Seçim Sonuçları

Bu haber 12 Haziran 2015 - 0:44 'de eklendi ve 1.106 kez görüntülendi.
Ünal Bozyerunalbozyer@hamlegazetesi.com.tr
Sosyolojik Bakış

Geçtiğimiz Pazar uzunca süredir beklenen seçim gerçekleşti ve bir defa daha vatandaşlarımızın iradesi sandığa yansıdı. Doğal olarak sonuçları beğenenler olduğu kadar beğenmeyenler de oldu. Sandığa yansıyan iradeye burun kıvırmak, küçümsemek, alay etmek hatta seçmenle kavga etmek sonucu değiştirmeyeceği gibi demokratik ilkelere da uymayan davranış biçimleridir.

Sosyal medya mecralarında veya bazı basın, yayın kuruluşlarında iddia edildiği gibi seçimlere gölge düşürecek seviyede olaylar yaşanmadı. Ancak “barajı geçemezsek, savaş çıkar söylemi ile özellikle güneydoğu kırsalında “bu köyde başka partiye oy çıkmayacak” gibi tehditlerin hem ülke genelinde hem de bölgede seçmenleri baskı altına aldığına bir kere daha şahit olduk. Önümüzdeki seçimlerde Yüksek Seçim Kurulunun alacağı tedbirlerle bu sorunlar çözülmelidir.

Yüksek Seçim Kurulunun açıkladığı geçici sonuçlara göre 20 parti ve pek çok bağımsız adayın yarıştığı seçimde oyların 4 parti de toplandığı görülmektedir. Ülkemize, ülke dışından bakan bir siyaset bilimci olsa bu tabloyu Merkez Sağ ve Merkez Sol partiler ile iki Milliyetçi Parti’de oyların toplandığını söylerdi. Aynı zamanda merkez partilerin %10 ay kaybına uğradığını Milliyetçi partilerin ise yaklaşık aynı oranda yükseldiğine işaret ederdi. Kısacası duygulara, heyecanlara kapılmadan dıştan bir bakışla da sonuçları yorumlamak yararlı olacaktır.

2002’den bu yana seçimlerden başarıyla çıkarak tek başına hükümet kurma yetkisi elde eden AK Parti, bu kez oylarını büyük ölçüde korumakla birlikte tek başına hükümet kuracak milletvekili sayısına ulaşamadı. Batılı bir ülkede bu oranda oyla, 56 ilde birinci, 23 ilde ikinci olarak 79 ilde gücünü ispatlayan parti rahatlıkla hükümet etme hakkı elde ederdi. Barajlı don’t sistemi bu seçimde birinci olan partiyi vurdu. CHP, milletvekili sayısını hemen hemen korumakla birlikte önceki seçime göre 1 puanlık oy kaybına uğradı. Oy oranı bakımından üçüncü olmakla birlikte dördüncü partiyle birlikte aynı milletvekili çıkaran MHP, önceki seçime göre oylarını 3 puan artırdı. HDP ise ilk kez parti olarak girdiği seçimde en kârlı çıkan parti oldu. Cumhurbaşkanlığı seçiminde yükselişe geçen oylarını çok başarılı bir şekilde yönlendirerek Türkiye’nin önemli bir partisi haline geldi.

Bu sonuçlarla 7 Haziran seçim sonuçları 13 yıl sonra Türkiye için yeniden koalisyonlar dönemini gündeme getirdi. Böyle bir sonuç çıkınca demokrasi kazandı veya Türkiye kazandı gibi sloganvari bir sonuç çıkarmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Sandık kurullarında parti müşahitlerinin yer alması, tutanakların Yüksek Seçim Kurulunun internet sitesinde sandık sandık görülebilmesiyle seçimlere hile karıştırmanın zorlaştığını belirtmeliyim. Ayrıca daha Yüksek Seçim Kurulunun yasağı kalkmadan sosyal medya aracılığıyla seçim sonuçları %85 oranında belli olmuştu. Bu durumdan seçime günler öncesinden büyük hazırlık yapan televizyon kanalları zararlı çıktı. Tüm bunlara rağmen her şey mükemmeldi demek de doğru olmaz, en bariz seçim sorununa yukarda yer vermiştim. Dolayısıyla ülkemiz sağlıklı seçim yapma konusunda epey mesafe kat etti ve demokrasi her seçim döneminde güçlenmeye ve kazanmaya devam ediyor. Kısacası beğendiğimiz sonuç çıkarsa demokrasi kazandı, çıkmazsa trafoya kedi girdi, çöplükten oy çıktı gibi şehir efsanelerine itibar etmemek lazım, sonuçları kabullenmek ve seçmenin iradesine saygı gösterilmekle demokrasimiz kazanır.

Sandıktan çıkan meclis aritmetiğine göre AK Parti 258, CHP 132, MHP 80, HDP ise 80 milletvekili kazandı. Hiçbir parti tek başına hükümet kuracak 276 milletvekili çoğunluğuna erişemediğinden koalisyon senaryoları devreye girdi. Buna göre de ilk günlerde çok sık telaffuz edilen CHP-MHP-HDP koalisyonu MHP’nin dünkü açıklamasından sonra gündemden düştü. Bu durumda AK Parti-CHP ya da AK Parti-MHP koalisyonu daha fazla değerlendirilmeye başlandı. İlimizde ise adaylar belli olduğunda yazdığım gibi milletvekili sayısı bakımından değişen bir şey olmadı ama partiler arasında oy kaymaları yaşandı. Bu konuyu da haftaya değerlendiririz.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.