ŞEMSİ ANA ÇEŞMESİNE YAPILAN SAYGISIZLIK « Hamle Gazetesi

ŞEMSİ ANA ÇEŞMESİNE YAPILAN SAYGISIZLIK

Bu haber 12 Kasım 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.089 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Emekli olmuş ve her gördüğü olumsuzluğu yetkililere şikayet eden insan modunda değilim ama Şemsi Ana Çeşmesi’ne yapılan saygısızlığa tahammül edemiyorum arkadaşlar.

Önceki yaz başında, mutad Cumartesi sohbetleri için Yağcılar İş Hanı’nda çınar altına giderken, Şemsi Ana Çeşmesi’ne dayanmış şemsiyeleri ve önüne yığılmış sandalyeleri görünce, ilgili esnafa, nazikçe durumu hatırlatmıştım. Onlar da birazdan kaldıracaklarını söylemişlerdi. Ben de iyi olacağını söylemiştim.

3-4 saat sonra çınar altındaki sohbet bitince, arkadaşlarla tekrar çeşmenin yanından geçiyorduk. Sevgili Erdal’a, “3-4 saat önce buradan geçerken esnaf bu şemsiyeleri ve sandalyeleri kaldıracağını söylemişti. Bakın hâlâ kaldırılmamış. Çeşmenin güzelliğini kötü bir şekilde kapatıyorlar.” demiştim. Sevgili Erdal hemen Belediye Zabıtasını aramış ve “Müdahale edeceğiz” cevabını almıştı.

Ertesi hafta çınar altına giderken aynı manzarayı gene gördüm. Ondan sonra hep öyle gördüm.

Şemsi Ana, Muğla için önemliydi. Muğla’ya suyu getiren kadın olarak biliniyordu. Kadirşinas Muğlalılar da onun hatırasını yaşatmak üzere, tarihî mimarî özellikleri yansıtan bir çeşme yaptırmışlardı. O çeşmenin etrafının esnaf sandalyeleri ve şemsiyeleriyle kapatılıp o güzelliğin görülmesinin engellenmesi hoş bir durum değildi. Esnaf, çeşmenin güzelliğini avantaj haline getirip faydalanabilirdi ama onu perdelemesi hiç de hoş değildi.

Geçen hafta şehre indiğimde ayaklarım gene çınar altına götürdü. Oraya giderken gene Şemsi Ana Çeşmesi’ne takıldı gözlerim. Manzara hiç değişmemişti. Üstelik bu defa çeşmenin yalağına kül tablaları doldurulmuştu. Tarihi özellik taşıyan ve Muğla için maddî-manevî bir değeri olan Şemsi Ana Çeşmesi, esnaf tarafından bir avantaj olarak kullanılacakken hoyratlığa kurban ediliyordu ve sevgili Belediyemizin sesi hiç çıkmıyordu.

Anlattığıma inanmayanlar için çektiğim fotoğrafları saklıyorum. İsteyene gösteririm.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.