Seçmen kararını verdi

Bu haber 25 Haziran 2018 - 2:38 'de eklendi ve 986 kez görüntülendi.

27. Dönem Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre CHP Muğla’da 4 milletvekili, Ak Parti 2 milletvekili çıkardı. MHP ise yıllardır elinde bulundurduğu 1 milletvekili sayısını İYİ Partiye kaptırdı. 24 Haziran seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre Muğla’da CHP yüzde 41.11, oy oranı ile birinci parti olurken Ak Parti yüzde 27.58 oy oranı ile ikinci parti, seçimlere ilk kez katılan İyi Parti 16.69 oy oranı ile üçüncü sırada yer aldı. Son seçimlerde yüzde 15 oy alan MHP ise oy oranının büyük kısmını İYİ Parti’ye kaptırınca bu seçimlerde dördüncü sırada yer aldı ve meclise vekil gönderemedi.

Kadir Tamer

27. Dönem Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre CHP Muğla’da 4 milletvekili, Ak Parti 2 milletvekili çıkardı. MHP ise yıllardır elinde bulundurduğu 1 milletvekili sayısını İYİ Partiye kaptırdı.

Muğla’da il genelinde 725 bin 903 seçmen için 2 bin 235 sandık kuruldu. Sabah saat 08.00’de başlayan oy kullanma işlemleri akşam saat 17.00’a kadar sorunsuz bir şekilde gerçekleşti. Oy kullanma süresinin tamamlanmasının ardından yapılan sayımlarda resmi olmayan sonuçlara göre CHP yüzde 41.11 oy oranı ile birinci parti olurken Ak Parti yüzde 27.58 oy oranı ile ikinci parti, seçimlere ilk kez katılan İyi Parti 16.69 oy oranı ile üçüncü sırada yer aldı. Son seçimlerde yüzde 15 oy alan MHP bu seçimde oy kaybederek yüzde 6.34 oy aldı.

Resmi olmayan sonuçlara CHP’de Mürsel Alban, Suat Özcan, Burak Erbay ve Süleyman Girgin, Ak Parti’de Mehmet Yavuz Demir, Yelda Erol Gökcan ve İYİ Parti’den Metin Ergun meclise Muğla Milletvekili olarak giden isimler oldu.

CHP 3 ilçede kaybetti

Muğla’da uzun yıllardan bu yana iktidarı elden bırakmayan CHP, bu seçimde de il genelinde birinci parti oldu. 13 ilçesi bulunan Muğla’da CHP 10 ilçede birinci parti olurken sadece Dalaman, Seydikemer ve Kavaklıdere’de ikinci parti oldu.

Ak Parti 2 milletvekili sayısını korudu

24 Haziran resmi olmayan sonuçlara göre Ak Parti Muğla’da mevcut olan 2 milletvekili sayısını bu seçimde de korudu. Resmi olmayan sonuçlara göre Ak Parti il genelinde 170 bin 873 oy aldı.

MHP oyları İyi Parti’de

Muğla’da her seçimde 1 milletvekili çıkaran MHP ise bu seçimlerde oy oranını İYİ Partiye kaptıran taraf oldu. Son seçimlerde yüzde 15 oy alan MHP bu seçimde yüzde 9 oy kaybederek yüzde 6.34 oy aldı ve Muğla’dan çıkardığı 1 milletvekili sayısını kaybeden taraf oldu.

İYİ Parti 1 vekil aldı

İlk kez seçimlere katılan İYİ Parti ise bu seçimlerde aldığı yüzde 16.69 oy ile meclise bir milletvekili gönderme başarısını gösterdi. İYİ Partide Metin Ergun uzun bir aradan sonra Muğla Milletvekili olarak meclise gitme şansını yakalayan isim oldu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.