Sendikalardan suç duyurusu

Bu haber 26 Ocak 2014 - 18:41 'de eklendi ve 683 kez görüntülendi.

sendikasucduyurusu65161Yatağan, Yeniköy, Kemerköy Termik Santrallerinin özelleştirilmesine karşı 4 aydır değişik eylemlerle direnen ve en son daha önce açıklanan ihale tarihi 24 Ocak’ta Ankara’da olmak için 35 otobüsle Yatağan’dan çıkışları engellenen termik ve maden işçilerinin üyesi olduğu sendikalar “Seyahat özgürlüğü ile toplantı ve ifade özgürlüğünü” ellerinden aldığı gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı hakkında suç duyurusunda bulunuyor.
Haber Merkezi
Yatağan, Yeniköy, Kemerköy Termik Santrallerinin özelleştirilmesine karşı 4 aydır değişik eylemlerle direnen ve en son daha önce açıklanan ihale tarihi 24 Ocak’ta Ankara’da olmak için 35 otobüsle Yatağan’dan çıkışları engellenen termik ve maden işçilerinin üyesi olduğu sendikalar “Seyahat özgürlüğü ile toplantı ve ifade özgürlüğünü” ellerinden aldığı gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı hakkında suç duyurusunda bulunuyor.
Tes İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ve Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin ortak basın açıklaması yaparak Ankara Yürüyüşlerinin engellenmesini değerlendirdi. Yürüyüşün engellenmesi ile ilgili “Enerji ve maden işçilerine karşı işlenmiş insanlık suçu” nitelemesinde bulunan Girgin ve Erçelik tarafından yapılan açıklamada, “24 Ocak 2014 tarihinde Ankara‘da özelleştirme idaresi başkanlığı önünde Santrallerimizin ve Kömür Ocaklarımızın ihalelerinin iptal edilmesi amacıyla demokratik tepkimizi koymak için 23 Ocak 2014 tarihinde Ankara’ya yola çıktık. Ancak en temel hak olan demokratik tepki hakkımız engellendi. Seyahat özgürlüğümüz engellendi. Kanuna aykırı bir biçimde ve hiçbir gerekçe gösterilmeden araçlarımıza el konuldu. Bu bir insanlık suçudur. Ankara emniyetinin toplanma ve yürüyüş güzergâhı belirleyerek yürüyüş ve açıklama yapılması için gerekli tedbirleri aldığı ve ülkemizin her yerinden Ankara’ya giden işçilere ve desteğe gidenlere izin verilirken sadece Yatağan işçilerine Ankara’ya gidiş izni verilmemesini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.” denildi.
Yaptıkları ortak açıklamada, “Seyahat özgürlüğümüzü, toplantı ve ifade özgürlüğü hakkımızı engelleyen, bütün bunları yaparken hiçbir önlem almayan, tam aksine araçlarımızın ruhsatlarını zapt edip, şoförleri Yatağan’ın bir beldesine gerekçesiz götürüp hepimizin Ocak ayının gece ayazında yollarda kalmasına neden olan ve bu suretle sağlığımızla oynamanın yanında hiçbir önlem almadıkları için işçileri karayolundaki araçların altında kalma riski ile karşı karşıya bırakan, yasal girişimimizi yasadışı güç kullanarak durduran ve bu suretle de bizi maddi zarara sokan İçişleri Bakanlığı hakkında maddi ve manevi tazminat davası açacağız. Bunun yanında İçişleri Bakanlığı nezdinde hak ihlalleri yaparak suç işleyen Muğla Valiliği ve Muğla Emniyetindeki kişiler hakkında da suç duyurusunda bulunacağız. Kimsenin Türkiye’yi ve yurttaşlarını bu hale getirmeye hakkı yoktur.” diyen Erçelik ve Girgin şöyle devam etti: “AKP iktidarı bu kadar olağanüstü önlemler alıp işçiyi Yatağan’dan çıkartmama gayretleri içerisine giriyorsa bu Yatağan işçisinden ne kadar çekindiklerini ve köşeye sıkıştıklarını gösterir. Anlaşılan o ki içeride ve dışarıda sürekli kan kaybeden iktidar Yatağan’dan başlayıp tüm Türkiye’de dalga dalga yükselen emek hareketiyle kendisine yeni bir cephe daha açmak istememektedir. Ankara yürüyüşümüzün hemen öncesinde ise özelleştirme idaresi bir basın açıklaması yaparak söz konusu ihalelerin ertelendiğini duyurmuştur. Ancak açıklamayı incelediğimizde Ocak ayındaki ihalelerin mi Nisan ayındaki ihalelerin mi ertelendiği açık değildir. Kafa karışıklığı yaratmak ve yürüyüşü sözüm ona engellemek amacıyla yapılan bir açıklama olduğu aşikârdır.
Özelleştirme idaresinin sayfasında Nisan ayı içerisindeki ihale tarihleri aynen durmaktadır. Bizler özelleştirme kararı iptal edilinceye kadar demokratik ve meşru mücadelemize devam edeceğiz.”
Mücadelelerine kamuoyunun verdiği destek ve dayanışma için de teşekkür eden iki sendikacı, “Bizler Yatağan’da siyasi iktidarın yasadışı uygulamaları ile cebelleşirken her yer Yatağan her yer direniş diye haykıran ve davamızın aslında tüm emek kesiminin ve tüm ülkenin davası olduğunu ilan eden ve bu bilinçle önceden planlandığı gibi 24 Ocak 2014 Cuma günü özelleştirme idaresi önünde yürüyüş ve açıklamanın yapılmasını sağlayan ve katkı veren herkese selam gönderiyoruz. Termik Santrallerimizi ve Kömür ocaklarımızı milletin parası, malı, mülkü, hakkı, hukuku olarak gören ve geçmiş kuşakların acılar çekerek oluşturdukları, kurdukları ve bizlere emanet ettikleri bu işyerleri ‘vurguna, soyguna, talana kurban gitmesin, milletin malı yine millette kalsın’ diyerek her daim bizi yalnız bırakmayan ve yanımızda olan vefakâr halkımıza ve bizi ülkemizin her yerinden sürekli arayan, destek veren tüm yurttaşlarımıza ve bizim sesimizi duyuran basın mensuplarımıza teşekkürü bir borç biliriz.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.