Seçim Yorumu « Hamle Gazetesi

Seçim Yorumu

Bu haber 20 Nisan 2019 - 0:58 'de eklendi ve 1.685 kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğluhayatinizamoglu@muglahamle.com.tr
Gündem

Hayati Nizamoğlu

Yerel seçimlerle ilgili birkaç düşüncemi şöyle paylaşabilirim.

 CHP

Büyükşehir’i CHP’nin alacağını 10 gün önceden tahmin etmiştim. İyi Parti yönetimi ve milletvekili Metin Ergün samimi bir şekilde Osman Gürün için çalıştı. HDP oyları da gelince matematiksel olarak CHP’nin seçimi alacağı belli olmuştu.

Şimdi Başkan Gürün’ün yeni dönemini iyi değerlendirmesini bekliyoruz. Bu kadar kırık- dökük kitle nasıl oluştu sorusunun cevabını aramalıdır. Öfkesinden ve ulaşılamıyor algısından kurtulmalı, yeni bir sayfa açmalıdır. Neticede ilimizin gelişmesi ortak idealimizdir.

 AK PARTİ

Muğla seçmeni Ak Parti’ye oy vermiyor algısının yanlışlığını gördük. Demek ki, halkın kendi kültürünü ve beklentilerini karşılayan isimler olursa oy alınabiliyor. Herhangi bir amaçla ve kişiye yönelik söylemiyorum. Ak Parti Muğla’da millidir ama yerelleşememiştir. Şimdi kazandığı belediyelerdeki hizmet farkını hissettirirse, önümüzdeki seçimlerde daha çok oy alır. Örneğin Yatağan’da hizmet patlaması yaparsa, Milas’ı, Bodrum‘u ve Menteşe’yi etkiler. Ula’da Akyaka’yı çağdaş bir turizm merkezi yaparsa, Marmaris ve Datça’yı etkiler. Şimdi gönül belediyeciliğinin ve Ak Belediyeciliğin ne olduğunu öğrenmek için merakla bekliyoruz.

Büyük Şehir adayı Nil Hıdır elinden geleni yaptı. Ama Ak Parti Büyükşehir’i alacağına kendi inanmadı.

  İYİ PARTİ

Bu partimiz Muğla ilinde tarihin en kötü ittifak anlaşmasını yaptı. Ne demek 13 ilçede yarışıp, Büyükşehir’de CHP’yi desteklemek?  Bodrum ve Fethiye’de millet ittifakının tek adayı olarak çıkıp, diğer ilçelerde ortak meclis listeleri için çalışmalıydılar. Bu seçimin başarısız partisi oldular.

 MHP

Bu seçimin en başarılı partisinin MHP olduğunu düşünüyorum. Kazandığı illerde, Manisa hariç Ak Parti ile yarışarak belediye başkanlıklarını aldılar. Muğla’da iki ilçede tek aday olarak çıkıp,  tüm ilçelerde belediye meclislerine üyelerini soktular. MHP adına başarılı bir çalışmaydı. Üstelik Ortaca’da belediye başkanlığını da kazandılar.

 BEHÇET SAATCI

20 yıllık arkadaşımın aldığı oyu küçümsemiyorum. Ziyaretinde, Sakar’ın altında en az yüzde 50 oy alırsa, CHP yüzde 35’in altına, Ak Parti ise yüzde 25’in altına düşerse şansı olabileceğini, Cumhur İttifakı ve kendi oylarının toplamının yüzde 55 olduğunu hesaplaması gerektiğini söyledim. Saatcı’yı kendi bölgesi Fethiye ve civarı yıktı. Bir de Bodrum ve Milas’tan çok oy bekliyordu. Bu oyları alamadı.

Sonuç olarak, bir seçimi geride bıraktık. Kazananlar için asıl sınav şimdi başlıyor. Dilerim makamların daim, ünvanların geçici olduğunu unutmazlar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.