Seçim Tahminleri

Bu haber 09 Mayıs 2015 - 1:02 'de eklendi ve 1.322 kez görüntülendi.
Ünal Bozyerunalbozyer@hamlegazetesi.com.tr
Sosyolojik Bakış

7 Haziran seçimlerine 28 gün kaldı ama henüz tam anlamıyla seçim sürecine giremedik. Ülke genelinde olsun ilimizde olsun seçim tansiyonu oldukça düşük seyrediyor. Bu konu başlı başına bir yazı konusu olabilir. Yerimiz, zamanımız oldukça ya da seçim sonrasında yapacağımız analizlerde konuyu ele alabiliriz. Önceki seçimlere göre farklı seyreden bu süreç, seçim sonuçlarına da yansıyabilir. Seçim sonuçları belli olduğunda bu ayrıntıyı da unutmamak kaydıyla şimdilik not düşmekle yetiniyorum.

Her seçim döneminde olduğu gibi basınımız belirli partilere yakın yayın politikası izlediği için seçim sonuçlarıyla ilgili pek çok tahminin havada uçuştuğuna yine şahit oluyoruz. Seçim tahminleri hiç tutmayan anket kuruluşları dahi inatla iddialı tahminlerde bulunmak için diğerleri ile adeta yarışıyor. Seçim tahminleri üzerinde rüştünü ispatlamış kuruluşlar ise yine tabiri yerindeyse, burunlarından kıl aldırmıyor ve iktidar partisinin yine açık arayla seçimden birinci parti çıkacağını açıklıyorlar. Yalnız HDP’nin barajı geçip geçemeyeceği tartışmaların en önemli gündemi. Çünkü barajı geçmesi ya da geçmemesi durumuna göre çeşitli senaryolar ortaya atılıyor ve bunun üzerine seçim tansiyonu yükselişe geçiyor. Yoksa ciddi, somut başkaca tartışma henüz alevlenmedi. Bu seçim sürecinin farklı yaşanmasında Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun üslubu ile CHP’nin bu seçimlerde uyguladığı seçim stratejisinin etkili olduğunu düşünüyorum. 2002 seçimlerinden bu yana ilk kez cepheleşme siyaseti izlenmeden bir seçime doğru gidiyoruz. Cepheleşme siyasetinin AK Parti’yi iktidar yaptığını ileri sürenler açısından ilginç bir seçim deneyimi yaşanacak. Safları sıklaştırmak için aslında hem AK Parti’ye hem de CHP’ye hatta MHP’ye cepheleşmenin yaradığını savunanlardanım. Cepheleşme ve gerginlik politikası seçime katılımı doğrudan etkilediği için seçim sonuçlarını da belirleyebilmektedir. Cepheleşme aynı zamanda belli partilerin güçlenmesini de sağlamaktadır.

Bu genel değerlendirmelerin ardından ülke genelinde yapılan seçim tahminleri üzerinde yorum yapmadan ilimizle ilgili düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Muğla ile ilgili konuları dert edinen biri olarak ilimizin önümüzdeki 4 yılını belirleyecek 7 Haziran seçiminin iyi değerlendirilmesi gerektiğini baştan ilan edeyim. Bu seçim döneminde ilimizde en çok tartışılan konu CHP’nin 4 milletvekili çıkarıp çıkaramayacağı. Muğla kamuoyu şimdiden CHP’ye 3, AK Parti ve MHP’ye birer milletvekilliğini vermiş durumda. Kısacası geçen hafta Kent Yazarı Nejat Altınsoy’un yazdığı gibi bütün tartışma 1 milletvekilinin hangi partiden çıkacağı üzerine yapılıyor. Bu tartışma pek çok açıdan bana anlamlı gelmiyor ama yapacak bir şey yok. Bilimsel verilere dayanmadan tahminlerde bulunmak istemem. En taze veriler anket gibi araştırma teknikleriyle elde edilir. Gözlem ve mülakat yoluyla bilimsel veri elde etmek mümkündür. Buna göre geçmiş seçim sonuçlarına bakarak, gözlem ve mülakatlar yoluyla edindiğimiz bilgilere göre 2011 seçimlerindeki tablo büyük ölçüde gerçekleşecek gibi görünüyor.

Her partili kendi partisinin bu seçimden daha başarılı çıkacağını ileri sürecektir. Parti çevrelerine göre yorum yapmak çoğu zaman aldatıcı olabilir. Tabii seçmeni yönlendirmek için de yorumlar yapılabilir, yapılıyor da. Bu durum da son derece doğaldır, doğal karşılanmalıdır. Seçim sonuçlarını uzun süredir izleyen akademisyen olarak her seçime temkinli yaklaşılmasını öneririm. Hele seçime daha bir ay varken yorum yapmak yanıltıcı olabilir. Haftaya seçim sonuçlarını, kayıtlı seçmen sayısı, seçime katılım oranları ve partilerin aldığı oy oranlarına göre analiz etmeye çalışalım.

Bu hafta Ula Gazetesi maalesef son sayısıyla okurlarının huzuruna çıktı. 2010 Kasım ayından beri her hafta okurlarıyla buluşan gazetemiz rüştünü ispatlamıştı. Ancak artan maliyetlerini karşılayamaz hale geldiğinden, yerel yönetimlerden yeterince destek görmediğinden faaliyetlerine ara vermek zorunda kaldı. Bunca zamandır maddi manevi emek vererek ilçemize gazetemizle katkı sağlayan başta Niyazi Özdamarlar olmak üzere, Behçet Otçu’ya, Emrah Özdamarlar’a ve tüm çalışanlarına sizler adına Ulalı bir kardeşiniz olarak teşekkür ediyorum.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.