kanaatleriyle sahiplerini buluyor.
SERTİFİKALAR İLGİ ÇEKİYOR
Datça-Bozburun Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgesi’nde yürütülen proje kapsamında tüm paydaşlara yönelik olarak eğitim materyalleri ve bilgilendirici levhalar tasarlanırken, her bireyin deniz koruma çalışmalarında oynayacağı rolü özendiren uygulamalara da imza atılıyor. Özellikle turistik bölgelerde dağıtılacak “Sorumlu Balıkçılık Sertifikaları” da bu kapsamda büyük ilgi çekiyor
HALKIN KANAATLERİ BELİRLEYİCİ
Yıl içinde yasal yollarla hizmet üreten ve bir yandan yerel kültürel değerlere zarar vermemeye dikkat eden balıkçılar, balık satış noktaları, restoran ve lokantalara yönelik sertifikaların kimlere verileceğini yerel halkın kanaatleri belirliyor. Bu tür sertifikalar Avrupa’da da ilçe belediyeleri ve sivil toplum örgütleri işbirliği içinde de yaygın olarak kullanılıyor ve yerel değerleri koruyan işletmelere ödül olarak veriliyor. Tüketicilerin tercihlerini belirlemede önemli role sahip olan sertifikalar, ona sahip olan kurum ve kuruluşlar için önemli bir prestij göstergesi olarak kabul ediliyor.
PROJEDE SONA YAKLAŞILIYOR
Yaklaşık bir yıldır devam eden “Sorumlu Balıkçılık Uygulamalarına Geçiş Projesi” ekibinin bugüne kadar yerel balıkçılar, restoranlar, resmi kurum temsilcileri ve tüketiciler ile yürüttükleri temaslar, projenin bilinçli avcı ve restoranlar tarafından olumlu karşılandığını ortaya koydu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.