Seçim savaşları başladı

Bu haber 08 Ocak 2014 - 7:25 'de eklendi ve 1.380 kez görüntülendi.

secim5611132Muğla’da CHP’li Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca’nın Mart Ayı sonunda yapılacak yerel seçimlerde MHP’den Ula Belediye Başkanlığı’na aday olacağı iddiaları gündeme bomba gibi düştü. İddialarla ilgili olarak konuşan CHP’li Belediye Başkanı Ahmet Çalça, “Adaylık konusunda üzerimde büyük bir baskı var. Şu anda netleşmiş bir durum yok” dedi. CHP İl Başkanı Mustafa Öztürk, “Ahmet Çalca şu anda halen CHP’den seçilmiş bir Belediye Başkanıdır. Kendisi Ula Belediye Başkanlığı için meyil yoklamasına katıldı, kazanamadı. Böyle bir düşüncesi varsa bir şey diyemem. Ama şiddetle kınarım” diyerek tepkisini dile getirdi. Bu arada MHP Muğla İl Başkanı Mehmet Korkmaz’ın “Bir takım isimler var. Bu isimleri Ankara ile paylaşacağım” açıklaması ise Ahmet Çalca’nın MHP’den Ula Belediye Başkanı olarak aday gösterileceği iddialarını kuvvetlendirdi.
Kadir Tamer
Mart ayı sonunda yapılacak olan yerel seçimler öncesi Muğla’da adaylık konusunda partiler arasında sürpriz gelişmeler yaşanmaya başladı. Bazı partilerin seçime kısa süre kala İlçe Belediye Başkan Adayları’nın belirlenememesi nedeniyle ortaya atılan iddialar gündeme bomba gibi düşmeye başladı. Bu iddialar arasında en çok CHP’li Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca’nın MHP’den Ula Belediye Başkan Adayı olacağı herkesi şaşırttı.
Sandıkta kaybetti
CHP’den Akyaka Belediye Başkanlığı görevine devam eden Ahmet Çalca, CHP’nin Ula’da yaptığı temayül yoklamasına Belediye Başkan Aday Adayı olarak katılmıştı. 24 Kasım tarihinde yapılan temayül yoklamasında 8 aday adayı arasından Ümit Karaaslan sandıktan birinci olarak çıkmıştı. Temayül seçiminin ardından Ümit Karaaslan CHP Genel Merkezi tarafından Ula Belediye Başkan Adayı olarak gösterilmişti.
Ümit Karaaslan’ın Ula Belediye Başkan Adayı’nın belirlenmesinin ardından CHP’li Belediye Başkanı Ahmet Çalca’nın MHP’den aday olacağı kulislerde konuşulmaya başlandı.
Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca, MHP’den aday olacağı yönünde şu anda netleşmiş bir durumun söz konusu olmadığını belirterek, “Gökova ve Akyaka bölgesinden Ula Belediye Başkanlığı için bir adayın olmaması nedeniyle aday olmam yönünde bir baskı var. Şu anda netleşmiş bir durum yok. Önümüzdeki günlerde bu konuda açıklama yapacağım” demekle yetindi.
MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz, Ula ve Milas’ta bazı isimlerin aday yapılması yönünde kendilerine bilgi ulaştırıldığını söylerken, bu isimleri henüz Ankara ile paylaşmadıklarını, en kısa zamanda bu isimler konusunda Ankara ile görüşeceklerini açıkladı. Korkmaz’ın bu açıklaması Ahmet Çalca’nın MHP’den aday gösterileceği iddialarını kuvvetlendirdi.
CHP İl Başkanı tepkili
Ortaya atılan iddialar ile ilgili olarak açıklama yapan CHP İl Başkanı Mustafa Öztürk, seçim atmosferinde bazı kesimler tarafından bu tür söylemlerin sürekli olarak gündeme getirildiğini söyledi. Öztürk, “Bu tür dedikoduları hoş bulmuyorum. Ahmet Çalca şu anda halen CHP’den seçilmiş bir Belediye Başkanı. Meyil yoklamasına katıldı. Ümit Karaaslan kazandı. Böyle bir düşüncesi varsa bir şey diyemem. Ama şiddetle kınarım. Sandık dediler, biz de sandığı ortaya koyduk. Sandığın ortaya konulması sözün bittiği yerdir. Barış Saylak için söylenenler çok farklı. Çevresindeki insanlar sandık konulmadığı için farklı formüller üretebiliyor. Barış Saylak ile bugün örüştüm, daha önce yüz yüze konuştuk. Bu arkadaşlar bize aday adayı olacağız diye birer taahhüt verdiler. Bu taahhütler bizim elimizde duruyor. İnsanları aklıselime ve sağduyuya davet ediyorum. Ahmet Çalca CHP’den Belediye Başkanı seçildi ve kendi ismini öyle duyurdu. CHP İl Örgütü olarak bazı ilçelerde sandık getirdik suçlandık. Atama yapıldı yine suçlandık. Partimizin bir tüzüğü var ve ben bu tüzüğe göre hareket etmek zorundayım” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.