SEÇİM YAKLAŞTI SEÇİM

Bu haber 25 Temmuz 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.554 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

Muğla halkı siyaseti çok sevdiği için siyasi konulu yazıları severler. Ve hem de ballandıra ballandıra anlatırlar. Yerel seçimlerin yaklaştığı şu son 7 ay içinde Ak parti, Cumhuriyet Halk partisi, Milliyetçi Hareket partisi arasında bir hayli çekişmelerin olacağı tahmin edilmekte. Şimdiden de tüm partiler bilhassa köy çalışmaları yapıp partileri adına oy istemekteler.
Bilindiği üzere her üç partinin Büyükşehir belediye başkan adayları belirlenmedi. AKP ve MHP derinden sessizliğini yürütürken CHP içinde başta Muğla Büyükşehir belediye başkanlığı olmak üzere İlçelerde büyük bir rekabet olduğu izlenmekte. Yani CHP’de belediye başkanlığı için İlçelerde o kadar çok aday adayı var ki sormayın.
Ah birde bu aday adayları birbirleriyle ağır sataşmalar yapmasa daha iyi olacak. Şimdi gelelim asıl meseleye. Muğla’da ki ilçelerin belde belediye başkanları beldelerinin belediye başkanlıkları sona ereceği için birçok belde başkanının da İlçe belediye başkan adaylığına ve belediye meclis üyeliklerine soyundukları görülmekte.
CHP, AKP, MHP içinde bulunan İlçelerin belediye başkanlarının hemen hemen çoğunluğunun tekrar aday olması beklenilmekte. Yine ayrıca İl genel meclis üyelerinin de Mart ayında görevlerinin sona erecek olması birde birçok belediye meclis üyelerinin de bir yerlere müracaat ederek belediye başkanı ve meclis üyesi olma tavırları içinde oldukları bilgilerini aldık.
Hal böyle olunca her üç partide bu isimlerin haricinde birde partilerine hizmet vermiş kişilerinde aday adayı olacağı kesin gözüyle bakılmakta. Yarınlar neler gösterir bilemeyiz. Ama İlçelerimizin çoğunluğunda parti başkanlarının da belediye başkanı olmak için bir yıldan bu yana hazırlanmakta olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
Önceden de söylediğim gibi AKP ve MHP’de neler olur bilemeyiz. Ama CHP içinde bir hayli hareketlilik olduğu her kesim tarafından bilinmekte. İşte bunun bir örneği Milas, Datça, Bodrum, Yatağan, Ula İlçelerinde CHP’nin belediye başkan adayları uzunca bir zamandan bu yana harıl harıl çalışmaktalar. Yarın bu İlçelerde ne olacağı şimdiden kestirilemiyor. Çünkü her aday adayı ben atanacağım gözüyle bakıyorlar.
Sadece Yatağan belediye başkanı H.Haşmet IŞIK ön seçimden yana tavır alıyor. Nedeni de delege ve üyeler kendi hazırladığı listeler oluşundan dolayı. Ancak CHP içindeki diğer 7-8 belediye başkan aday adayı da ön seçime sıcak bakmayıp Yatağan’da mutlaka atama olacağını dile getiriyorlar. Muğla Büyükşehir belediye başkan adaylığı için şimdilik CHP içinde Musa GÖKBEL, Dr. Osman GÜRÜN, Fevzi TOPUZ, Dr. Ali ARSLAN, Fahrettin ÜSTÜN’ÜN isimleri geçmekte. AKP ve MHP içinde başta Muğla Büyükşehir belediyesi ve İlçelerin belediye başkan adayları genel merkez tarafından önümüzdeki günler içinde yıldırım hızıyla atamaların da yapılabileceği söylenilmekte.
MHP İl başkanı Mehmet KORKMAZ Muğla Büyükşehir belediye başkanlığı için sürpriz bir isimle çıkıp seçimleri alacağız derken AKP İl başkanı Nihat ÖZTÜRK iktidarın nimetlerini Muğla’ya getirip seçimler bizim zaferimizle sonuçlanacak diye konuşurken CHP içinde bir hayli sürtüşmelerin oluşu CHP’ye büyük ölçüde zarar verdiği de görülmekte.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.