Sendikalar Mısır için meydanlarda

Bu haber 11 Nisan 2014 - 19:43 'de eklendi ve 568 kez görüntülendi.

sendikalarprotesto651615651Sınırsızlık Meydanı’nda toplanan sendikalar, Mısır’da darbe karşıtı 529 kişinin idama mahkum edilme kararını protesto etmek için bir basın açıklaması düzenledi.

Haber Merkezi

Mısır’da darbe karşıtı 529 kişinin idama mahkum edilme kararını sendikalar Sınırsızlık Meydanı’nda protesto etti.

Düzenlenen basın açıklamasına Memur-Sen ve Toç-Bir-Sen Başkanı Hasan Demirtaş, Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Sebahattin Akkı, Sağlık-Sen Ekrem Şababoğlu, Enerji-Bir-Sen Başkanı Ramazan Girgin, Diyanet-Sen Başkanı Bülent Üzüm, Büro Memur-Sen Başkanı Bekir Turhan, Ensar Vakfı Başkanı Bayram Bulut, İHH Başkanı Abdul Kerim Demir, İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Ayhan Balcı, Mimdar Başkanı Sefa Kara, üyeler ve Muğla İmam Hatip Lisesi öğrencileri katıldı.

Grup adına açıklamayı Toç-Bir-Sen ve Memur-Sen Başkanı Hasan Demirtaş yaptı. Demirtaş, “Mısır’da darbecilerin yargı tiyatrosunda aldığı kararı protesto etmek, 529 masum kardeşimize sahip çıkmak için buradayız. İdamları durdurmak, 529 Mısırlı mazlum adına ses vermesi için insanlığın vicdanına seslenmek için buradayız. Mısır’ın ihtiyacı olan daha fazla demokrasi, daha fazla hukuk, daha fazla özgürlük, daha fazla insan hakları ve daha fazla huzurdur. Mısır meydanlarına idam sehpaları kurulmamalı, insanların hayatları karartılmamalıdır. Mısır meydanlarına darağacı yerine sandık konulmalı, halkının iradesi doğrultusunda Mısır yönetilmelidir. Mısır’da darbe ve vesayete son verilerek Mısır halkının iradesi ve tercihi esas alınmalıdır” dedi.

Alınan kararın 21. yüzyılın utanç vesikası olduğunu kaydeden Demirtaş şunları söyledi:

“Bizim için Mısır’daki darbeci düzenin idam kararı hükümsüzdür. Katil Sisi Mısır halkına hesap vermelidir. Asıl yargılanması gereken Sisi’dir. Buradan insanlığın vicdanına sesleniyoruz. Mısır’da insanlar idam ediliyor, Mısır’da insanlık ölüyor. Küresel adalet için, insanlığın ölmemesi için, insanı ve insanlığı yaşatmak için idamları durdur. Kukla rejimlerin ve darbecilerin iktidarına son ver” dedi. Açıklamanın ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.