Şehirler, Salonlar, Demokrasi ve Kültür

Bu haber 24 Mart 2015 - 0:04 'de eklendi ve 1.148 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Eskiden şehirlerimizde, salon adına sadece sinema ve düğün salonları vardı. Film gösterimi ve düğün dışında, bu salonlarda pek az tiyatro, konser ve konferans gerçekleşirdi. Pek çok konferans da, mahalle kahvesinden hallice merkezi mekanlarda gerçekleşirdi.

Çocukluğumun ve ilk gençlik yıllarımın geçtiği Turgutlu’da, Orta Park’taki meşhuur “Gazino”da az konferans ve benzeri toplantı gerçekleştirmemiştik. Lisenin ve Sanat Okulu’nun salonları okul faaliyetleri dışında, ara sıra tiyatro için kullanılırdı; o kadar. 2001 yılında hizmete açılan Belediye Sarayı’ndaki konferans salonu hizmete girdiğinde ne sevinmiştik! Laf aramızda o salonda ilk konferansı fakir bendeniz vermişti. Sanırım 1 Eylül 2001 günü konuşmuştum o salonda.

1994 yılında Muğla’ya geldiğimde büyük salon olarak sadece Özel İdare’nin salonu vardı ve şehre yönelik bütün konferanslar, konserler ve tiyatrolar burada gerçekleştiriliyordu. Konakaltı salonu çok küçük toplantıların yapıldığı bir yerdi; Müze’deki Mustafa Pabuççuoğlu salonu da yeni yapılmıştı.

Sonra üniversitede, Mavi Çatı, Erman Şahin Salonu ve Şahidi Salonu hizmete girdi. Üniversite pek çok faaliyetini bu salonlarda gerçekleştirdi. Sonra Cenap Birgili ve Ahmet Yayıntaş salonları açıldı. Tabii üniversitenin asıl salon atılımı Atatürk Kültür Merkezi’nin açılmasıyla gerçekleşti. Bir büyük, 2 orta ve 1 küçük salonla, üniversite salonları Ege Bölgesindeki en büyük konferans salonu kompleksi oldu. Arkasından Belediye Nail Çakırhan Salonunu ve Gazi Mustafa Kemal Kültür Merkezi’ni; 2-3 sene önce de Prof. Dr. Şadan Gökovalı Açık Hava Tiyatrosu’nu hizmete soktu.

Şu anda Muğla merkezde, yani Menteşe ilçesinde 2 büyük kapalı salon, (Ticaret Odası, Müftülük ve benzeri kurumların salonları dahil 6-7 tane orta büyüklükte salon ve 1 Açık hava Tiyatrosu var. (İlçeler bu konuda henüz pek bir şeye sahip değiller. Sadece Bodrum’da OASİS’te Nurol Kültür Sanat Merkezi’nin salonu göze çarpıyor.)

Muğla şu anda salon açısından iyi durumda. Salonlar, demokrasinin ve kültürel gelişimin merkezleridirler. Bir şehirde ne kadar çok salon varsa, orada kültür çok işlenir ve demokrasi daha köklü bir şekilde yerleşir.

Menteşe’deki salonların faaliyetlerini az çok takip ediyorum da, çoğu zaman programların çakıştığını da görüyorum. Vaktiyle salon olmayışından şikayetçi olurduk; şimdi programların çakışmasından rahatsız oluyoruz. Demek ki Menteşe’de kültürel faaliyetler büyük bir ivme kazanmış.

Son 2 haftada, gerek İstiklal Marşı ve gerekse Çanakkale Deniz Zaferi münasebetiyle, bu salonlar, konferans, seminer, panel ve konserlerle doldu taştı. Bazılarına yetişemedik.

Geçen hafta İstanbul tarihi Türk Müziği heyetinin konferansı vardı mesela. Değerli kardeşim Erhan İşseveroğlu’nun hazırladığı koronun konseri etkileyiciydi. Seval Işıklı’nın Özümüz Türkülerimiz korosunun konseri ve bu konserde Halil Çokyürekli’nin zurnasıyla katkısı müthişti. Ayrıca Aşık Veysel anma programı ayrı bir güzellikti.

Kısacası Süheyla, şehir demek salon demektir; salon demek de kültür ve demokrasi demektir. Muğla-Menteşe bu açıdan şanslı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
MÜŞTEBA KARAMANOĞLU 24 Mart 2015 / 12:21

Kültür merkezleri ,salonlar eğitim ve gösterim alanları ..

Muğla ,mızda 60 lı yıllarda toplu gösterim ve seyir sunulabilecek Zeybek sinemamız vardı O yıllarda şimdiki Askeri gazinonun olduğu yerde Halk eğitim Salonu vardı .Müsamereler ,tiyatro gösterileri,düğün merasimleri yapılırdı . Daha sonra düğünler Miyo. salonunda eski yüksek okul binasının salonunda ,Özalp otelinin bodrum katında, Muğlalı işhanının ( kapatılan ) üst katında Yazları Tİcaret meslek okulunun bahçesinde Yılanlı orman işletme binasının ( Muğladaki ) salonunda yapılırdı.Türkiye ,de düğün salonu olmayan tek İliz Büyükşehir dahil ( Düğerek sosyal tesis ve düğün salonunu saymazsak .) Ne yazıkki Muğla belediyesi bir düğün salonu ve sosyal tesisler yapamamıştır. Gazi mustafa kemel kültür merkezi haricinde .Halen şehir merkezinde belediye sosyal tesisleri ve düğün salonu bulunmamaktadır.
Mutso ,Mustafa pabuççuoğlu, İskender Alper kültür merkezi açık olarak düğün amaçlı kullanılıyor .Fakat kapalı alan düğün salonu bulunmamaktadır.

Eski Özel İdare kültür merkezi 6360 Büyükşehir yasası ile Muğla büyükşehir yetkisine devredilmiştir.

Hiç yer bulamayan MUSKİ idaresince kullanılmak üzere nostalji alt yapısı uygun ve düzenli olan ÖZEL İDARE KÜLTÜR MERKEZİ TALAN edilmiş yerine MUSKİ idaresinin çalışma ofisi olarak kullanılmaya başlanmıştır.Şehir merkezindeki gösteri eğitm konferans tiyatro müsamere vb. yapıldığı salon şu an yoktur.

Şehrin geleneksel arasta ve platformunda şıkışıp kalan Büyükşehir ve Menteşe Belediyesi şehrin çeşitli semt mahalle ve bölgelerine dağılıp birim ve işletme büro – ofislerini kurmuştur.Şehrin he rtarafına dağılan çalışma gruplarını belediye personelleri dahi tam olarak bilmiyordur.Hemşerilerimizde hizmet alacağı ünitenin nerede olduğunu bilsede birbirlerine uzak olan yerlere ulaşmakta zorluk çekiyor.

Bir yılı bulan belediye çalışma statüsü taşra usulü çalışmaya devam etmektedir.
Modern ve çok işlevli AKM. KÖTEKLİ KAMPÜSÜNDEKİ KÜLTÜR MERKEZİ OKUL VE ŞEHİRDEKİ TÜM ETKİNLKIKLERE CEVAP VERMEKTEDİR.

Arazi zengini olan Belediye yeni Otogar yanında otobüs minübüs garajı ve yediemin park ,toptancı halı ve yanına yapılan çok amaçlı tesis ve kültürel etkinlik yapılan merkez.Tümü bütün olarak değerlendirilse 100. dönüm üstünde bir arazi tek kat yapısal alt yapı hazırlanmamış öylece duruyor..

ŞEHRİMİZİN ÖZGÜN ,GELENEKSEL , MUĞLA MİMARİSİNE UYGUN BELEDİYE SARAYI, SALON VE GÖSTERİ MERKEZLERİNE İHTİYACI VARDIR .

SAYGILARIMLA

MÜŞTEBA KARAMANOĞLU 24 Mart 2015 / 12:27

Özür ve düzeltme

GAZİ MUSTAFA KEMAL KÜLTÜR MERKEZİ BAŞLIĞINDA KELİME HATAM OLMUŞTUR ÖZÜR DİLERİM.