Sayın Gürün Bir Söyledi Pir Söyledi

Bu haber 14 Ağustos 2015 - 18:22 'de eklendi ve 987 kez görüntülendi.
CIZ
CIZ cizciz@hamlegazetesi.com.tr

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Osman Gürün geçtiğimiz hafta öyle bir laf etti ki, CHP’de o sözü söylemek için yürek ister.

Hani derler ya, söz ağızdan çıkıncaya kadar kişinin esiri, çıktıktan sonra da kişi sözünün esiri. Bu sözler Osman Gürün’ün CHP’den kibarca tabirle, jübilesine neden olursa şaşmam. İşte o sözler;

“AKP mutlak suretle hükümetin dışında bırakılmalı, bütün kanallarıyla deşifre olmalı ve gücü elinden alınmalıydı. Bunu maalesef gerçekleştiremedik. Seçimlerden sonra yüzde 60’ın iktidar olabileceği düşüncesine kapılarak (burada Kılıçdaroğlu’na gönderme yapıyor) bir rahatlama oldu. Türkiye bugün bu şansı kaybetti, kaybettirildi bir oyun oynandı.”

Söylemesi güzel de, Sayın Gürün burada bol keseden atmış, bekara avrat boşamak gibi bir şey… Kendince doğru olabilir, zaten anketler de Osman Gürün’ü doğruluyor. CHP’li seçmenin yüzde seksen beşi Ak Parti’yle koalisyonu istemiyor.

Ancak Sayın Gürün bir şeyi eksik bırakmış. Ak Parti ile koalisyon denemesinden başka CHP’nin yüzde yirmi beş oy oranıyla hangi seçeneği var. Yani, başka iktidar şansı var da Kılıçdaroğlu kullanmadı mı? Anlayacağınız klasik ve müzmin muhalefet refleksi, yani boş konuşma. İşte böyle Osman Bey, bazen realiteler idealizmin önüne geçiveriyor.

Sayın Gürün’ün açıklamalarına devam edelim;

“Bir siyasi partinin tek amacı, halkla paylaştığı programını uygulamak adına, mutlak surette iktidar olmaktır. Bir siyasi parti kendi seçmenine sebebi her ne olursa olsun, başka bir siyasi partiye yardım edin düşüncesinde olamaz. Bu büyük bir stratejik hataydı.”

“Ben Kızılay değilim (Baykal da aynısını söylemişti).Her görüşün parlamentoda kendini temsil etmesini savunurum. Gerekirse barajı 7’ye, 5’e ya da 3’e indirilmesi için her türlü mücadeleyi yaparım.”

“Ancak, seçim sathı mahallinde başka bir partiye destek vermek bana göre doğru değil. Benim görevim partinin bir oy fazla almasını sağlamaktır.”

“Yapılan hesaplamalara göre, ülke genelinde yüzde 3,5 oyun bu düşüncelerle HDP’ye gittiği biliniyor.

Anlaşılan parti polit bürosunun seçim öncesi HDP ile yaptığı flörtten ve gizli işbirliğinden Sayın Osman Gürün oldukça rahatsız olmuş. Yoksa durduk yerde, bunları söylemezdi.Hatta Türkiye genelinde konuşsa da Muğla özelinde bildiği çok şey olmalı ki, partisini ilk defa açık ve net olarak eleştirebiliyor. Tabii ki siyaseten bedel ödemeye razı olmasaydı bu açıklamayı yapamazdı.

Haksız da değil. Bildiğimiz birçok sol-sosyalistler de sadece “AKP’ye haddini bildirmek” adına HDP’ye oy verdi. Hatta CHP’nin seçim meydanlarında Demirtaş’ı ve HDP’yi hiç eleştirmemesinin altında yatan ana neden, Sayın Gürün’ün cesurca açıkladığı bu gizli ittifaktır.

Sakın bu CHP-HDP ittifakını kimse inkar etmeye kalkışmasın. Seçim akşamı oy kaybeden, seçimden mağlup çıkan bir parti olarak CHP Genel Merkezinde HDP’nin barajı aşmasını, zafer kazanmışcasına coşkuyla kutlamaları bu ittifakı yeterince kanıtlamıyor mu?

Daha başka kanıt aranıyorsa, işte size Muğla Büyükşehir Belediye Başkanının itirafları.

Osman Bey, üzülmekte ve Ak Parti ile koalisyona karşı çıkmakta haklı. Çünkü bu ittifak bir projeydi. Devamı aritmetik olarak getirilemedi. Şayet CHP+HDP oyları hükümet kurmaya yetseydi bugün askerimize, polisimize kurşun sıkan zihniyet çoktan iktidar olmuştu bile. Yüzde atmışlık blok çökmeseydi, olacak olan buydu.

Şehit haberleri geldikçe, acaba HDP’ye oy veren CHP’lilerin vicdanı sızlıyor mu merak ediyorum. Sayın Osman Gürün bir de bu meseleye açıklık getirse iyi olur. Hatta HDP’ye emaneten oy veren CHP’lileri şehit yakınlarından özür dilemeye davet etse diyorum…

Osman Abi, koalisyon konusunda da haklı. Zayıf bir ihtimal olsa da, şayet CHP, Ak Parti ile koalisyon kurarsa sonunu hazırlamış olur.

Siyasi geleceğini bitirme pahasına 7 Haziran’ın acı gerçeğini haykırmasından dolayı Sayın Başkanı kutluyorum,

Ne demişler? “Doğru söze can kurban”.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.