Seçim Tarihi Yaklaşıyor

Bu haber 07 Mart 2015 - 0:58 'de eklendi ve 1.042 kez görüntülendi.
Ünal Bozyerunalbozyer@hamlegazetesi.com.tr
Sosyolojik Bakış

7 Haziran Milletvekili Genel Seçimlerine yönelik çalışmalar hızlandı. Yüksek Seçim Kurulu seçim takvimini ilan etti ve bu takvime göre 10 Mart’ta seçim takvimi resmen işlemeye başlayacak. Adayların ve partilerin çalışmaları da hummalı bir şekilde devam ediyor. Önümüzdeki günlerde seçim hem ilimiz hem de ülkemiz gündemine iyice oturacak, sandıktan sonuç çıkıncaya kadar da tansiyon düşmeyecektir.

Her seçim döneminde olduğu gibi kamuoyunun tanıdığı, tanımadığı pek çok aday adayımız telaşlı bir şekilde seçmenle, partililerle buluşmak, kendilerini tanıtmak amacıyla çalışmalar yapıyorlar. Aday adaylarına başarılar diliyorum. Diğer taraftan anketler, yorumlar, çeşitli senaryolar seçimlere ilgi gösteren kesimlerde yoğunlukla tartışılıyor. Her parti kendine göre belirlediği aday belirleme yöntemine göre çalışmalarına devam ediyor. Bu tabloya bakıldığında yanlış giden bir durum elbette yok. Her seçim döneminde yaşanan bilindik, tanıdık manzaralar yaşanıyor. Sadece aday adaylarının sayısının arttığı dillendiriliyor.

Muğla’nın milletvekili sayısı değişmedi, geçen dönem de olduğu gibi yine ilimizi 6 milletvekili temsil edecek. Milletvekili sayısının artmamasına karşın aday adaylarının sayısının artması kamuoyunun dikkatini çekmektedir. Elbette aday adayı olanlara neden aday oldukları sorulmaz? Kendine güvenen, ilimizi temsil edeceğini düşünen herkes bu hakkını gönül rahatlığıyla kullanabilir. Hatta adayların artması demokrasinin yaygınlaşmasına, toplumun her katmanına yayılmasına yorumlanıp, kazanç olarak da görülebilir.

Diğer taraftan siyaset “yönetme sanatı” olarak devlet ya da başka bir şeyin yönetimini elde tutmak ya da ele geçirmek bilgisidir. Bu tanımdan hareketle siyaset, sadece iktidar olmak için yapılır anlamı çıkarılmamalıdır. Siyaset, kendi fikirlerini, projelerini hayata geçirmek için yapılmalıdır. Maalesef ülkemizde yapılan siyasetten çoğu zaman bireyler ya da gruplar arasında güç ve liderlik için yapılan mücadele ve rekabet anlaşılmaktadır. Bu tarz siyasette de bireyin ya da grubun çıkarına hizmet edilir, toplumsal çıkarlar gözetilmez. Bu durumda sadece o grup için lider olunur. Grup küçüldükçe siyasetiniz küçülür, grup büyürse de ne yapacağınızı bilemez hale gelirsiniz. Ülke için siyaset yapabilmeniz için gerek parti gerekse de lider olarak oldukça donanımlı olmanız gerekir. Günümüzün toplumsal ve uluslararası koşulları oldukça deneyimli ve eğitimli kadroların yönetimini gerektirmektedir. Günübirlik değişen koşullara göre siyaseti yeniden belirleyebilecek yetenekte kişilerle çalışılmalı, profesyonel danışmanlık alınmalıdır.

Yerel siyasette ise ilin sorunlarına ve toplumsal koşullarına uygun fikirleri ve projeleri hayata geçirmek için siyaset yapılmalıdır. Bu açıdan baktığımızda zaman zaman siyaset yapanlardan ilimizin hiçbir sorunu olmadığına dair sözler de işitiyoruz. Ya da Muğla’nın hiçbir konuda talebi yok ki o konuyla ilgili çalışma yapalım denerek bazı örnekler sıralanmaktadır. Çok önceleri örneğin, Muğla üniversite istemediği halde üniversite kurulduğu bazı yetkin siyasetçilerimiz tarafından dillendirilmiş, dönemin siyasi iktidarının Muğla’nın siyasi yapısını değiştirmek için üniversite kurduğu iddia edilmişti. Daha sonraları da TOKİ’nin de yine talep edilmediği halde ilimizde konut yaptığı dillendirildi. Hatta daha eskiye gidersek kanalizasyon sorunumuz yok denerek ödeneğin geri gönderildiği de dillendirilen konulardandır.

Gerçekten Muğla halkının siyasi iktidardan talebi veya talepleri yok mudur? Muğla’nın sorunları nelerdir? Veya gerçekten sorunsuz bir il midir? Bu konularda bilimsel bir araştırma yapılarak mı bu kanaatlere ulaşılmıştır, bilinmez ama bu tezler zaman zaman sık sık dillendirilir. Bazen seçim bildirgelerine dahi ihtiyaç duyulmadan seçim kampanyası yürütülür. Bu seçim döneminde de sanki benzer durumları yaşayacağız. Henüz ilimizin sorunlarını veya ihtiyaçları kuşatan siyasi bir söyleme rastlamadık. Partilerin adayları nasıl tespit edeceklerine odaklanılmış durumda. Bir de aday adaylarının kişisel özellikleri ön plana çıkıyor da siyasi fikir veya projeleri gündeme gelmiyor. Haftaya devam ederiz…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.