Savcı Mütalaasını verdi

Bu haber 29 Nisan 2017 - 0:30 'de eklendi ve 652 kez görüntülendi.

Muğla’da devam eden Cumhurbaşkanı’na suikast davasının da tanıkların dinlenmesi ve elde bulunan delillerin açıklanmasının ardından Cumhuriyet Savcısı mütalaasını mahkeme heyetine verdi. Cumhuriyet Savcısı 25 sayfalık mütalaasında aralarında Gökhan Sönmezateş, Şükrü Seymen’inde bulunduğu 43 tutuklu sanık için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.

Kadir Tamer

Muğla’da devam eden Cumhurbaşkanı’na suikast davasının da tanıkların dinlenmesi ve elde bulunan delillerin açıklanmasının ardından Cumhuriyet Savcısı mütalaasını mahkeme heyetine verdi. Cumhuriyet Savcısı’nın mütalaasını mahkeme heyetine vermesine bazı sanık avukatları tepki gösterdi.  Bu arada Cumhuriyet Savcısı’nın mütalaasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te bulunduğu otelin yerini Akıncılar Üssü’nden telefonla Gökhan Şahin Sönmezateş’e bildirdiği iddia edilen Hüseyin Yılmaz’ın ‘bu suçu işlediğine dair yeterli delil bulunmaması nedeniyle tahliyesini ve beraatını talep etti.

Cumhuriyet Savcısı’nın 25 sayfadan oluşan mütalaasında özetle, “FETÖ/PDY üst düzey imamlarının Ankara’da Adil Öksüz’ün de yer aldığı silahlı darbe teşebbüsünün planlandığı toplantıya aktif olarak sanıklardan Gökhan Sönmezateş’in katıldığı, Cumhurbaşkanına yönelik suikastin planlanması ve yönetilmesinin sanık Gökhan Sönmezateş tarafından gerçekleştiği, eylemde MAK, SAT ve ÖKK timlerin kullanıldığı, MAK Timinin Taner Berber, ÖKK timinin Şükrü Seymen, SAT timinin Özay Cödel tarafından belirlendiği ve liderlik ettikleri, Gökhan Sönmezateş’in Semih Terzi ile darbe sırasında telefonda görüştükleri, eylemin Gökhan Sönmezateş tarafından sanıklar MAK Timi Komutanı Taner Berber, ÖKK lideri Şükrü Seymen ile telefonla irtibat kurarak yönettiği, sanıklardan Ali Yazıcı’nın darbe akşamı Çiğli’ye gelerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otelin bilgisini Gökhan Sönmezateş’e verdiği, Sönmezateş’in bu bilgiyi teyit ettirdiği, Marmaris’te meydana gelen çatışmada şehit olan polis memuru Mehmet Çetin’in vücuduna isabet eden 4 kurşundan en az birinin Şükrü Seymen’in kullandığı silahtan çıktığını, şehit polis memuru Nedip Cengiz Eker’in uzaktan gerçekleşen uzun namlulu silahtan çıkan ve vücuduna isabet eden 1 kurşunla hayatını kaybettiği, sanıkların çatışmalarda kasten öldürme eylemini 14 kez gerçekleştirdiği” ifadeleri yer aldı.

Tutukluluk hallerinin devamına

Cumhuriyet Savcısı mütalaasında halen firarda bulunan Fetthullah Gülen, Burkay Karatepe, Özcan Karacan hakkındaki davaların tefrikini (ayrılması) talep etti. Aralarında Gökhan Sönmezateş, Şükrü Seymen, Ali Yazıcı, Ünsal Coşkun’un da bulunduğu 43 tutuklu sanık için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti.

Hüseyin Yılmaz için beraat talebi

Cumhuriyet Savcısı, mütalaasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te bulunduğu otelin yerini Akıncılar Üssü’nden askeri telefonla Gökhan Şahin Sönmezateş’e bildirdiği iddiası ile yargılanan Hüseyin Yılmaz’ın ‘bu suçu işlediğine dair yeterli delil bulunmadığı’ gerekçesiyle mahkeme heyetinden tahliyesini ve beraatını talep etti.

Reddi hâkim talebine red

Cumhuriyet Savcısı’nın mütalaasını tamamlamasının ardından sanık avukatlarından Hakan Tunçkol reddi hâkim talebinde bulundu. Cumhuriyet Savcısı’nın mütalaasını okumasının ardından söz alan sanık avukatı Hakan Tunçkol, “Toplanan delillere karşı sanıkların beyanı sorulmadan toplanacak başka delillerin bulunması, sanıkların lehine olabilecekken bu aşamada iddia makamı tarafından izin verilmesi uygun olabilir. Buna yasal engel olmayabilir ancak hukuk ve adil yargılanmaya aykırıdır. Bu şekilde üzerimizde baskı oluşturulabilir. Mahkeme başkanı olarak tarafsızlığınızı yitirdiğinizi düşünüyorum. Bu nedenle mahkeme başkanı olarak şahsınızdan reddi hâkim talebinde bulunuyorum” dedi.

  1. Ağır Ceza Mahkemesi sanık avukatının reddi hâkim talebini görüşmek için mahkemeye ara verdi. Verilen ardından mahkeme heyeti reddi hâkim talebini kabul etmedi.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.