Savcı mütalaasını verdi

Bu haber 07 Aralık 2018 - 0:14 'de eklendi ve 1.088 kez görüntülendi.

İzmir’in Buca ilçesinden Anneler Günü etkinliği için Marmaris’e giderken Sakartepe rampasında meydana gelen ve 24 kişinin hayatını kaybettiği kazanın 4. duruşması Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Davda duruşma savcısı tutuklu bulunan araç sahibi Bülent Çetindağ hakkında ‘birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek’ suçundan cezalandırılmasını, organizasyonu gerçekleştiren tutuksuz yargılanan sanıklardan Aysun Özkamalı ile Murat Ceylan’ın hakkında ise olayla ilgileri bulunmadığı gerekçesi ile beraatını talep etti. Mahkeme karar vermek için duruşmayı 26 Şubat 2019 tarihine erteledi.

Kadir Tamer

İzmir’in Buca ilçesinden Anneler Günü etkinliği için Marmaris’e giderken Sakartepe rampasında meydana gelen ve 24 kişinin hayatını kaybettiği kazanın 4. duruşması Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya tutuklu sanık midibüs sahibi Bülent Çetindağ ile kazada hayatını kaybedenlerin yakınları ile sanık ve müdafi avukatları katıldı. Davaya tutuksuz yargılanan ve turu organize eden Aysun Özkamalı ve Murat Ceylan’ın ise katılmadı.

Beklenen rapor geldi

Duruşmada mahkeme başkanı daha önceki celselerde sanık avukatlarının itirazı üzerine kaza sonrası akademisyenler ve çekirdekten yetişmiş tamirciler tarafından hazırlanan ve İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilen bilirkişi raporunun incelemesi tamamlandığını açıkladı. Gönderilen rapor hakkında sanık avukatı Mustafa Cihat Eken söz aldı. Eken, “İstanbul Adli Tıp Kurumu orijinal fren sisteminin değiştirilmesi sonucu kazanın meydana geldiği yönünde bir rapor sunmuştur. Yani fren sistemini kim değiştirdiyse bu kazanın meydana gelmesinde kusurlu kişi odur diyor. İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan gelen rapor ise sadece bir paragraftan oluşuyor. Dosyanın tamamı incelenmediğinden bu rapor yeterli değildir” dedi.

Eken savunmasına şöyle devam etti:

Müvekkilim bu aracı 2013 yılında almış ve 11 yaşında bir araç. Haliyle bunun yolcu taşımacılığında kullanmak amacıyla satın almazdan önce gerekli kontrollerini yaptırmış. Herhangi bir sorunu bulunmadığı için daha sonra bu aracı satın almıştır. Bu araç ticari bir araç olması nedeniyle 2014. 2015, 2016 olmak üzere her yıl TÜVTÜRK’ten muayeneden geçiyor. Yapılan muayenelerde ufak tefek eksikleri var ama fren sistemi mekanizması ile ilgili bir bulgu yok. Gelen kayıtlar bu yönde. Aradan 5-6 ay geçtikten sonra bu kaza meydana geliyor. Biz elimizdeki mevcut tanık ifadeleri ve görüntüleri dikkate aldığımızda aracın kaza öncesi fren lambalarının yanmadığını görüyoruz. Yani viraja girmeden önce araç çok süratli seyrediyor ve fren lambası yanmıyor. Bu durumda ortaya iki ihtimal çıkıyor. Birinci ihtimal şoför frene basmamıştır, ama bu mümkün değil. Çünkü tanık ifadelerinde şoförün frene basmaya çalıştığını eliyle de dizini ittirdiği yer alıyor. Bu da bize ikinci ihtimal olan fren sertleşmesini ortaya koyuyor. Bizim iddiamızda bu yönde. Fren sertleşmesi olduğu zaman fren basmayacaktır ve sistem devreye girmediğinden fren lambaları yanmayacaktır. Aracı kullanan şoför bu bölgeye ilk defa gelmiştir. Araç sahibi de bu konuda yola çıkmadan önce şoförü özellikle Sakartepe konusunda dikkatli olması konusunda uyarıda bulunmuştur.

Müvekkilim 18 aydır tutuklu bulunuyor. Hem kendisi hem de ailesi mağdurdur tahliyesini talep ediyorum.”

Önceden aracı kullanmış

Kazada eşini kaybeden ve daha önceden bu aracı kullandığı yönde ifade veren Mehmet Akif Namlıarkan, “Kazada eşimi kaybettim. Araç sahibini önceden tanıyorum. Kaza yapan aracı bir kere kullandım. Eski bir araçtı. Kullandıktan sonra bu aracın fren sisteminin iyi tutmadığını ve yorgun bir araç olduğunu, satması gerektiği konusunda Bülent Çetindağ’ı uyarmıştım” dedi.

Daha sonra söz alan tutuklu sanık Bülent Çetindağ, aracının fren sisteminin iyi olduğunu ve daha önceden tanıdığı Mehmet Akif Namlıarkan’ın kendisine böyle bir uyarıda bulunmadığını söyledi.

Sanık ve tanık avukatlarının dinlenmesinin ardından mahkeme savcısı mütalaasını açıkladı. Mahkeme savcısı yaşanılan kaza ile ilgili olarak araç sahibi Bülent Çetindağ’ın dosyada bulunan deliller ışığında ‘birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek’ suçundan cezalandırılmasını, tutuksuz yargılanan sanıklardan Aysun Özkamalı ile Murat Ceylan’ın hakkında ise olayla ilgileri bulunmadığı gerekçesi ile beraatını talep etti. Savcı’nın mütalaasının ardından mahkeme heyeti sanık Bülent Çetindağ’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 26 Şubat 2019 tarihine erteledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.