Sayın Bakan Dr. Müezzinoğlu…

Bu haber 17 Temmuz 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.896 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Aslında bu gün Vali Yardımcısı Mestan Yayman’ın tayinini ve adaylıktan çekilip çekilmeyeceğini yazacaktım. Ancak Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun bu gün Muğla’da olacağı ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji binası temelini atacağı, Marmaris’te Özel Yücelen Hastanesi’nin açılışını yapacağı ve partisinin Kurşunlu Camii Meydanı’nda düzenleyeceği iftar yemeğine katılacağı duyumunu aldık.

Gelirlerse bu yazı Muğlalıların bir bakıma kendilerine bir maruzat dilekçesidir!

xx        xx        xx

Son zamanlarda ardı ardına ilçelerimizden sağlıklı sağlık haberleri geliyor. İlçelerimiz ve oralarda yaşayanlar adına seviniyoruz.

Muğla il merkezi için ise hüzünleniyoruz. Üzülüyoruz. Kahroluyoruz!

Çünkü Muğlalılar Türkiye’nin hiçbir geri kalmış bölgesinde rastlanmayacak bir fiziki yapıdan, daha doğrusu yapısızlıktan önce “Devlet Hastanesi” adı altında, şimdi de Muğlalılarla dalga geçilircesine “Üniversite Araştırma Hastanesi” adı altında sağlık hizmeti almaya çalışıyor!

Ne sağlık çalışanı memnun, ne sağlık hizmeti alan…

xx        xx        xx

Sağlık konusunda “Muğla ili” için şikâyette bulunursak da haksızlık olur!

İl Merkezinde bir özel hastane ile bir de deprem veya savaştan çıkmış gibi adı havalı biçimde “Üniversite Araştırma Hastanesi” haline getirilmiş olan bir Devlet Hastanesi’ne sahibiz.

Aslında iki Muğla var. Birisi Muğla il merkezi, ötekisi Muğla ili…

Bodrum 91 yataklı Devlet Hastanesi ile birlikte, iki ayrı özel hastaneye sahip. Milas’ta 159 yataklı Devlet Hastanesi ile birlikte bir de özel hastane bulunmakta. Marmaris’te ise 100 yataklı Devlet Hastanesi’nin yanında iki ayrı özel hastane yer almakta. Marmaris’in üçüncü özel hastanesi de yol da… Belki de bu gün Sağlık Bakanı tarafından açılışı yapılacak. 50 yataklı Devlet Hastanesi’nin bulunduğu Ortaca’da da bir özel hastane bulunmakta.

Ve Muğla’nın il merkezi sanki Fethiye… Bu şanslı ilçemizde 223 yataklı bir Devlet Hastanesi’nin yanında 2 ayrı özel hastane, bir Kadın Doğum ve Çocuk Sağlığı Merkezi, bir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, bir Göz Hastalıkları Merkezi ve iki de Sağlık Polikliniği faaliyet göstermekte.

Bu ilçelerimize baktınız mı Muğla İli’nde sağlık fevkalade… Hatta bu anlamda “İl merkezinde sağlık hizmeti alamıyorsanız, ilçelere gidin” de denebilir!

xx        xx        xx

Bizim Muğlalılar “şikâyetten” hoşlanmaz. Söylemez, söylenir… Bize de Muğlalılıktan uzaklaşmak yakışmaz! Yani hadsizlik etmeyelim. Muğla İl Merkezi’nde 501 yataklı bir hastaneye sahibiz. Ayrıca öğretim üyesi tıpçılara muayene olabiliyor, onlar tarafından tedavi ediliyoruz.

Ama polikliniklerde sıra kuyruğu bir rezalet, bir çile… Doktorun hastasını sağlıklı muayene edebilmesi için zamanı yetersiz… Ameliyathaneler sağlıklı değil…

Keşke Sayın Bakan Dr. Müezzinoğlu hastaneye de götürülse de gözleri ile görse…

Eyvah yine şikâyete başladım!

xx        xx        xx

Ama nasıl şikâyet etmeyelim… Muğla Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Araştırma Hastanesi temeli en kötü ihtimal ile bu sene atılacaktı. Ama temel memel yok…

Sanki öncelik ilçelerin… Neden? Adalet ve Kalkınma Partisi Muğla il merkezini bir türlü geçemiyor diye mi?

Verilen söz zamanında yerine getirilmez ise, Muğlalı sahra hastanesi kılıklı bir hastaneye mahkûm edilirse Adalet ve Kalkınma Partisi Muğla’yı nasıl geçebilir?

xx        xx        xx

İlk haber Marmaris’ten gelmişti. Adalet ve Kalkınma Partisi Marmaris İlçe Başkanı Kadem Mete açıklamıştı. Mete o zaman (2011’de) şöyle “Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Muğla’da AK parti ilçe başkanları toplantısında 2015 yılına kadar Muğla’nın tüm ilçelerindeki sağlık yapılarının yenileneceğini ve sağlıkta beyaz devrimin gerçekleştirileceğini söyledi.” demişti.

Mete’nin açıkladığı gibi oldu… Muğla’nın ilçelerinde sağlıkta beyaz devrim başladı. Bu defa Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Marmaris İlçe Teşkilatı mart ayı Danışma Kurulu toplantısında İlçe Başkanı Mete, Beldibi’nde otel konforunda 150 yataklı bir hastane yapılacağını açıkladı.

İkinci haber Fethiye’den geldi. Habere göre, mevcut 223 yatak kapasiteli Devlet Hastanesi‘ne ek olarak 400 yataklı yeni bir hastane yapılacak. Yeni hastane ile mevcut hastanenin tamamen turizm hastanesi olması sağlanacak.

Ardından Datça’dan haber aldık. Adalet ve Kalkınma Partisi Datça İlçe Başkanı Haluk Laçin, mevcut hastaneye ek binadan vazgeçildiğini belirterek, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından 50 yataklı yeni ve modern bir hastane yapılacağını söyledi. Laçin, “Bakanlık ile yapılan protokol çerçevesinde TOKİ arazi karşılığı anahtar teslimi hastaneler yapmakta. Vatandaşlarımızın içi rahat olsun, mevcut hastanemizin yeri TOKİ’ye verilmeyecek. Hastanemizin mevcut yeri, ‘Toplum ve Aile Sağlığı Merkezi’ olarak hizmet yapacak.” dedi.

Ortaca yeni bir hastane beklerken Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel ÖzdenOrtaca’da Bölge Hastanesi kuruyoruz.” müjdesini veriverdi.

Bir yeni hastanede Bodrum’a geliyor. Devlet Hastanesi’nin yerine 250 yatağa çıkarılabilecek 150 yataklı yeni modern hastane yapılması için arazi tahsisi Başbakanlıkça onandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Muğla Milletvekilleri Ali Boğa ve Yüksel Özden, yapılacak hastanenin aynı zamanda sağlık turizmi ihtiyaçlarına karşılık vereceğini ve bu konuda bir model teşkil edeceğini ifade ettiler.

Haberlerin en ilginci de Yatağan’dan geldi. Muğla’nın hemen dibinde 51 yataklı Devlet Hastanesi’ne sahip olan Yatağan’da İl Emniyet Müdürlüğü’nden temin edilen 10 Bin metrekarelik arazinin yeni Devlet Hastanesi yapımı için Yatağan Belediye Meclisi karar aldı.

xx        xx        xx

Muğla ili gerçekten sağlıklı… Sağlıkta AK Parti Marmaris İlçe Başkanı Mete’nin deyişi ile  “beyaz devrim” yaşanıyor. Ya Muğla il merkezinde?

M.Ü. Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi için gerekli ve hizmetin gelişine engel olarak gösterilen imar planı değişikliği Muğla Belediyesi’nce yapıldı. Engel yok!

Bu arada hastanenin yapımı için gerekli ödenek de vardı. Hatta bir de Diş Hastanesi için ödenek çıkarılmıştı.

Diş Hastanesi’nin ödeneği nereye gitti belli değil… Ama inşaatı yapacak olan TOKİ, Tıp Fakültesi Hastanesi için sağlanan ödeneği gitmiş Van’da deprem evlerine harcamış! Şimdi ne olacak? Yanıt veren yok!

Sayın Bakan Dr. Müezzinoğlu’na sormak durumundayız. Bu gün Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi temelini atmanız gerekirken, kıt kanaat bütçeli üniversitemizin Morfoloji inşaatının temelini atıyorsunuz. Hayırlı olsun…

Peki bizim fukara üniversitenin bulduğu kaynağı, Devlet neden bulamıyor???

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Hüseyin TEKTAŞ 17 Temmuz 2013 / 12:30

sayın ÖZGÜR! MUĞLALI kadirşinasdır kendisini yapılan iyiliğide kötülüğüde asla unutmaz yazınızdaki sorunu cevabını mart 2014 de yapılacak yerel ve daha sonra seçimlerde muğlalı en güzel cevabı verecektir.Ayrıca köşesinde akp yi yere ğöve sığdıramayan 80 yıllık muğlalı Hüseyin NİZAMOĞLUNADA bu hastane sorusu sorulabilir.