Seçimden Sonra AK Parti

Bu haber 11 Haziran 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.329 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla’da maşallah herkes başarılı… Sonuç 3-2-1 olunca “yoğurdum kara” diyen yok!

Şu ana kadar MHP’den “1 milletvekilini koruduk, başarılıyız.” diyen çıkmadı. Sadece Bodrum’un eski Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun yaptığı açıklamada sonucu beklemediklerini belirtirken, “Bizim en azından aday olan arkadaşımızın, eski ilçe başkanımız Sayın Asım Başaran’ın ikinci sırada olmasını bekliyorduk. Listede üçüncü sırada yer bulması seçmende bir kırılganlık yaratmıştır.” dedi.

Bende katılıyorum. Tabi bunun değerlendirmesini MHP kurmayları yapacak.

CHP İl Başkanı Mürsel Alban Hamle’ye yaptığı değerlendirmede, “Oylarımızı arttırarak mevcut 3 milletvekili sayımızı koruduk.” ifadesinde bulundu. CHP’yi irdelerken öyle mi bakarız…

AK Parti İl Başkanı İhsan Küreci yazılı basın açıklamasında “Muğla olarak milletvekili sayımızda bir değişim olmadı.” demekle yetindi.

xx        xx        xx

AK Parti İl Başkanı İhsan Küreci’nin yazılı basın açıklamasında yer alan “7 Haziran seçimlerinde de milletimiz AK Parti’ye teveccüh gösterip birinci parti olarak seçimlerden çıkmasını sağlamıştır.” ifadesi de önemli.

Doğru söylüyor. Seçimin galibi AK Parti… Sandıktan birinci çıktı…

Seçmen, seçim sürecinde AK Parti’nin “koalisyonu bir felaket olarak anlatmasına” rağmen “koalisyon” dedi… Ancak AK Parti’den de vazgeçmedi. Vazgeçseydi, yüzde 30’ların altına indirirdi…

Seçmen AK Parti’yi yüzde 40’a çekerek uyardı, “Ötekileştirme, hukukun üstüne çıkma, israf etme, gerilim yaratma, yolsuzlukların üstüne git, başkanlık sisteminden vazgeç” dedi.

Seçmen, HDP’ye ise “Bak senin barajı geçmeni sağlıyorum. Mücadeleni dağda değil, parlamentoda ver, Türkiye Partisi ol.” diye fırsat verdi.

Seçmen CHP ve MHP’ye de “Vaatlerinize inanmıyorum. Sizin bir şey olacağınız yok. Bari koalisyon ortağı olun” derken, VATAN Partisi’ne “Yorulmadın mı?”, Anadolu Partisi’ne de “Neyin, kimin gazına geldin?” dedi.

xx        xx        xx

AK Parti İl Başkanı İhsan Küreci’nin yazılı basın açıklamasında ifade ettiği şu satırlarda dikkat çekici:

Özgürlükçü, insan onuruna dayalı, geleceğe ve istikbale bütün gençleri iyi şekilde hazırlayan ‘yepyeni bir anayasa için harekete geçelim’ diye çağrıda bulunuyoruz.

Açıklamayı yapan sanki AK Parti İl Başkanı değil de CHP, MHP veya HDP İl Başkanı

Sayın Küreci’nin kastettiği eğer “Hukuku üstün kılan, demokratik hak ve özgürlükleri, mecliste kuvvetler ayrılığını teminat altına alan, başta etnik, dinsel, mezhepsel olmak üzere her türlü ötekileştirmeye izin vermeyen özgürlükçü, insan onuruna dayalı bir Anayasa” ise buna kim karşı çıkar?

Umarım, programı sadece böyle bir anayasa ile birlikte seçim barajını kaldıran, parti içi demokrasiyi getiren ve seçmene seçimlerde ‘tercih hakkı’ sağlayan bir “Partiler ve Seçim Kanunu” değişikliği olan bir koalisyon kurulur da hep birlikte umutla geleceğe yürürüz…

xx        xx        xx

AK Parti’den Muğla Milletvekili olarak seçilen Hasan Özyer de seçimden sonra yaptığı ilk açıklamada şöyle dedi:

Ülkenin siyasi krizler yaşamaması lazım. İnşallah seçimlerden sonra istikrarlı bir hükümet kurulur ve devam eder. Tek başına iktidar bekliyorduk. Tabii ki çıkan sonuca saygı duymak zorundayız. Demokrasilerin vazgeçilmezi sandıklardır. Çıkan sonuç inşallah ülkemize hayırlı olur.

Hayırlı olmalı.

xx        xx        xx

Görüldüğü gibi ortada Muğla’da AK Partisi değerlendirmesi, özeleştirisi yok.

Elbette CHP ve MHP değerlendirmesi de yok…

Değerlendirecek ne var ki, herkes milletvekili sayısını korudu” diyen de olursa, ki olur, ona ne denir ki!

Ben oyumu Anadolu Endüstri Meslek Lisesi’nde kullandım. Oyumu kullanıp çıkarken, kapıda AK Parti İl Başkanı İhsan Küreci ve Kadın Kolları Başkanı Armağan Erol ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıyla karşılaştık, tokalaştık.

İhsan Küreci, “AK Parti Muğla’da yüzde kaç olacak?” diye sordu. İhsan’ı severim, seçim günü moralini bozmamak için “Yüzde 26 alırsınız” dedim… Ben 22 ile 24 arasında bir oy yüzdesi bekliyordum. Çünkü koşullar CHP’nin 4 almasını zorluyordu… (!)

O, yüzünde gülücükler açarak, “Abi sen böyle diyorsan, kesin 35-40 alırız.” diye karşılık verdi.

Ancak seçim bilindiği gibi yüzde 26,40 oranı ile sonuçlandı. AK Parti’nin oy yüzdesi 2011 Genel Seçimi’nde yüzde 32,9 iken 2014 Yerel Seçimlerinde de yüzde 29 idi…

AK Parti Muğla’da istikrarlı bir şekilde oy kaybı yaşamaya devam ediyor.

Bu kaybın sorumlusu kim? İl Yönetimi mi, milletvekili adayları mı? Yoksa hepsi mi?

Hayır… Bu sorunun yanıtını yarın verelim…

xx        xx        xx

Pazar günü yapılan seçimde Muğla’da CHP 11 ilçede birinci çıkarken, AK Parti iki ilçede birinci oldu. Oysa AK Parti üç ilçede; Kavaklıdere, Seydikemer ve Köyceğiz’de belediye başkanlığına sahip.

AK Parti yeni kalesi Seydikemer’de yüzde 46,58 ile birinci olurken, Kavaklıdere’de de yüzde 43,52 oy oranı ile birinci oldu. Köyceğiz’de ise CHP’nin ardından yüzde 35,05 oy oranı ile ikinci oldu.

Tabi “Bu yerel seçim değil, genel seçim” de denilebilir, ama bu tabloda akla gelen soru “AK Partili belediye iktidar desteğine rağmen bir yılda oylarını neden ve nasıl bu kadar geriletebildi?” sorusu olacaktır.

xx        xx        xx

AK Parti geçen yerel seçimde Köyceğiz’de 10 bin 240 oy almıştı. Bu seçimde ise 7 bin 398 oy almış bulunuyor. CHP ise yüzde 43,71 ile 9 bin 226 oy toplamış. Arada neredeyse 2 bin oy farkı var. AK Parti’nin oyu ise neredeyse 3 bin oy gerilemiş!

Bu gün yerel seçim olsa Köyceğiz’de belediye başkanlığını CHP kazanacak!

Anımsanacağı gibi burada AK Parti yerel seçimi itirazlar sonucu, yeniden oy sayımlarıyla kazanmıştı. Şimdi genel seçim sonuçlarına bakıp 30 Mart Yerel Seçimleri sonucunu tartışmanın bir anlamı da yok. Muhtemelen CHP’nin 4. Sıra Adayı Burak Erbay’ın Köyceğizli olması partisinin sandıktan birinci çıkmasını sağlamış olabilir…

Bu da kime teselli olur bilmiyorum…

xx        xx        xx

Dünkü yazımda oy tablosunu verdim; MHP’nin ikinci defa milletvekili olan Mehmet Erdoğan memleketi Ortaca’da partisinin oylarını arttıramadığı gibi koruyamamışta, ama görüldüğü gibi CHP’nin 4. Sıra Adayı Burak Erbay, babası Salih Erbay’ın belediye başkanlığını kaybettiği Köyceğiz’de partisinin oylarını yeniden arttırmış.

Tabi sonuçlara nereden baktığınız önemli. Köyceğiz’de oylarını koruyamayan AK Parti için “başarısız” derken, 30 Mart Yerel Seçimlerinde CHP’nin oyunun 10 bin 227 olduğunu göz önüne alırsak CHP’nin “başarılı” olduğunu da söyleyemeyiz… (!)

Peki, AK Parti’nin yeni 2 milletvekili ve 3. sırada yer alan adayı ilçelerinde Burak Erbay’ın gösterdiği başarıyı gösterebildiler mi?

xx        xx        xx

Oy dağılımlarına baktığımızda AK Parti liste başı adayı Hasan Özyer’in Fethiye’de, ikinci sıra aday Hasan Kökten’in Milas’ta, üçüncü sıra aday Elvan Göçer’in de Datça’da partilerini CHP’nin ardından ikinci yapabildikleri görülüyor.

Peki, AK Parti’nin Muğla’daki başarısızlığının faturası bu üç isme kesilebilir mi?

Yerim dar. Yarın devam edelim…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Ahmet Tan Karaosmanoğlu 11 Haziran 2015 / 11:54

Özcan abi,
CHP İl Başkanı Mürsel Alban Hamle’ye yaptığı değerlendirmede, “Oylarımızı arttırarak mevcut 3 milletvekili sayımızı koruduk.” demişse.Birisi Sayın Mürsel Alban’ı uyarsın.Oyların artışı alınan yüzde ile belli olur.2011 genel seçimlerinde CHP Muğla da %45,85 yani 240.400 oy almış.2015 Genel seçimlerinde %45,11 259.695 oy almış.Artış nerede?Ben mi yanlış düşünüyorum veya bendeki veriler mi yanlış.
2014 yerel sonuçlarına bakarsak %49,07 yani 273.761 oy almış.Buradan şu sonuç da çıkar.Bu ilde Osman Gürün’ün 14.066 şahsi oyu varmış.