Şehir plancıları panelde buluştu

Bu haber 27 Mayıs 2017 - 1:18 'de eklendi ve 478 kez görüntülendi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası Muğla Şubesi’nin düzenlediği ‘Yenilenebilir Enerji Yatırımları Planlama ve Doğa’ Paneli Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezinde gerçekleşti.

Muhittin Direk

TMMOB Şehir Plancıları Odası Muğla Şubesi tarafından Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi Nail Çakırhan Toplantı Salonu’nda “Yenilenebilir Enerji Yatırımları, Planlama ve Doğa” isimli panel düzenlendi. İki oturumdan oluşan ve akşam saatlerine kadar süren panelde Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün il genelinde yapılan yenilenebilir enerji yatırımlarını anlattı. Panelin sonunda Şehir plancıları tarafından yapılan açıklamada, “TMMOB Şehir Plancıları Odası Muğla Şubesi olarak, 2014 yılından itibaren yetki ve sorumluluk alanımızda bulunan Muğla ve Denizli’de odamız amaç ve hedefleri doğrultusunda çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Odamız Muğla’da ve ülkemizin tamamında kentlerimizin daha yaşanabilir bir şekilde planlanması, kültürel tarihi mirasın gelecek nesillere aktarılabilmesi adına tüm platformlarda mücadelesini sürdürmektedir. Ülkemizin önemli doğal değerlerine sahip Muğla’da son dönemde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu adı altında sit alanlarına ilişkin “yeni düzenlemeler” yapılmakta ve çevresel değerlerimizin hızla kaybedilmesi riskini artırmaktadır. Bugüne kadar Muğla’nın birçok noktasında, özelliklede korunan alanlarda yaşanan ‘plansızlık’ problemleri devam etmekte iken;  bu araştırmanın onaylanması durumunda “Onaylı İmar Planlarının da” hukuki durumlarında belirsizlikler ortaya çıkartacaktır. 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu çerçevesinde, yürütmelerinin durması mümkün olabilecek, çevresel ve sosyal değerlerin hızla tahrip  edilmesi de söz konusu olabilecektir. Bu nedenle planlama altyapısı da göz önünde bulundurulmalı, günü kurtarıcı çözümler yerine üst ölçekli planlardan başlamak üzere, plan kademelenmesine uygun olarak korunması gerekli doğal değerlerimiz, planların yönlendirmesi ile değerlendirilmelidir” denildi.

Muğla da son yıllarda sıkça karşılaşılan ve tartışılan bir başka konu ise yenilenebilir enerji yatırımlarının yer seçimi olduğu kaydedilen açıklama şöyle devam etti:

“Doğal kaynaklardan elde edilen ve doğa tarafından yenilenebilen rüzgar, güneş, su gibi kaynaklardan üretilen enerji (alternatif enerji ya da sürdürülebilir enerji), günümüzde enerji üretimi ve çevre koruma gündeminin temel tartışma alanlarındandır. Enerji ihtiyacının karşılanması, enerji ihtiyacı karşılanırken iklim değişikliği ile mücadele, çevresel ve ekolojik varlıkların korunması ve kaynakların etkin kullanımı uluslararası, ulusal ve kentleşme politikalarının gündeminde önemli yer tutmaktadır. Yüzölçümünün yüzde 75’i özel kanunlar ile korunan, önemli doğal değerlere sahip Muğla’da enerji yatırımları, gerek kamu gerekse de özel sektör açısından cazip yatırımlar olarak öne çıkmaktadır. Ancak çevreyi kirleten enerji üretim tesislerinin yanında, yenilenebilir enerji yatırımlarının yer seçimleri ve uygulamalarında da gerçekleştirilen uygunsuzluklar, bölge kamuoyunun olduğu gibi şubemiz ve odamızın da tepkisini çekmektedir. Hukuksal girişimlere ve toplumsal hareketlere neden olmaktadır. Merkezi ve yerel yönetimler eli ile doğal alanların korunması ve planlama biliminin ön görülerini göz ardı eden, oldu-bitti uygulamalar ile geri dönüşü mümkün olmayan tahribatlara neden olunmakta, parçacı ve rant öncelikli yatırımların önü açılmaktadır. Nükleer ve Termik santraller gibi çevresel ve doğal yaşama zararları kanıtlanan enerji üretim tesislerinin yerine, gelecek dönemde enerji ihtiyacının karşılanabilmesi adına yer seçimi doğru yapılmış olan yenilenebilir/sürdürülebilir enerji kaynaklarının kullanıldığı yatırımlar daha doğru tercihler olacaktır. Bu nedenle, şehir planlama meslek alanını da ilgilendiren, hiçbir bilimsel veri ve rasyonel düşünceye konu edilemeyecek girişim ve yatırımlara karşı; TMMOB Şehir Plancıları Odası ve Muğla Şubesi olarak kamu yararına ve gelecek kuşaklara daha yaşanabilir kentler ve doğa bırakmak için anayasal görevimizi yerine getirmek için çalışıyoruz. Bugün de, burada bulunan ve bizlerle birlikte bu kamusal görevi yerine getirmek için mücadele eden emek meslek örgütleri, sivil toplum örgütleri ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne bağlı Odalarla beraber doğal, kültürel ve tarihi değerlerimizi koruma görevimizi sürdüreceğimizi basınımız ve kamuoyu önünde bir kez daha ilan ediyoruz.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.