Şenliklerin turizme katkısı

Bu haber 29 Mayıs 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.015 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bundan 15-20 yıl önce gazetelerde “Kiraz güzeli”, “Domates güzeli” haberleri çıkardı.
O güzeller, yerel yönetimlerin gerçekleştirdiği festivallerde seçilirdi; Kiraz Festivali, Domates Festivali, Karpuz Festivali…
Her yörenin festivali adını o yörenin ürününden alırdı. Bir de o ürünün güzeli seçilirdi.

Festivallerin yanında “şenlikler” de vardı. Şenlikler, festivallere göre daha ciddi, ağırlığı olan etkinliklerdi. Öyle güzel filan seçilmezdi. Kültürde, sanatta, edebiyatta, siyasette güzel insanlar bir araya gelirlerdi. O şenliklerin en ünlüsü Dikili Şenliği idi…

xx        xx        xx
O yıllarda, CHP’li Erman Şahin’in Belediye Başkanlığı döneminde Muğla’da, CHP’li Özer Olgun’un Belediye Başkanlığı döneminde Fethiye’de de ‘şenlikler’ yapılırdı.
Muğla’da o yıllar festival yapan ilçelerde vardı. Onlardan biri ANAP’lı Mustafa Soytok’un belediye başkanlığının Datça’sıydı.
Ama Muğla’nın festivallerinde kiraz, domates güzeli örneğinde yavanlıklar, bayağılıklar olmazdı! Olmadı da…
Özer Olgun’dan sonra Fethiye’nin şenliği devam etmedi. O yıllarda adeta Dikili Şenliği ile yarışan Muğla Kültür Şenliği, Erman Şahin’in ardından da sürdürüldü. Orhan Çakır’ın Belediye Başkanlığı’ndan sonra bir süre ara verilmiş olsa da günümüze ulaştı.
Sanırım Muğla’nın en köklü, en eski (Dikili ile boş ölçülen nitelik ve içeriğinden kaybettikleri olsa da) şenliği Muğla Kültür Şenliği…

xx        xx        xx
Muğla Kültür Şenliği kadar iddialı bir şenliğe CHP’li Belediye Başkanı Erol Karakullukçu’nun döneminde Datça’da tanıklık ettik; Can Şenliği…
Dikili Şenliği ile boy ölçüşebilecek düzeye gelen Can Şenliği maalesef dönemin Kaymakamı Savaş Tuncer’in “ön yargıları” ile Başkan Karakullukçu’nun “korkuları”nın kurbanı oldu.
Datça’nın CHP’li yeni belediye başkanı Şener Tokcan ne yapar bilemiyorum, ama bu gün artık Can Şenliği yok!

xx        xx        xx
Can Şenliği’nin ardından ortaya çıkan boşluğu Ören Belediye Başkanı Kazım Turan’ın düzenlediği “Melih Cevdet Anday Şiir Günleri” doldurdu.
Gökova Körfezi’nde Ören’i Akyaka izledi…
Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca’nın özverili çabaları sonucu “Akyaka Uluslararası Edebiyat Günleri”nin hafta sonunda dördüncüsü yapıldı.
Ören’in “Melih Cevdet Anday Şiir Günleri” henüz uluslararası olamadı, ama Akyaka’daki etkinlikten daha etkili ve popüler olmuştu. Bu sene uluslararası düzenleme yapılacaktı…
“Yapılacaktı” diyorum, duyduğuma göre maalesef “kaynak bulunamadığı” için yapılamıyor!

xx        xx        xx
Muğla Üniversitesi’nde yapılan “açılış etkinlikleri” ile başlayan “Akyaka Uluslararası Edebiyat Günleri” cumartesi, pazar günleri Akyaka’da devam etti. Sönük geçti. 24 bin öğrencisi olan Muğla Üniversitesi’nde yapılan açılışta 24 üniversite öğrencisi yoktu!
Bu işler “akademisyen kafası” ile yürümüyor mu ne?!!

xx        xx        xx
Değişik niyet ve beklentilerle gerçekleştirilen festivallerin, şenliklerin “Muğla turizmi”ne, Muğla’nın tanınmasına bir katkısı oluyor mu?
Bu soruyu kendilerini Hamle TV’de konuk ettiğim programımda hem Vali Dr. Ahmet Altıparmak’a hem de İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Süslü’ye sordum. Hepsinin olmasa da bazılarının, örneğin Yatağan’ın Menteşe Beldesi’nde yapılan “Yerküpe Pehlivan Güreşleri”nin katkısı olduğunu söylediler.
Doğrudur. Keşke o güreşler bir gün değil, cuma, cumartesi, Pazar üç gün yapılabilse… Daha çok tur çekebilir…
Aynı şekilde geleneksel boğa güreşlerimiz, rahvan at yarışlarımız, deve güreşlerimiz de devreye sokulabilir.
Rahvan at yarışları CHP’li belediye başkanı Mehmet Güner döneminde Yeşilyurt’ta yapılırdı. Belediye yönetimi MHP’ye geçtiğinde, gariptir bu geleneksel etkinlik ortadan kalktı! Ardından gelen AKP’li yönetim de el atmadı. Umarım yeni yönetim o geleneği canlandırır ve turizme kazandırır…

xx        xx        xx
Şenlik ve festivallerin çoğunun o beldenin, ilçenin güya “tanıtımı” adına, ama aslında yörenin insanlarının yıl da bir “eğlendirilmesi” amacıyla müthiş paralar harcanarak yapıldığı da bir gerçek!
Ancak bana Datça’nın Can Şenlikleri ile Ören’in “Melih Cevdet Anday Şiir Günleri” dikkat çekicidir. Her iki etkinlikte yörenin insanı eğlenmekle birlikte, kültür- sanat adamları ile tüketicilerinin ve sevenlerinin buluşması sağlandığı gibi orada yapılan turizme de ciddi katkı yaptığı bir gerçektir.
Çünkü her iki yerde o etkinlikler, sezon sonunda düzenlenerek, sezonun uzatılması sağlanmıştır. Şenlik tarihlerini bilen yerli turistlerce en az bir hafta süreyle Datça ve Ören’in doluluğu yüzde 100’e ulaşmıştır.
Galiba yapılanlardan ders çıkarılıp, yapılacakları ve yapılmakta olanları bir düzene sokmakta yarar var…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.