Seçim heyecanı artıyor

Bu haber 23 Ocak 2014 - 9:02 'de eklendi ve 1.316 kez görüntülendi.

anket651651Seçimler yaklaşırken anket savaşları da hararetleniyor. ‘Gezici Araştırma’nın geçtiğimiz günlerde açıklanan anketinde Muğla’da üçüncü sıraya düşen AK Parti, bu hafta açıklanan MAK Danışmanlık ile GENAR ve ORC anketlerinde ikinci sırada çıktı. MAK Danışmanlık’a göre Pazar günü seçim olsa Büyükşehir’de CHP yüzde 38 oy alırken, AK Parti’nin yüzde 28, MHP’nin yüzde 26 oy alacağı görüldü. Anketlerle ilgili değerlendirmede bulunan AK Parti Muğla İl Başkanı Nihat Öztürk, “CHP ile aramızdaki farkı kapatmaya çalışıyoruz. Genel Merkezimizin son anketine göre aramızda 5,5 fark var. AK Parti %38,5, CHP %44” dedi.
Haber Merkezi
Seçimler yaklaşırken anket savaşları da hararetleniyor. ‘Gezici Araştırma’nın geçtiğimiz günlerde açıklanan anketinde Muğla’da üçüncü sıraya düşen AK Parti, bu hafta açıklanan MAK Danışmanlık ile GENAR ve ORC anketlerinde ikinci sırada çıktı. MAK Danışmanlık’a göre Pazar günü seçim olsa Büyükşehir’de CHP yüzde 38 oy alırken, AK Parti’nin yüzde 28, MHP’nin yüzde 26 oy alacağı görüldü.
Anketlerle ilgili değerlendirmede bulunan AK Parti Muğla İl Başkanı Nihat Öztürk, “CHP ile aramızdaki farkı kapatmaya çalışıyoruz. Genel Merkezimizin son anketine göre aramızda 5,5 fark var. AK Parti %38,5, CHP %44” dedi.
ORC’DE AK PARTİ İKİNCİ
Yerel seçimler öncesi anket şirketleri vatandaşların nabzını tutmaya devam ediyor. ORC Araştırma Şirketi’nin 30 Aralık 2013-7 Ocak 2014 tarihleri arasında Erzurum, Muğla, Mersin, Kayseri ve Trabzon illerini kapsayan araştırmasının sonuçları açıklandı.
Muğla seçmeni 30 Mart seçimlerinde tercihini Pazar günü seçim yapılması halinde CHP’nin adayından yana kullanıyor. Ankete katılanların yüzde 44 gibi büyük bir kısmının tercihini CHP’den yana kullanırken, AK Parti’nin adayını destekleyenlerin oranı yüzde 27,6 olarak belirledi. MHP ise yüzde 20 çıktı. Diğerleri ve kararsızlar ise yüzde 8,4 olarak belirlendi.
GENAR’IN GENEL OY ORANLARI
GENAR Genel Müdürü İhsan Aktaş yaptıkları son seçim anketini Kanal 7’de İskele Sancak Programında şu şekilde açıkladı:
“Son anket çalışmamızda AK Parti’nin genel seçim oyları yüzde 49 civarında görünüyor. CHP’nin oyları ise % 26,5 seviyesinde. MHP’nin oylarında bir deşiklilik olmadı, aynı geçtiğimiz seçimlerde olduğu gibi % 13,5 seviyesinde görünüyor, BDP’nin oy oranı ise % 6,9. Yerel seçimlerde ise AK Parti’nin oyları % 49, CHP’nin % 28, MHP’nin % 13 ve BDP’nin % 6,5 seviyesinde görünüyor.”
AK PARTİ, CHP İLE ARAYI KAPATMAYA ÇALIŞIYOR
TV Seçim Anketine göre sonuçlar CHP % 41,61, AK Parti % 31,96, MHP % 21,00, BDP % 2,14, BBP % 1,43, SP % 0,36, , DSP % 0,18, DP % 0,18 ve HDP % 0,00 şeklinde çıktı.
MAK Danışmanlık’a göre ise Pazar günü seçim olsa Büyükşehir’de CHP % 38 oy alırken, AK Parti’nin % 28, MHP’nin % 26, BDP’nin % 2 oy alacağı görüldü. Diğerleri ve kararsızlar ise % 6 olarak kaydedildi.
GEZİCİ Araştırmanın sonuçlarının Muğla’da gerçeği yansıtmadığını belirten AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk, “Şu anda Muğla’da birinciyiz iddiamız yok, ama üçüncü de değiliz. Bütün anketlerde ikinci sıradayız. Kimse kendini aldatmasın. AK Parti’nin Muğla’dan vaz geçmesi söz konusu olamaz. Muğla’da bulunabilecek en iyi adaya sahibiz. Bu seçimi alacağız” diyerek şöyle devam etti:
“CHP ile aramızdaki farkı kapatmaya çalışıyoruz. Genel Merkezimizin son anketine göre aramızda 5,5 fark var. AK Parti %38,5, CHP %44. Hiç kimse heves etmesin. Aday belirlemede kılı kırk yarıyoruz. Aday belirleme sürecinin uzaması nedeniyle alana gerçek anlamda çıkamadık. Bazı ilçe başkanlarımızı yeniledik. Adaylarımızın tamamını belirledik. Önümüzdeki günlerde listeyi açıklayacağız. Sandık görevlilerini bir yıl önceden belirledik. SKM’miz de (Seçim Komitesi Merkezi) Ozan Balcı arkadaşımızın başkanlığında faaliyete geçti. Bu günlerde genel merkezden iki seçim otobüsümüz gelecek. Hazırlığımız uzun sürdü. Bizi yok sananlar olmuş olabilir. Birkaç gün içinde sahadayız. Kim ve kim yok göreceğiz.”
GEZİCİ ARAŞTIRMA ŞAŞIRTMIŞTI
Kamuoyu Araştırma Kurumlarından ‘Gezici Araştırma’nın geçen hafta açıklanan verilerine göre ise CHP oyların % 42.6’ini alarak birinci olurken, MHP % 26.8’ini alarak ikinci, AK Parti ise % 24.4 ile üçüncü gösterilmişti. Gezici Anket’in araştırmasında en dikkat çekici sonuç ise seçmenin % 12’sinin “Sandığa gitmeyeceğim” dediği ve bu % 12’nin % 60’ının da CHP’li olduğu belirtilmişti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.