Şehir Plancıları Odası’ndan Göcek Koyları ihalelerine itiraz

Bu haber 28 Mart 2015 - 18:28 'de eklendi ve 1.017 kez görüntülendi.

sewhirplancilari,Şehir Plancıları Odası tarafından yapılan açıklamada Göcek Koyları’nın ihale edilmesine itiraz ettiklerini söylediler.

Hafize Ataseven

Pek çok tartışmaya konu olan İztuzu Kumsalı’nın ihaleye verilmesi konusu, kumsalın Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne bırakılmasıyla son bulmuşken dün sürpriz bir gelişmeyle Göcek Koyları’nın ihaleye açılması yeni bir gündem oluşturdu. Buna göre Göcek Koyları olarak bilinen Akbük ve Taşyaka Koyları; Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 29 yıllığına Dalaman‘da kafeterya işletmeciliği yapan Hüseyin Gülen’e kiralandı. Gülen Taşyaka(Bedri Rahmi) Koyu için KDV dahil 1milyon 64 bin, Akbük Koyu için ise 1 milyon 250 bin Türk lirası ödeyecek.

Gelişme üzerine Muğla Şehir Plancıları Odası (ŞPO)Başkanı İsmet Şahin, ŞPO Genel Başkanı Orhan Sarıaltun ve Bursa Şube Başkanı Karademir ile Muğla Şubesi ikinci başkanı Ali Özden Gürbüz katılımıyla basın açıklaması düzenledi. Açıklamada konuşan genel başkan Orhan Sarıaltun şu ifadelerde bulundu: ”Göcek Koyları konusu nerdeyse sürpriz bir şekilde gündeme geldi. Son derece önemli, çevresel ve doğal değerleri olan önemli koyların bölgede bir tahsisin yapılacağını son derece beklenmedik bir şekilde öğrendik. Bu kıyı alanlarının ve koyların kamusal alanlar olması ve halkın kullanımına açık alanlar olarak kalması sebebiyle doğrudan ve direkt itirazımız olduğunu belirtmek istiyoruz.”

Kıyılar, kamusal alandır ve halka aittir

Kıyıların ormanlar ve meralar gibi halkın kullanıma açık kamusal alanlar olduğunu dile getiren Sarıaltun konuşmasına şöyle devam etti. ”Kıyı alanları korunması gereken alanlardır ve halkın kullanımına olacak şekilde değerlendirilmelidir. Böyle kalması bizim mesleğimiz ve meslek alanlarımız açısından olmazsa olmazlarımızdır. Asla ve asla özel mülkiyete konu edilemez. Göcek’teki bu tahsisin bizim açımızdan rahatsız edici en önemli tarafı budur. Hiçbir şekilde özelleşmemesi gereken iki koy ve arkasından 2 koy daha devamı geleceğini tahmin ediyorum. Göcek’le de kalmayacağı belli ve başka birçok kıyılarda da devam eden bir özelleştirme sürecine gidecek.

Bakanın bizi ikna etme şansı yok

Orman ve Su işleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun “Her hangi bir yapılaşma olamayacak, ihtiyaca dönük bazı yapılaşmalar olacak “ sözlerini de eleştiren Sarıaltun,“Ne olursa olsun sayın bakanın bizi ve kamuoyunu ikna etme şansı yok. Çünkü son 2 aylık bir dönem sonu yaşan bir bakanın ve hükumetin, yangından mal kaçırırcasına alelacele böyle bir tahsisi yapıyor olması başlı başına rahatsız edici bir olaydır. Sayın bakan istediği kadar istediği masum bir tahsis olduğunu söylesin, 2 ay sonra dönemi bitecek bir bakanın ve hükumetin böyle bir ihaleyi yapması asla kabul edilemez. Bu aklıselim bir hareket değildir” dedi.

İhale durdurulsun

“Göcek ve koyları sahip olduğu doğal değerler açısından hepimizin sahip çıkması gerektiği alanladır diyen Sarıaltun, ” Bu bakımdan aceleden vazgeçerek ilk adım olarak, ihalelerin önümüzdeki döneme bırakılması ve hükûmetin bu ihaleleri durdurmasını talep ediyoruz. Eğer bu ihale ve tahsis durdurulmazsa oda olarak bu ihalenin takipçisi olacağımızı da ilan ediyoruz.” şeklinde konuştu.

ŞPO Muğla Şube Başkanı İsmet Şahin ise konuşmasında:” Yerel halkın istemediği bir kıyı ihalesine tepki vermek bizim en doğal hakkımız. Muğla kıyı uzunluğu ile birçok ülkeden daha uzun kıyıya sahip olan bir ilde bu tip koyların kamusal kullanım dışında olabilecek endişesiyle yapılacak olan ihalenin karşısındayız. Gerekli hukuki süreçlerin takipçisi olacağız. Halkın karşı çıktığı bir olayı yapmanın kimseye bir faydası yoktur. Daha önceden yapılan ihalelerde bizim bu konuda ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor. Sayın bakanın İztuzu örneğini göz önüne alarak böyle işlere hiç başlamamasını beklerdim. Bizim odamızın girişinde ki tabelada yazıyor ki: “kıyılarımız, ormanlarımızı, meralarımızı talana karşı koruyacağız. Muğla kamuoyu bilsin ki Muğla şubesi olarak bu görevi sonuna kadar takip edeceğiz” sözlerine yer verdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.