Selçuk Özdağ ve İbrahim Aydın

Bu haber 15 Nisan 2015 - 0:00 'de eklendi ve 2.126 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Geçen genel seçimin sonuçları açıklandığında “Muğla’nın artık 6 değil, 7 milletvekili var” demiştim. Muğla’da yaşayıp “Muğla sevdalısı” olanlardan Doç. Dr. Selçuk Özdağ Manisa’da AK Parti’den milletvekili olmuştu. Peki, Özdağ geçen 4 yılda Muğla’nın da milletvekili olabildi mi?

İzmir Milletvekili Aydın Şengül gibi Muğla’ya burnunu sokmadı, ama Ankara’da kapısını çalan Muğlalının siyasi kimliğini sormadan ne derdi varsa elinden geleni yaptı.

xx        xx        xx

Aslına bakılırsa son iki dönemde Muğla’nın 6, AK Parti’nin 2 milletvekili olmadı.

Prof. Dr. Yüksel Özden 23. Dönemde NATOPA ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu Üyeliği görevlerinde bulundu. 24. Dönemde Türkiye-AB KPK Üyeliği ve Asya Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanlığı görevlerini yürüttü. Seçime kadar bu görevde…

Toplamda 8 yılın 2 yılını Türkiye’de ve dolayısıyla Muğla’da geçirebildi mi bilmiyoruz. Bildiğimiz ülkede kaldığı ve Muğla’da olabildiği zamanlarda ne Muğla O’nu, ne O Muğla’yı kavrayabildi. Üstelik arkasında İl Teşkilatı da olmadı!

Yine de Özden sayesinde Tıp Fakültesi Hastanesi için doğru yer seçimi yapılabildiği gibi, oldukça geç kalınsa da sayesinde fakülte ile birlikte hastanenin temeli atılabildi. En büyük düşü Muğla’da yerin altındakilerle üstündekileri buluşturmaktı… Gerçi Bozüyük’te yapılmakta olan restorasyonun içine müteahhit tarafından edilmiş, ama o düşün gerçekleşmesinde önemli adımlar atıldı…

Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdürlüğü görevi yanında en son 2009-2011 yılları arasında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarlığı da yapmış olan Ali Boğa sayesinde il merkezinde Yerkesik’te “Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi”ne sahip olamadık. Sayesinde hep birlikte bir “100. Yıl Dolması” yedik!

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bekir Çeker olmasa 3 bin kişilik spor salonu ile gençlik merkezi ve yarı olimpik kapalı yüzme havuzu yanında Yatağan‘a 500, Bodrum Yalıkavak‘a 250, Seydikemer‘e 500, Fethiye‘ye 2 bin, Kavaklıdere‘de 250 kişilik kapalı spor salonu proje olarak kalacaktı…

xx        xx        xx

Yazılarımdan birinde vurgulamıştım.

AK Parti, Muğla’da CHP birinci parti ve yerel yönetimlerde iktidar diye yatırım ve hizmet yönünden cezalandırılıyor olabilir miyiz?” diye sorup, soruma yine kendim, “CHP Aydın’da da yerel yönetimlerde iktidarda, ama Ankara’dan yatırım ve hizmet alıyor. Demek ki sorun teşkilatlarda ve parlamenterlerde” diye yanıt vermiştim.

Eğer AK Parti iktidarı devam ederse ben Muğla’nın Hasan Özyer ile yatırım ve hizmet yüzü görebileceğini umut ediyorum.

Tabi umarız, kaç zamandır Muğla il merkezinde beklenen “Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi BölgesiHasan Özyer ile gelirken, Fethiye’ye gitmez!

Doğrusu beni üç partide de CHP’de, AK Parti’de, MHP’de seçilebilir yerde merkezden bir adayın bulunmaması tedirgin ediyor… (!)

Gerçi bu üç partinin de il başkanlarının Muğla ile alakası yok, ama…

xx        xx        xx

Neyse bu dönem Muğla’nın 8 milletvekili olacak!

Doç. Dr. Selçuk Özdağ partisi tarafından Manisa’dan ikinci defa aday gösterildi. Geçen dönem aday gösterilirken “Bülent Arınç’tan torpilli” denmişti. Öyle olmadığı da anlaşılmış oldu. Selçuk hoca çalışarak, emek vererek hak etti… Geçen dönem seçildiğinde Muğla’da da kutlama yapılmıştı. Bu seferde kutlama yapılır diye düşünüyorum.

Peki, Selçuk hoca seçilebilir mi?

Manisa 10 milletvekili çıkarıyor. Geçen dönemde Manisa’da CHP 3, MHP 2 milletvekili çıkarırken AK Parti 5 milletvekili çıkarmış ve Selçuk hoca 5. sırada yer alarak parlamentoya girebilmişti. Bu seçimde ise 3. sırada… Üstelik kendisi Ege Bölgesi’nde hem MHP’den hem HDP’den oy alabilen ve alabilecek tek AK Partili aday olarak gösteriliyor… (!)

xx        xx        xx

AK Parti’nin aday belirleme sürecinde elindeki kalemle çelik çomak oynayan bazı kalemşorlar, kendileri “Muğlalı” olamadıkları için, bunun rahatlığı veya rahatsızlığı içinde “Süleyman Soylu Muğla’nın lider vekili olmalıdır” diye icazet vermeye kalktığında, yazdığım yazımda “Muğlalı olsun çamurdan olsun” deyivermiştim. Muğla doğumlu olmayan AK Partililerden tepki almıştım. Muğla doğumlu olmasa da “Muğlalı olanlarla” anlaştık!

Muğlalı yumuşak başladır, ama uysal koyunda değildir… (!)

Muğlalı öyle olmadığını geçtiğimiz günlerde Mabolla vukuatında gösterdi.

Yatağan’ın Bozüyük Mahallesi’nde çekimleri devam eden “Güzel Köylü” dizisinin genç oyuncularından birisinin Mabolla’da yaptığı “şımarıklık” sonunda Muğla’nın kültürel, sosyal tarihine damga vurmuş “mekanı” kapanmakla; Muğla’yı yönetenlerin “linç girişimi” ile karşı karşıya bıraktı.

Muğla, sosyal medyada ayağa kalktı…

xx        xx        xx

Aslında ayağa kalkan Muğla değil, unutuldu sanılan “Muğlalılık ruhuydu”…

Muğlalılık ruhu sosyal medyada ayağa kalkınca kapatma kararından dönüldü. İyi ki dönüldü, iyi ki yönetenler yönettikleri yerin “Muğla” olduğunun farkına vardılar.

Muğla’yı “Devlet memuru” olarak yönetmeye gelenler tamam da, Muğlalıların oylarıyla yönetime gelenleri anlamakta güçlük çekiyorum. Neyse ki Mabolla’nın önü bir başka türlü “gezi alanına” dönmedi!

Doğrusu içimden o Mabolla’da şımarıklık yapan genç oyuncuyu gidip tebrik etmek geçti. Dizi kadrosundan çıkarılmış. Üzüldüm. Yine de ben gıyabında kendisini kutluyorum. Sayesinde Muğlalının Muğlalıya sahip çıkma ruhu uyandı, duygusu ayağa kalktı.

Mabolla’ya “İçkili mekandır” demeyip, AK Parti İl Başkanı İhsan Küreci de sahip çıktı. Eh ne de olsa kendisi Kale-Tavaslı, yani hem Karyalı, hem Menteşeli

CHP ve MHP İl Başkanları sahip çıkmadı. Biri Erzurumlu, öteki Sivaslı. Demek ki hala evlerinde Pazar günleri “Muğla tarhanası” pişmiyor… (!)

xx        xx        xx

Muğla İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu memleketi Kars’tan milletvekili aday adayı olmuştu. Sıralamaya giremedi. Eğer listeye girip, seçilebilir yerde yer alsaydı, Muğla’nın Ankara’da bir temsilcisi daha olabilirdi…

Ancak Selçuk hocanın dışında Ankara’da Muğla’yı “Muğlalılığı” temsil edecek bir isim daha var; Antalya Yörüklerinden İbrahim Aydın…

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü görevinde hepimizden çok Muğlalı olan İbrahim Aydın geçen dönem AK Parti’den aday adayı olduğu memleketi Antalya’da temayülden liste başı çıktığı halde kendisine kesinleşen listede yer verilmemişti.

Kısmet bu döneme imiş…

xx        xx        xx

İbrahim Aydın memleketi Antalya’da AK Parti’den seçilebilir mi?

Antalya’da CHP 5, MHP 3 ve AK Parti 6 milletvekili çıkarıyor. Onlardan Vecdi Gönül ve Mevlüt Çavuşoğlu bu dönem listede yoklar. İbrahim Aydın ise listenin 6. sırasında…

Kendisini kutlamak istedim. Ulaşamamış, mesaj bırakmıştım. Pazar günü ben bu yazıyı kaleme alırken cep telefonuma şu mesajı geldi:

Günaydın dostum. Çok çalışacağım. Muğla’nın 7. Milletvekili olacağım. Selamlar.

Muğla’nın 7. Milletvekili 2 oldu.

Eğer AK Parti bu seçimden sonra da iktidarını sürdürürse, Muğla’nın iki de bakanı olabilir. Ben yeni dönemin yeni kabinesinde Doç. Dr. Selçuk Özdağ’ın Gençlik ve Spor Bakanı, Hasan Özyer’in de Kültür Turizm Bakanı olarak yer alabileceklerini umuyorum.

Kazanan Muğla olsun, Muğlalılık olsun…

xx        xx        xx

Elbette bugün benden AK Parti’nin milletvekili adaylarını tanıtım töreni ile ilgili bir yazı bekliyordunuz. Dün doktor randevum vardı. O nedenle bugün sizlerle daha önce yazılmış olan bu yazımı paylaştık. AK Parti’nin “Muğla’da Zeybek Oynanır” dedirten tanıtım törenini yarın paylaşırız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
hasan bal 15 Nisan 2015 / 10:06

Sayın Özgür,
Yazılarınızın devamlı takipçisiyim, Muğla da siyasi gelişmelere çok güzel ışık tutuyorsunuz. Ne var ki Muğla Menteşe nin en büyük sorunu konut sorunudur.
Bir evin bir yılda en az 100 bin lira kazandırdığı nerede görülmüş ? ev sahipleri bir yandan 170 binlik evi inatla 250 bin liraya nasıl satarım diye hesap yaparken, bir yandan 600-700 liralık ev kirasını nasıl 1000 liraya çıkarabilirim diye hesap yapmaktalar. Malum önümüzde seçim var. Karşımıza çıkan her bir milletvekili sorunları biliyorum diye çıkacak. Seçim gelip geçecek, Menteşe nin en büyük sorunu bence daha da büyümeye devam edecek.
Saygılarımla …

reşat öztepe 15 Nisan 2015 / 12:02

Gocuman; Önce çok geçmiş olsun. Sağlığımıza dikkat etmemiz şarttır. Yukarıdaki yazı da da daha önceki yazılarınızla da Ak Partinin “olası İktidar “diye bir söylem geliştirdiniz. Hayırdır. Ülkede Askeri Deprem yada askeri darbe mi kokusunu aldınız. Sık sık da “İktidarını sürdürürse” lafınız beni ve seni olaylara objektif bakmanızdan dolayı kutlayanları rahatsız ediyor. Samimi davranalım;hakikaten neler oluyor. yoksa biz içindeyiz de olaylar çoook büyüüdüde yada Ak Parti oy kaybedici hareketlerde bulundu da benim veya bizim haberimiz mi yok. Daha gece baktım. En tarafsız hatta Ulusalcı kesimden bir anketör Ak Partinin Oylarını % 48-52 trendinde görüyor. Gadın Moğlam da biraz değişti. sevgi ve saygı.