Seçimin Öğrettikleri

Bu haber 11 Haziran 2015 - 0:19 'de eklendi ve 1.256 kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Muhalefet, olması mümkün olmayan vaatleri devamlı tekrar etti. Birde iktidar partisinin yolsuzluk yaptığını ısrarla, yaygara etti. Emekli maaşları ve kadrosuz işçilere kadro vereceğini boyuna söyledi. İlk zamanlar gülüp geçilirken, seçim yaklaştıkça acaba gibi ümit ve düşünce geliştiği seziliyordu.

Özetle meydanlarda tamamen yalan ve hayal mahsulü olan vaatler sahibine hiç oy getirmedi. Seçimin kaderini değiştiren Kürtlerin, milliyetçilik damarını aslında hatırlatan ve uygulamaya konulmasına sebep olan MHP’nin tutumu olmuştur. Kürtlere bu kadar hayali atak yapmasına cesaret veren ikinci olarak paralel örgüt olmuştur diyorum. Kürtlerin oyu % 13 ise MHP’nin oyu % 17 olmasına rağmen her partinin kazandığı milletvekili sayısı 80’dir. Oysa iktidar partisinin 290, MHP’nin de 90 olması gerekirdi. Seçim kanununun azizliği ortaya bu rakamları çıkarmıştır.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Çözüm sürecine başlatmak zorunda kalan hükümet, arzu ettiği neticeye varamadı. Burada Kürtler adeta hükümeti oyaladı. Arada sırada olayları hep devam ettiler. Şu anda Apo’nun dağdakilere bile etkili olduğu söylenemez. Bundan böyle mecliste gurubu olacak olan HDP sorumlu olarak çare bulmak zorunda kalacaktır.

AKP, HÜKÜMET ORTAĞI OLARAK MHP’Yİ TERCİH ETMELİ

Her ne kadar Alp Arslan Türkeş’in vefatından sonra geçen zamanda MHP’nin tavırları Ülkücü hareketten çok uzaklarda olsa da, temeli kökü AKP’ye çok yakındır. AKP ile uyum içinde olurlar diyorum. MHP‘nin bazı icraatları veya ani kararları sağ iktidarın önünü açtığını biliyorum. Buna rağmen aynen CHP gibi iktidarı hep suçlamayı adet edinmiştir. Bunlardan iki misal vermek bile fazlasıyla öğretecektir.

Birincisi MHP gezi parkı olayına ilk başta karşı çıktı ve kendilerinin bu macerada yok olduğunu açıklamıştır. Âmâ olay biraz büyümeye başlayınca; masum gençliğin istekleri diyen de Sayın Bahçeli’dir. İkincisi 17 ve 25 Aralık olayında bütün kepazeliği bildiği halde, Cumhurbaşkanına hırsız diye meydanlarda yırtınmıştır. Buna rağmen bu hareketi ona oy getirmedi. Sağ iktidar için uzaktan bile ne zaman iyimser davranmışsa hemen ilk seçimde karşılığını milletten almıştır. Mecliste 367 rakamının sıkıntısı son noktaya gelmişti. Cumhurbaşkanına halk seçsin görüşü anayasa maddesi olunca, milletvekili seçimi yapıldı. Bu seçimde mecliste olmayan MHP 70 civarında milletvekili ile meclise girdi ve meclisin toplanmasına sebep oldu. Bu sayede aday olan Abdullah Gül meclis tarafından seçilmiş ve ülkedeki kötü gidişatın bir kolu olan Çankaya’dakinin 3-5 ay daha kalma hayalleri yıkılmıştır. 2007’den itibaren ihtilalci paşaların ve muhalefetin hızı resmen kesilmiştir. Bu hali ile MHP Sağ elini kullanmıştı. Buna benzer bazen sağ kolunu kullandığı da olmuştur. Ancak Sol görüşteki partilere yakın durmak kendi aslına aykırı olmuştur. MHP tabanı ile AKP tabanı aynı ekolden gelmedir. Seçim gümbürtüsü söylendiği yerlerde kalmalı. AKP hükümeti 2002 tarihinde devir aldığı zaman ekonomi nasıldı? Asker her konuyu karışıyor. Ancak görevi olan sınır asayişini üç misli maaş aldığı halde bölgeye yıllarca kara yolu ile gidilemiyordu. Nasıl düzeldi bütün bunlar? Sen bu düzenimi istiyorsun? Hayır olamaz. MHP bizlerin çocuklarının ülkücü olmasından epey sonra doğmuştu.

Bu gözle yapılacak yaklaşım da (BEN KOALOSYON ORTAĞI OLMAM) demek aslını inkâr etmek demek değil midir? Olmazsa seçim daha erkene alınabiliyor.

Yapılacak yeni seçimde oylar çok değişik çıkacaktır. Bu konuda taşlar eski yerine yerleşecektir. Bu da sürpriz olmayacaktır.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
resat oztepe 12 Haziran 2015 / 21:53

Hacı Ağabeyim; elin v dilin dert görmesin. ağzına bileğine sağlık. gerçek ancak bu kadar izah edilebilir. ellerinden öperim.