“Seçmenin oyunu çalan, diğer haklarını da çalar.”

Bu haber 04 Haziran 2015 - 20:45 'de eklendi ve 493 kez görüntülendi.

Mbaro5411565115uğla Barosu Başkanı Av. Cumhur Uzun, oyların güvenliği ve güvenli tasnifi konusunda ortaya çıkan kaygılarla ilgili bir açıklama yaparak, “Her kim ki, seçmenin oyunu, oy hırsızlarına karşı koruyamaz ve oyları çaldırırsa, onu da ileride seçmenin diğer Anayasal haklarını korumakta eksik kalacağı ve hakları korumaktan aciz olmakla suçluyoruz.” dedi.

Özcan Özgür

Muğla Barosu Başkanı Av. Cumhur Uzun, oyların güvenliği ve güvenli tasnifi konusunda ortaya çıkan kaygılarla ilgili bir açıklama yaparak, “Her kim ki, seçmenin oyunu, oy hırsızlarına karşı koruyamaz ve oyları çaldırırsa, onu da ileride seçmenin diğer Anayasal haklarını korumakta eksik kalacağı ve hakları korumaktan aciz olmakla suçluyoruz.” dedi.

7 Haziran Genel Seçimi öncesinde bir açıklama yapan Muğla Barosu Başkanı Av. Cumhur Uzun,  vatandaşları oy kullanmaya çağırarak, oyların çalınacağı iddiaları ile ilgili uyarıda bulundu. Anayasaya göre “On sekiz yaşını dolduran her Türk vatandaşı seçme ve halk oylamasına katılma hakkına sahiptir.” diyen Uzun, bu hakkın kullanılmasını sağlamanın ve kolaylaştırmanın devletin görevi olduğunu anımsattı. “Bu görev, seçmenlerin oy kullanımını adil-eşit ve kolay kılmak yanında, verilen oyun güvenli olarak korunup değerlendirilmesi ve seçmen iradesinin seçim sonuçlarına tam olarak yansıtılması ödevini de içine alır.” ifadesinde bulundu.

Pazar günü yapılacak seçimle ilgili ülkemizde seçimlerin nasıl sonuçlanacağından çok, seçimin nasıl güvenli kılınması gerektiği üzerinde değerlendirmeler yapılmakta olduğuna dikkat çeken Muğla Barosu Başkanı Uzun, “Ne yazık ki bu düşünceler endişeli olarak dile getirilmektedir.” diyerek şunları söyledi:

“Demokrasi ve sosyal hukuk devleti ilkelerini benimsemiş hiçbir ülkede akıllara dahi gelmeyen ‘oyların güvenliği’ ve ‘güvenli tasnifi’ kaygısı, maalesef ülkemizde bir dönemdir ciddi bir şekilde dile getirilmekte ve bu alanda önemli bir güvensizlik hissedilmektedir. Güven, somut elle tutulan bir olgu değildir. Hissedilen, somut yansımalarıyla azalan ya da artan hissi bir durumdur. Seçim gibi önemli ve ülke kaderini etkileyen bir işlemin, tam bir güven içinde yapılması, en küçük bir güvensizlik hissinin dahi yaşatılmaması gerekir. Böyle istisnai ve özel önemli bir durumda, oyların çalındığı, yanlış sayıldığı ya da hiç sayılmadığı gibi bir durumun kaygısına dahi tahammül edilemez.”

“Hukuki müdahalede bulunuruz”

Baroların kişilerin hak ve özgürlüklerini korumak ve savunmak konusunda kendisine ödev yüklenmiş olduğunu da ifade eden Baro Başkanı Uzun, seçme ve seçilme hakkı konusunda da herkesi öncelikle dürüst ve adil olmaya davet ederek şöyle devam etti:

“7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde, her kim ki seçmenin oyunu çalmaya kalkışırsa, onu şimdiden oy hırsızlığı ile suçlamak yanında ‘Seçmenin bugün oyunu çalanın,  yarın diğer anayasal haklarını da çalacağı muhakkaktır.’  diye itham ve ilan ediyoruz. Diğer yandan, seçimlerde oya sahip çıkmak,  seçmenin oyunu korumakta yine seçim bileşenlerinin görevleri arasında olduğundan; her kim ki, seçmenin oyunu, oy hırsızlarına karşı koruyamaz ve oyları çaldırırsa, onu da ileride seçmenin diğer Anayasal haklarını korumakta eksik kalacağı ve hakları korumaktan aciz olmakla suçluyoruz. Sözümüz iktidar, muhalefet gözetmeden seçime katılan herkesedir. Seçim anında bu hakkın ihlale uğratılmadan kullanılmasını takip edeceğimizi, olası ihlallere hukuki müdahalelerde bulunacağımızı şimdiden duyuruyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.