SEÇİM TAHMİNİ ve BÜTÇE GÖRÜŞMESİ

Bu haber 18 Aralık 2009 - 0:00 'de eklendi ve 758 kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

14 Aralık 2009 günü Haber Türk Gazetesi bir şirketin seçim tahminini verdi. Buna göre bu gün seçim olsa hangi partiyi oy verirsin şeklindeki sorulara verilen cevaplar özetle şöyle idi;
AKP yüzde 38, CHP yüzde 16,   MHP yüzde 14 şeklindeydi.
Bu araştırmayı yapan kurum yüzde 75 gibi tahmin tutturuyormuş.  Bu netice bana göre eksiktir. Neden?
1977 seçimindeki ortam hiç değişmedi de, ondan! Ana muhalefet Partimiz; İhtilalci oldukları belgelerle şahitlerle belirlenen kişileri  adeta avukatlık etmeye devam ediyor. Asker bir türlü kışlasına dönemiyor. Hakimler kurulu kendi adamını koruyamıyor. Ülkede iki zengin gazete var ki bunların her bir yazarı  ne diyorsa kimleri kötüleme hedefi seçmişlerse, tam tersi oluyor. Bunlar kendilerini  Ulusal olarak, Laik olarak, Atatürkçü olarak takdim ederler. Ancak, Laikliği ve Atatürkçülüğü bir silah olarak kullanırlar. Yürüttükleri Politika, İttihat ve Terakki politikasıdır. Bunu en hakir gördükleri dağdaki çobanlar dahi biliyor. Her hareketlerini kendi içlerinden birileri günlükler vasıtası ile veya bilgisayardan silemedikleri sırlarının ortaya çıkması ile  yaygara olmaktadır.  Siyasi partilerin hali perişandır. İktidara namzet parti oluşamıyor. Hep beyazı siyah demekle olmuyor. Kendi programları  olamıyor. Sanki ilelebet muhalefette kalmaya razı görünüyorlar. Açılım konusu hakkında  inanılır bir fikirleri yok.
Ekonomi konusunda özrü  kabahatinden büyük duruma düşüyordular. Yaptıkları eleştiriye ilgilisi, yani Başbakan Erdoğan’ın verdiği cevapları dinleyince  geçmiş dönemlerin hataları adeta  sırıtarak ortaya çıkmıştır. Nedir bu hiddetiniz, bu ülkede siz has mısınız? Kuru gürültü çıkarıyorsunuz. Milletin sizi de seyir ettiğini düşünmüyorsunuz. Rezaletin bir başka türlüsü de şu belge imzası konusu dur. Adamın suçu sabit görülüyor, ceza evine varmadan başka tertip eseri olan nöbetçi mahkeme serbest bırakıyor. Birilerine bir hastane rapor veriyor ceza evinde yatamaz hastadır. Başka bir sağlık kuruluşu adamda hastalık izini bile görmüyor. Bütün bu olanlara benim muhalefetim arka çıkıyor. Tıpkı 27 Mmayıs’ta olduğu gibidir. İhtilal mi isteniyor? Bu yollar hiç de makbul yollar değildir. İşte, Apo’ya adete tapan bir parti mahkemece kapatıldı. Hiç iyi olmadı,  Çünkü  kürt  milliyetçiliği doğmuş oldu. İstanbul’daki şarkıcı ile fabrikator artık çaktırmadan kendi ırktaşlarına yardım edecektir. İlk seçimde sürpriz olarak 40 millletvekili ile gelirlerse şaşmam. Şimdi belki kendine göre hesap edip el oğuşturanlar vardır. Bunu ancak bir yıl bile önünü göremeyenler yapar.
Acil olarak ne yapılmalıdır; Derhal 1924 Anayasasına dönülmeli,  Günümüze kadar gelişen insan hakları işçi ve memur hakları gibi temel maddeler ilave edilmelidir. Özerk kuruluşların seçimi Avrupa’da nasıl yapılıyorsa aynen yeni anayasamız da olmalıdır .Taklit veya kopya gibi değilde bize göre olmalıdır. Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimini halkımız yapacaktır. Bu seçimde Başkanlık yönetimine oy verebiliriz. Bu teklifler, muhalefetten gelmedir.
İKİNCİ KONU EKONOMİ
Bütçe görüşmelerinde ekonomi hakkında konuşanları Millet dinledi. Sonunda cevap veren  Başbakanı da dinledi. Neydi o çılgınlıklar. Rakamla belge ile cevap verilirken ne diye birden çıldırdınız? Faizler yüzde seksen değilmiydi?  Enflasyon  yüzde ellinin üstünde değilmiydi?
Bir günlük ödediğimiz faiz miktarı ile Koca Türkiye’nin Orta öğretim öğrencilerinin kitapları alınmıştır. Diğer bir günlük faiz miktarı ile Damga pulu değerli kağıt satışı iptal edildi. 2002 seçiminden bir ay evvel 1.400 milyona alınan  TV,  seçimden bir ay sonra yalnız 400 liraya satıldı. Bir riyal  8 lira iken, şimdi  otuz kuruştur. Paramız dolar ayarındadır.
Köylü konusu;
Ben, yaz aylarında Yeniköy yakınında oturuyorum. Yeniköy, Ortaköy, Kötekli, Gülağzı, Yeşilyurt, Kafaca, Akçaova, Salih Paşalar, Paşa Pınar, Bayır ve civarı köyleri iyi bilirim. Bu köylerden  Paşa var. Profesör var. Fabrikası olan var. Hastanesi olan var. Oteller zinciri oluşturanlar var. Medya da ülke çapında söz sahibi olan var.
Sanayi çarşısına girin; saymaya başlayın hangi köylüsün, doğum yerin şehir merkezi diyenleri bir yere yazın, neticede köy doğumlular yüzde doksan çıkacaktır. Sanki seçim sandığından çıkan netice gibidir. Bunun sebepleri yalandan kandırmadan geçmiyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.