Şaşırtan karar

Bu haber 15 Ocak 2016 - 9:20 'de eklendi ve 978 kez görüntülendi.

Şaşırtan karar  (2)

Şaşırtan karar

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Uygulama Hastanesi’nde 13 ay önce gerçekleşen apandisit ameliyatında kasık ana damarının hasar gördüğü 15 saat sonra tespit edilen, iki kez kalbi duran, iç organlarının tamamı hasar gören, böbrekleri iflas eden, solunum cihazına bağlanan ve sol ayağı sakat kalan Ali Said Tuzcu’nun başına gelenler hekim hatası olarak değil komplikasyon olarak değerlendirildi. Başlatılan soruşturma kapsamında ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Savaş Demirbilek’in bu komplikasyonu başarılı bir şekilde yürüttüğü kararı çıkarken doktorun yargılanıp yargılanmayacağı konusunda son kararı Danıştay verecek.

Kadir Tamer

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Uygulama Hastanesi’nde 16Aralık 2014 tarihinde geçirdiği ameliyatın ardından kasık ana damarının hasar gördüğü 15 saat sonra fark edilen ve 4 aylık tedavi sürecinin ardından hayata yeniden bağlanan Ali Said Tuzcu’nun durumu ile ilgili olarak başlatılan soruşturma kapsamında olay hekim hatası olarak değil komplikasyon olarak değerlendirildi.

Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde yaşayan 14 yaşındaki Ali Sait Tuzcu, 15 Aralık 2014 tarihinde şiddetli karın ağrısı nedeniyle ailesiyle Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Uygulama Hastanesi’ne geldi. Hastanede ilk yapılan incelemelerin ardından küçük çocuk apandisit teşhisiyle Çocuk Cerrahisi Servisi doktoru Prof. Dr. Savaş Demirbilek, tarafından bir gün sonra ameliyata alındı. Laporoskopi yöntemi ile gerçekleşen ve 4 saat süren ameliyatın ardından Ali Said Tuzcu, Çocuk Cerrahi Servisine alındı. Serviste tedavisine devam edilen küçük çocukta ameliyattan yaklaşık 8 saat sonra kan değerleri düşmeye başlarken, solunum sıkıntısı ortaya çıktı ve tansiyonu düşmeye başlayan küçük çocuğun kalbi durdu. Serviste yapılan müdahalenin ardından küçük çocuğun kalbi çalıştırıldı ve ilk ameliyatın üzerinden geçen 15 saatlik sürenin ardından ikinci kez ameliyata alındı. Ameliyatta küçük çocuğun sol kasık bölgesindeki ana damarın ilk ameliyat sırasında laparoskopi iğnesi tarafından hasar gördüğü ortaya çıktı. Bunun üzerine ameliyata Kalp Damar Cerrahı çağrılarak küçük çocuğun ana damarı dikildi. Yaklaşık 4 saat süren ameliyattan çıkan küçük çocuğun tedavisine yeniden Çocuk Cerrahisinde devam edildi. Ancak ilerleyen saatlerde küçük çocuğun durumu ağırlaştı ve böbreklerinin çalışmadığı gerekçesi ile tedavisine hastanenin Dahiliye Yoğun Bakım Ünitesi’nde devam edilmesine karar verildi. Yoğun bakım ünitesine alınan küçük çocuk akşam saatlerinde başlayan kanama sebebi nedeniyle yeniden ameliyata alındı. Yaklaşık 3.5 saat süren ameliyatın ardından Ali Sait Tuzcu’nun tedavisine, yeniden Dahiliye Servisi Yoğun Bakım Ünitesi’nde devam edildi. Yoğun Bakım Ünitesi’nde de bir kez kalbi duran ve doktorlar tarafından yeniden hayata döndürülen küçük çocuk daha sonra İzmir Ege Üniversitesi’ne sevk edildi. Yaklaşık 40 gün yoğun bakımda tutulan ve 4 ay hastanede tedavi edilen Ali Said Tuzcu, İzmir Ege Üniversitesi’nde hayata tutundu.

Ailesi hukuk mücadelesi başlattı  

14 yaşındaki Ali Said Tuzcu’nun başına gelenlerin ardından ailesi ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Savaş Demirbilek’ten şikayetçi oldu. Şikayet üzerine Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi tarafından 3 profesörden oluşan bir soruşturma kurulu oluşturdu. Yaklaşık 1 yıl süren soruşturma kapsamında soruşturma kurulu küçük çocuğun sol kasık ana damarının ilk ameliyatta hasar görmesine ve bunun 15 saat sonra gerçekleşen ikinci ameliyatta fark edilmesine rağmen kalbi iki kez duran, iç organlarının tamamı hasar gören, böbrekleri iflas eden, solunum cihazına bağlanan ve sol ayağı sakat kalan Ali Said Tuzcu’nun başına gelenleri hekim hatasının bulunmadığını olayı komplikasyon olarak değerlendirildi. Soruşturma kurulu ayrıca Prof. Dr. Savaş Demirbilek’in komplikasyonu başarılı bir şekilde yürüttüğü kararına vardı. Hazırlanan soruşturma raporu üniversitenin Disiplin Kurulu’na gönderildi. Hacettepe Üniversitesi’nden gelen bilirkişi raporunda aynı görüşte olması nedeni ile Disiplin Kurulu, Savaş Demirbilek hakkında dava açılmaması yönünde karar aldı. Ameliyatı gerçekleştirecek Prof. Dr. Savaş Demirbilek’in yargılanıp yargılanmayacağı konusundaki son kararı Danıştay verecek.

Bu kadar basit olamaz     

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi tarafından kendilerine tebliğ edilen karar sonrası büyük bir şaşkınlık içinde olduğunu belirten baba Akın Ali Tuzcu, sonuna kadar mücadele edeceklerini söyledi. 13 aydır yaşanılanların bu kadar basit olmadığını kaydeden Akın Ali Tuzcu, “Bir apandisit ameliyatının ardından yaşadıklarımız kelimeler ile anlatılamaz. Bize ilk ameliyatın ardından oğlumun aşırı kilolu olması nedeniyle zor geçtiği söylendi. Ancak biz ameliyat sırasında bir kanama olduğunu, bunu doktorun fark ettiğini, bu yaralanmanın damar bölgesine yakın bir bölgede olduğunu ve damarının hasar gördüğünü 15 saat sonra gerçekleşen ikinci ameliyattan sonra öğrendik. Hepimiz şok olduk. Bizden gerçekler saklandı. Oğlum İzmir Ege Üniversitesi’ne sevk edilirken organlarının tamamı çalışmıyor ver solunum cihazına bağlıydı. 4 ay sonra hayata tutundu. Şu anda damar yaralanmasından dolayı sol ayağı sakat. 13 aydır yaşadıklarımızı göz önüne alırsak süreç bu kadar basit olamaz. Sonuna kadar hakkımızı arayacağız” dedi.

Anne Necla Tuzcu ise, “Oğlumun yaşadıklarını basit bir komplikasyon olarak belirlenmiş. Oysa 13 aydır yaşananların tamamı ortada. Böyle bir kararın çıkmasını kabullenemiyorum. Yaşadıklarımızdan sonra hangi anne böyle bir kararı kabullenebilir. Yaşadığımız acının, çektiğimiz ızdıraba neden olanlardan sonuna kadar şikayetçiyiz. Bu işin peşini bırakmayacağız” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.