Şehzade Mustafa konferansı

Bu haber 16 Mart 2014 - 20:07 'de eklendi ve 538 kez görüntülendi.

sehzademustafa546516515Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Metinbilim Topluluğu’nun düzenlediği konferansta Şehzade Mustafa’nın şahsiyeti ele alındı.

Haber Merkezi

Bir televizyon dizisiyle tekrar gündeme gelen Şehzade Mustafa’nın katli olayı münasebetiyle Prof. Dr. Namık Açıkgöz, o devrin şairlerinin yazdıkları mersiyelerden hareketle, Şehzade Mustafa’nın şahsiyeti konusundaki incelemesini sundu.

Konferansın açılışında Metinbilim Topluluğu Başkanı Berrak Bolat’ın yeni dönem çalışmaları hakkında bilgi verdikten sonra, Topluluğun kurucu koordinatörü Doç. Dr. Cüneyt Issı’ya teşekkür ettikten sonra, şimdiki koordinatör Yrd. Doç. Dr. Ümral Deveci’ye desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Prof. Dr. Namık Açıkgöz, konuşmasının bir haklı-haksız yargılaması olmayacağını, sadece o devirde, toplumsal algıyı yansıtan metinlerden hareketle, Şehzade Mustafa’nın şahsiyeti ve toplumsal algısı üzerinde duracağını belirtti.

Şehzade Mustafa ile ilgili bazı bilgilerin “monark merkezli” metinler olduğunu ve bu tür metinlerin iktidarların görüşü çerçevesinde yazıldığını söyleyen Prof. Açıkgöz, bu bilgilerin dışında, bireysel bakış açılarını da yansıtan mersiyelerin, iyi değerlendirilmesi gereken kaynaklar olduğunu ifade ederek, yazılan o devirde yazılan 15 mersiyeden hareketle, Şehzade Mustafa’nın şahsiyetini değerlendirdi.

Mersiyelerden verdiği örneklerle Şehzade Mustafa’nın şahsiyetini dile getiren Prof. Dr. Açıkgöz, Şehzade Mustafa’nın dış görünüş itibariyle uzun boylu, pehlivan yapılı ve yakışıklı biri olduğunu belirtti. Mustafa’nın mizaç ve karakterine geçerek, mersiyelere göre Şehzade’nin adâletli, cömert, sâlih ve derviş yaratılışlı biri olduğunu; âlim ve sâlihlerle düşüp kalktığını, dindar biri olduğunu anlatan Açıkgöz, “O devir halkının, Şehzade’nin babası Kanunî’ye olan sadakatine ve hâin olmadığına inanıyordu” dedi.

Prof. Açıkgöz’ün, o devir şairlerinden Sâmî’nin yazdığı mersiyedeki Şehzade Mustafa’nın masumluğu kısmını okuması, salonda duygusal anların yaşanmasına yol açtı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.